Обобщение на урока в подготвителната група по художествено-естетическо възпитание с помощта на нетрадиционни техники на рисуване на тема: „Късна есен. Резюме на GCD за нетрадиционно рисуване в подготвителната група „Есенна гора




Резюме на урок по рисуване в подготвителната група с компенсаторна ориентация

"Късна есен".

Подготвено и проведено от учителя: Николаева Светлана Львовна.

Цел:

Събудете интереса на децата в края на есента, развийте способността емоционално да се разсейват от настроението на тъга, тъга, предадено в стихове. Събудете желанието да изразите това състояние с помощта на цвят в пейзажна рисунка.

Задачи:

1. Корекционно образование:

Упражненията за именуване на есенни знаци ще обогатят речника на децата;

Формирайте идеи за неутрални цветове (черно, бяло, тъмно сиво, светло сиво, кафяво), използвайте тези цветове, когато създавате картини в края на есента;

Да се ​​развие способността за независимо предаване на пейзажа от късна есен в рисунка, нейния цвят (отсъствието на ярки цветове в природата);

Упражнение в способността да рисувате дървета с различна структура и храсти без листа;

За консолидиране на техники за рисуване с края на четката;

Продължете да развивате способността да изобразявате природните явления по нетрадиционен начин (боцкане с памучни тампони - сняг).

Продължете да развивате способността да работите с палитра, да съставите цветова схема, да получите сиви тъпи, тъпи тонове.

2. Корекция и развитие:

Продължавайте да развивате способността да усещате, разбирате и възпроизвеждате образите на езика на стихотворението;

Развийте координацията на движенията, съпътстващата реч;

Развивайте фините двигателни умения на ръцете чрез игра с пръст;

Развивайте въображението;

3. Корекционни и образователни:

Да възпитава любов към поезията, родната природа;

Да насърчава естетическото възприемане на природата;

За да се насърчи у децата интерес към рисунките, желание да се обмислят, да се говори за тях.

Материал:

Проба, направена от възпитателя. Тонирани албумни листове хартия. Гуаш, акварел, палитра, четки # 2 или 3, сладка вода, подложки, салфетки, памучни тампони.

Предварителна работа:

Четене на стихове на руски поети за падането от А. Н. Плещеев, А. С. Пушкин и др.

Запаметяващи стихотворения за есента „Есен“ на М. Ходяков и „Лястовиците ги няма“ на А. Фет.

Разговор за късна есен, нейните признаци.

Разглеждане на репродукции на картини на известни художници в презентацията „Късна есен през очите на художниците“.

Разглеждане на илюстрации, картини, репродукции.

Наблюдавайки небето, дърветата, дъжда, снега при ходене.

Ход на урока:

Момчета, кое време на годината е?

Какви есенни месеци познавате? Кой месец е? Ноември е последният месец на есента.

Чуйте стихотворението на А. Плещеев, за каква есен говори поетът?

Есента дойде

Цветята са изсъхнали

И гледат тъжно

Голи храсти.

  • Да се ​​развие идеята, че чрез подбора на цветове е възможно да се предаде в чертежа определено време и настроение, характерно за дъждовната късна есен.
  • Запознайте децата с нов начин за изразяване на късен есенен цвят с помощта на рисуване с восъчни свещи.
  • Формирайте уменията за мокро тониране на хартия с акварел, както и отпечатване на изсушени листа, боядисани с боя.
  • Развивайте емоционални и естетически чувства, въображение и творческа активност
  • Насърчете интереса към пейзажната живопис и към самия процес на рисуване.

Изтегли:


Визуализация:

Резюме на урок по рисуване с нестандартна техника

Тема: „Дъждовна късна есен“.

(Старша група)

Софтуерно съдържание:

  • Да се ​​развие идеята, че чрез подбора на цветове е възможно да се предаде в чертежа определено време и настроение, характерно за дъждовна късна есен.
  • Запознайте децата с нов начин за изразяване на късен есенен цвят с помощта на рисуване с восъчни свещи.
  • Формирайте уменията за мокро тониране на хартия с акварел, както и отпечатване на изсушени листа, боядисани с боя.
  • Развивайте емоционални и естетически чувства, въображение и творческа активност
  • Насърчете интереса към пейзажната живопис и към самия процес на рисуване.

Предварителна работа:

  • Четене на стихове на руски поети А. Н. Плещеев, А. С. Пушкин и др.
  • Разглеждане на репродукции „Намръщен“ (есен) от С. Жуковски, „мъгла. Есен ”,„ Късна есен ”на И. И. Левитан и др.
  • Слушане на музика от П. Чайковски "Четирите сезона" "Есен"
  • Наблюдавайки небето, дърветата, дъжда по време на ходене.
  • Събиране и изсушаване на есенни листа, декорация на хербариума.

Материал и оборудване:

  • Листове бяла хартия за рисуване
  • Акварелни бои, гваш
  • Прости моливи
  • Широка четка за намокряне на хартия
  • Катерици четки # 6, # 2
  • Парчета бяла парафинова свещ
  • Буркани с вода, държачи за четки, кърпа, салфетки

Ход на урока

1 част. Формиране на концепция

Учителят кани децата да гледат през прозореца, обръща внимание на края на златната есен. Все по -често небето е затъмнено от тежки сиви облаци и вали студен дъжд. Всички листа паднаха от дърветата върху влажната тъмна почва. Беше късна есен. Поетът М. П. Чехов пише за това време:

Всички дъжд и дъжд. Локви навсякъде

Потоци се изливат на земята от покрива.

Всеки ден е мрачен и по -лош,

И от острия есенен студ

Не знаете къде да намерите подслон.

Целият дъжд и дъжд ... розите изсъхнаха,

Цветовете са студени, не цъфтят,

А по дърветата има само сълзи ...

Още една седмица - и слани

Те ще дойдат при нас заплашително от север.

Учителят обръща внимание на репродукциите на картини в края на есента и предлага да се определи гамата от цветове, които художниците са използвали, когато са рисували в края на есента (сиво, кафяво, черно са всички тъмни цветове ималко жълто, червено и т.н.) Приканва децата да станат художници и да нарисуват късната си есен с неблагоприятно дъждовно време с бои.

Учителят показва нова техника за рисуване на дъжд:

Преди да започнете да рисувате, ще ви науча на една проста, но много интересна и необичайна техника, която все още не знаете. Ще ви покажа как можете да изобразите дъжд на хартия. Вземете обикновен молив и скицирайте наклонени потоци от дъжд върху бял лист хартия. Спомнете си загадката „Долговяз заседна в земята“. Нека не забравяме да отбележим линията на земята с молив и да нарисуваме как потоци от дъжд се изливат от небето към земята.

Сега нека вземем парче от свещта - тя е на масата ви - и я нарисувайте, притискайки със средна сила, по линиите на молив на дъжда.

Учителят задава въпроса:

Как можем да видим дъжд на снимката? Какво трябва да се направи?(оцветете листахартия).

Учителят кани децата да запомнят как можете да получите размазани тонове, за да създадете фона на картината (техниката на тониране на хартия върху мокра).

Учителят изяснява техниката на рисуване на сурово:

Бих искал да ви напомня за техниката на мокро тониране. Леко навлажнете лист хартия с вода с широки щрихи с широка четка. След това върху мокър лист нанасяме боя с необходимия ни цвят и подходящ за дадения цвят на картината, нанасяме така, че границите на боята да се допират, дори леко да се припокриват. Така че с един цвят можете да подчертаете земята, а с другия небето и границата между тях, се оказва замъглено. Учителят задава въпроса:

Каква гама от цветове ще използвате, когато рисувате в мрачно, дъждовно, облачно време? (сиво, черно, лилаво, кафяво, тъмно синьо…)

Учителят кани децата да мислят:

Как могат да бъдат изобразени голи дървета чрез отпечатване със сухи листа? (можете да боядисвате не целия изсъхнал лист, но нанесете боя с дебела четка само по вените му).

Физминутка

Част 2. Самостоятелни дейности на децата.

Учителят кани децата да започнат работа на етапи:

  1. Скициране на дъжд с обикновен молив и рисуване на дъжд с восъчна свещ.
  2. Тониране на мокра хартия, използвайки тъмна гама от цветове.
  3. Печат със сухи листа от дърво.

(С течение на времето самостоятелната работа на децата включва запис на музиката на П. И. Чайковски „Четирите сезона“ „Есен“).

Част 3 Анализ на работата на децата.

  • Децата гледат работа.
  • Дайте имена на техните картини.
  • Обяснете кой месец и какво време е изтеглено.
  • Те разказват по какви начини са рисували.
  • Какви материали сте използвали
  • Какво настроение предизвикват рисунките на децата.

Учителят предлага да изслуша откъс от стихотворение на Н. Рубцов.

Малък, сънлив, без мярка,

Сякаш от множество сита,

Дъждът е хладен и сив

Всичко ръми, ръми ...

Стънища, дървета и стени

В мокрите мрежи на полумрака

Сякаш чакат промяна

Чиста, весела зима!

Струва ми се, момчета, че това стихотворение много добре отразява настроението, което създават картините ви. И то ни внушава радостта от предстоящото пристигане на дългоочакваната зима. Днес всички свършихте чудесна работа. Благодаря ви за творчеството.


Интеграция:„Познание“, „Комуникация“, „Четене на художествена литература“, „Художествено творчество“, „Музика“.

Цели:

Образователни:научете децата да виждат промените в природата и да ги предават в рисунки по различни нетрадиционни начини, като наблюдават цвета, характерен за късната есен. Обърнете внимание на решаването на колористични задачи от художници, когато изобразявате земята, небето, ветровито и дъждовно време. Продължете да учите да изобразявате дървета от различни видове и възрасти, да предавате перспектива в чертежа. Продължете да запознавате децата с картините на И. Левитан „Златна есен“

Развиващи се:развиват естетически чувства, емоции; способността за независимо създаване на художествени образи. Развитие на способността да усещате красотата и изразителността на езика на произведението, чувствителност към поетичното слово. Подобрете способността да съставяте истории за съдържанието на картината.

Образователни:да възпитава у децата способността да виждат и разбират красивото, любовта към родния край. Продължавайте да развивате способността за контрол и самоконтрол.

Нетрадиционни техники:блотография със сламка, боцкане, отпечатъци на листа, черно -бяла драскотина, рисуване около всеки обект с обикновен молив, превръщайки го в нещо друго.

Материали:хартия, мастило или гваш, пластмасова лъжица, слама. Свещ, широка четка, пръчка със заточен край. Дървесни листа, четки, гваш. Твърди четки, салфетки. Репродукции на картини, изобразяващи есента. Музикален съпровод аудио запис от П.И. Чайковски от албума "Четирите сезона".

Ход на урока

I. Организационен момент.

И на десет години и на седем и пет
Всички хора обичат да рисуват
И всички смело ще рисуват
Всичко, което го интересува
Всичко представлява интерес
Отдалечено пространство, близо до гора
Цветя, коли, приказки, танци ...
Ще нарисуваме всичко, ще има бои,
Да, лист хартия на масата
Да, мир в семейството и на земята.

II. Чат с деца.

Кое време на годината е? (есен)

- Какви са признаците на есента (листата пожълтяха, прелетните птици отлетяха към по -топлите райони, вали дъжд, слънцето грее по -малко, животните се подготвят за зимата).

- Защо есенната зеленина се нарича златна?

- Листата на кои дървета наистина могат да се нарекат златни? (бреза, клен)

- А каква пурпурна? (трепетлика, планинска пепел)

- Кои храстови листа са зелени през есента? (люляк). А светло кафяво? (липа, дъб, бряст).

- Как се казва гората, в която растат само брези? (дъбове, липи).

Деца: брезова горичка, дъбова горичка

- Какви поговорки и поговорки за есента знаете?

  • През есенното лошо време времето е навън: сеитба, издухване, усукване, замърсяване, разкъсване, изливане отгоре и метене отдолу.
  • През септември огънят е на полето и в хижата.
  • През септември едно зрънце, а това е горчива планинска пепел.
  • През септември синигърът иска есента да го посети.
  • Пролетта е червена с цветя, а есента - снопове.
  • Пролетта е червена и гладна; есента е дъждовна и удовлетворяваща.
  • Октомври плаче със студени сълзи.

III. Физическо възпитание.

IV. Запознаване с произведения на изкуството.

Има през есента на първоначалната
Кратко, но чудесно време -
Целият ден е като кристал
а вечерите са лъчезарни.

(аудио запис на П. И. Чайковски от албума „Четирите сезона“)

Децата разглеждат пейзажи И. Левитан „Вечерни камбани“, „Златна есен“, помнят какви есенни цветови комбинации са видели. Учителят кани децата да изберат есенни цветове (цветове на златната есен: охра, жълто, пурпурно, бордо, оранжево) от многото налични, да разгледат букети от паднали листа и да покажат онези нюанси, цветове, които харесват.

Учителят кани децата да слушат стихотворението на А.С. Пушкин и определете кое време на годината е (стихотворение за ранна и късна есен).

Това е тъжно време! омагьосване на очите!
Твоята сбогом красота ми е приятна -
Обичам буйното увяхване на природата,
Пурпурни и покрити със злато гори,
В навеса им има шум и свеж дъх,
И небесата са покрити с вълнообразна мъгла,
И рядък слънчев лъч и първите слани,
И далечни сиви зимни заплахи.

Октомври вече дойде - горичката вече се разтърсва
Последните листа от голите им клони;
Есенният студ умря - пътят замръзва.
Потокът все още тече зад мелницата,
Но езерцето вече беше замръзнало; съседът ми бърза
В полето далеч с желание,
И страдат от диво забавление,
А лаят на кучета събужда заспалите дъбови горички.

- Късната есен се нарича „сребърна“ защо? (локвите са покрити с лед, сребърни звезди - снежинките летят към замръзналата земя, падналите листа, покрити със скреж, са сребристи на слънце).

Задачата се дава на децата да мислят и нарисуват пейзажи от златна и късна есен, използвайки избраните техники.

Учителят фокусира вниманието на децата върху избора на определени техники за рисуване: техниката на бодене е по -подходяща за изобразяване на златна есен; блотографията със сламка ще отразява характерния цвят на средата на есента, а скречбордът ще ви изненада със своята несходство с други техники и ще разкрие красотата на късната есен. В края на работата децата разглеждат рисунките, дават им имена, обясняват кой месец и какво време са нарисували, какви методи и материали са използвали, как са успели да изобразят най -изразителното дъждовно, ветровито време, неприятното състояние на късна есен в красив пейзаж, сравнете ги с изображения на златна есен ...

Цялата детска работа се оценява. Във фоайето на детското заведение се организира изложба на млади художници.

Елена Разгилдеева
Резюме на GCD за рисуване в подготвителната група "Есенен пейзаж"

Резюме GCD за художествено и естетическо развитие (Живопис) v подготвителна група« Есенен пейзаж»

Тема: « Есенен пейзаж»

Цел: Формиране у децата на естетически представи за особеностите на композицията есенен пейзаж

Задачи: Да се ​​научат децата да предават в рисунка структурата на дърво - ствол (с четка, клони с различна дължина. За да затвърдят уменията рисуванелиста чрез вземане на вертикална намазка (метод на закрепване)... Да запознае децата с начините за смесване на цветове в изображението есенен пейзаж;

Развивайте фините двигателни умения, креативността, умствената дейност, паметта, съгласуваната реч, въображението;

Насърчавайте положително отношение към природата.

Материали за урока. - бял лист хартия А2 (за проба, - листове А4 за деца, - стативи, - тънка четка, четка за боя, - мокри кърпички, вода, - палитри, - гваш (жълто, червено, зелено синьо, бяло) , кафяви, салфетки за намокряне на четката

Методически техники:

Показване и обяснение на учителя, - музикален съпровод, въпроси за деца, - напомняне за техниката рисуване, - наблюдение на работата на децата, съвети, - слушане на музиката на П. Чайковски, - разглеждане на работата на децата, - анализ на работата на децата и учителя.

Напредък на дейността

Сутрешен кръг.

(децата играят в области на интерес, звучи кратък звънец, децата събират играчки. Звучи дълъг звънец - децата отиват при учителя и сядат на килима в кръг)

На сутринта отиваме в двора-

Листата валят

Шумолете под краката

И те летят, летят, летят ...

По кое време на годината се среща този природен феномен? Как се нарича? (падане на листа)

Защо тези явления се срещат в природата? Момчета, трябваше да вземете информация за това у дома. Кой ще ни каже каква информация подготвени.

1 дете: защо листата променят цвета си с настъпването есен?

2 дете: Защо пожълтялите листа падат?

За промените, настъпили в природата с настъпването есен

ще ни разкаже в стихотворение Анджелина:

чете стихотворение.

Художник- Есента рисува пейзажа,

Взема обикновен молив в ръцете си

Той им носи дъжд и вятър плавно,

И топлината от горящото чудо на огъня.

Септември, сдвоен с нея, рисува картина,

Слага гъбите и ядките си в кошницата,

Листата покриват ниви и ливади,

И той прогонва всички птици до тези брегове.

Художник- Есенни готови скици,

Представете си, че тя е Айвазовски,

Размених молива за четка,

Така че богатите цветове текат като морето.

Момчета, които рисуват в това стихотворение Художник- Есен(пейзаж)

Какво пейзаж(предположения на децата) (Пейзажът е картиниизобразяваща природата.)

Който рисува пейзажи? (художници- пейзажисти)

Момчета, вижте колко снимки, как да определите кои от тях са изобразени пейзаж, ще помогнеш ли? (децата избират снимки с картина пейзаж)

Кажете ми момчета, кое време на годината е показано на снимките? (есен) ... Как позна? (художникът използва жълти, червени, кафяви, оранжеви, зелени цветове). Какви цветове са повече? (жълто, оранжево, кафяво)... Нека да разгледаме снимките. Какво можете да кажете за това как художникът подреди определени елементи в рисунката си? пейзаж? Кажи ми защо дърветата са големи тук и малки тук? (защото тези дървета са близо до нас, а тези са далеч)И как иначе се различават (ясно рисуване на клони, листа, а в далечината едно място, дървета нарисуванблизо са нарисувани в долната част на листа, но дърветата в далечината са изтеглени все по -малко и по -малки по размер).

Какво е тя есен? (предположения на децата)

Момчета, харесва ли ви есен? Как? (отговори на децата)

Например, обичам да ходя по паднали листа като по златен килим. Не е ли, много красива през есента? Сякаш мил магьосник боядиса всичко наоколо с ярки цветове.

Момчета, скоро ще свърши ще дойде есента, кой сезон? Как да запазим красотата есенна природа? Какво можем да направим, за да напомним работата си есен? Не искате да сте малки магьосници и нарисувайте есенен пейзаж... Съгласен ли си? Къде можем да намерим подходящите чертожни материали. (в арт студио)... След това отиваме в творческата работилница.

Момчета, заемете местата си при стативите.

Момчета, вижте дали има всичко необходимо рисуване на есенен пейзаж... Елате и изберете цветовете на гваш, за които искате рисуване на есенен пейзаж.

Обяснение на техниките за извършване на работа.

За да няма дублиращи се рисунки, дисплеят се прави на лист тапет, елементите се показват от учителя не в общата композиция, а като отделни елементи)

Първо, трябва да определим линията на хоризонта. За какво е, какво разделяме с тази линия? (ние ограничаваме къде ще бъде небето и къде ще бъде земята)(това е онази въображаема линия, където изглежда, че земята е свързана с небето (тегли) ... За да направите това, вземаме четка и чертаем линия. Сега рисуваме небето. За да направим това, ние вземаме четка, потапяме я в бяла боя и я избърсваме върху лист хартия, добавяме още два цвята, както желаете, в зависимост от това как искате да изобразите небето. Например жълто и синьо или можете да добавите розово или лилаво и бързо да го намажете с влажна кърпа, без да оставяте боята да изсъхне, небето е готово. След това оцветяваме долната част на листа, изобразяваме тревата, вземаме жълтата боя, после зелената, можете да добавите кафява и също да я разтриете с влажна кърпа.

Да се начертайте далечен план, имаме нужда от широка четка и два, три цвята. Нека ги вземем едновременно на четка, малко жълта, малко зелена и малко синя, и използвайки метода на сцепление, по хоризонта, се движим с вас с четка, след това нагоре и надолу. За да изглежда гората като истинска, избърсваме малко с влажна кърпа по долната ивица на гората. Далечният изстрел е готов. Да се рисувамще вземем средна четка, ще изберем два цвята, с които ще изобразим кората на дървото и с леки, спокойни движения имаме космите към нас, четката пълзи и по този начин клоните няма да са успоредни на земята. За какви цветове може да се използва рисунка на брезов ствол? Остава да допълним дървото с корона, по същия начин събираме два цвята наведнъж, например жълт и зелен, или можем да добавим малко оранжево. Да се рисувамсъбираме и храст в няколко нюанса, например бял, жълт, оранжев или жълт, оранжев и зелен, и поставяме щампи около брезата. За нас остава нарисувайте клонки, въвеждаме два цвята, например кафяв и черен, и с леки вертикални щрихи маркираме клонките. Допълваме с малки щрихи, обозначаващи тревата. Можете да добавите дървета в средата. Тук те ще бъдат малко по -малки от дърветата на преден план.

Преди да продължите към рисунката трябва да подготви пръстите никойто ще прави гимнастика на пръстите.

Самостоятелна работа на децата.

Децата идват на масите, където лежат различни визуални материали и се захващат за работа.

(музикален съпровод на процеса чертеж стр... И. Чайковски « Есенна песен» от цикъла "Сезони".)

Заключителна част. Анализ на произведенията.

Сега момчета, нека да разгледаме работата ви.

Вижте кой има най -ярките есента се оказа? Най -тъмното, мрачно небе? Най -облачно пейзаж? Кой нарисувал много дървета? Кой нарисуваннай -красивото дърво?

Оказа се, че предава образа есенен пейзаж?

Какво ще правим с работата си? (ще организираме изложба)

Как ще наречем изложбата? (предложения на децата)

Благодаря ви момчета за работата, много се интересувах от вас

Майсторски клас по запознаване на по -големите деца в предучилищна възраст (6-7 години) с пуантилизъм „Златна есен“

Предлаганият майсторски клас по рисуване за запознаване с пуантилизма „Златна есен“ е предназначен за предучилищни възпитатели в работата с деца в по -голяма предучилищна възраст (6-7 години).

Предназначение на композицията:„Златна есен“ ще бъде прекрасна декорация за стените на детска стая, подарък за семейството и приятелите, изразителна композиция във всяка изложба на детски творби.

Представената композиция е интересен вариант за учителите да използват в съвместни дейности или индивидуална работа с надарени предучилищни деца, които обичат да рисуват. Създаването на изображение с помощта на точки допринася не само за развитието на фините двигателни умения, постоянството при децата, но и за развитието на въображението, мисленето и фантазията.

Целта на майсторския клас: да се запознаят с особеностите на създаването на изображение в техниката на „пуантилизма“ с помощта на акварел.

Задачи при работа с деца:

Да запознае по -възрастните деца в предучилищна възраст с нестандартно движение в живописта - „пуантилизъм“;

Да се ​​научи как да се създаде композиция "Златна есен" в техниката на "пуантилизъм";

Развивайте въображението, двигателните умения, творческото мислене при по -големите деца в предучилищна възраст (6 - 7 години);

Да се ​​култивира постоянство в работата, естетическо възприятие.

Скъпи колеги. Представеният майсторски клас е по-сложен вариант за използване на пуантилизъм в работата на предучилищна възраст, отколкото майсторският клас „Златна рибка“, направен с флумастери, предложен от мен. Нека ви припомня с няколко думи особеностите на техниката на пуантилизма.

Описание на техниката "пуантилизъм".

Името на движението в рисуването на пуантилизъм идва от френската дума pointiller, което означава „да пиша с точки“. Художници, които са работили в стил пуантилизъм, са нанасяли чисти бои върху платното, не смесени преди това върху палитра. Оптичното смесване на цветовете се осъществи още на етапа на възприемане на картината от зрителя.

"Златна есен" в техниката "Поантилизъм"

На една от срещите запознах предучилищните деца с няколко картини на художници, направени в техниката на „пуантилизма“.

Момчетата бяха много изненадани от ефекта на снимките, които видяха, особено им хареса да ги гледат отдалеч. Разбира се, нямаше как да не предложа да се опитат да изобразят собствените си композиции в тази техника с акварел. Позволете ми да представя на вашето внимание малък майсторски клас, който ще ви помогне да създадете есенна композиция.

Материали, необходими за създаване на композиция:

1. Хартия за чертеж А3

2. Прост молив

3. Гума

4. Акварелни бои

5. Чаша за вода

6. Рамка за декорация на работа

Предлагаме да започнете първия етап - създаване на скица на бъдещата композиция. Необходимо е листът да се раздели с обикновен молив с хоризонтална линия на две равнини: небето и земята. Поставяме дървета по хоризонта, планини на заден план и река на преден план.

Скицата е готова, сега е време да започнем втория етап - оцветяване на нашата композиция с цветни точки. Работата трябва да започне от фона - планините. Добавете кафяви точки.

Нека добавим малко сива и черна боя, за да подчертаем очертанията на всеки връх, наклон.

Сега се обръщаме към средния план на композицията - дървета: боядисваме стволовете и клонките с кафяви точки.

След това трябва да "облечете" дърветата в есенната зеленина. По -добре е да боядисате дърветата, разположени по -близо до планините, в жълто, за да не се слеят с склоновете, можете да променяте цвета на други дървета, колкото искате (използвахме оранжеви, червени и лилави цветове).

Ще приложим зелен нюанс по бреговете на реката - това е трева, която е запазила свежестта си близо до водата. Можете да добавите жълт цвят - речен пясък.

Нека започнем да създаваме есенно покритие за земята. Под дърветата, в някои области, прилагаме тъмнозелена сянка на трева.

След това разширяваме боядисаните области, използвайки по -светъл нюанс на зелено.

Напълнете останалата част от земята с охра.

Нека започнем да рисуваме небосвода. За това ще използваме светлосиня (или светлосиня) боя. Когато попълвате горната част на листа, можете да оставите неоцветени зони - облаци.