Час на класа "Свят за деца". Класен час: „Светът за децата




Час в класната стаяпо темата:

"Мир на децата на света"

Цел: да затвърди знанията със значението на думите МИР, СИМВОЛ, да покаже причините за войните, начините за разрешаване на конфликти;

насърчава патриотизма, отговорното отношение към опазването на мира на Земята;

развиват речта, логическото мислене, вниманието, паметта.

Оборудване: Ватман хартия с заготовка (изображение на земното кълбо), цветни моливи, лепило, шарки на гълъби.

По време на часовете:

    организация.

    Комуникация на теми и цели.

Рисувам думата СВЯТ

Слънцето грее над земята

Децата играят на тревата

Реката е синя, но...

По него плава параходът.

Тук у дома - до небето!

Ето цветята, а това е мама,

До нея е сестра ми...

Рисувам думата "свят".

3. Основната част на урока.

3.1. Встъпителен разговор
- Какво е мир?
- Ето обяснение на значението на тази дума Речник:
1. СВЯТ - Вселена, планета, глобус, както и население, хора на земното кълбо.
2. СВЯТ - приятелства, споразумение между всеки, отсъствие на война; тишина, мир;
споразумение за прекратяване на войната.

Нашият класен час се провежда под мотото: „Мир на децата на света“. Обяснете значението на този израз.

3.2. Работа с пословици.

Продължете поговорките:

поговорки: Мирът гради, войната разрушава.
Мир на планетата - щастливи деца.
Застанете заедно за мир - няма да има война.
Тънкият свят е по-добър от всяка кавга.

- Обяснете значението на поговорката.

3.3. Игра "Намери противоположните думи"

Омразата е любов.

Безчовечността е щедрост.

Жестокост, ярост - милост.

Безразличие - състрадание, чувствителност, отзивчивост.

Враждебността е дружелюбие.

3.4. Разказът на учителя с елементи на разговор.

Коя е противоположната дума на думата СВЯТ? /Война/.
- Сърцето ни не винаги е спокойно. Радио, телевизия, вестници носят тревожни новини. Защо се случва това? Какво пречи на хората да живеят спокойно?
- След Великия Отечествена войнаизминаха 70 години. Но вече през това време в различни ъглиповече от 100 войни бушуваха на нашата планета.
- Какви хора започват тези войни? (Жесток, безмилостен, безотговорен).
- Възможно ли е да се избегнат военни действия? Как? (Трябва да се отнасяме отговорно към конфликтите, които възникват между различни страни, и решавайте проблемите, възникнали чрез преговори, споразумения, да можете да преговаряте мирно.)
- Често войните възникват поради неразбиране на различни страни или когато една държава се намесва в решаването на спорни въпроси на друга държава, което е напълно неприемливо.

Цветовете не винаги се използват за предаване на чувства и настроение. Понякога един цвят символизира нещо, тоест е символ на нещо.

3. 5. Физическо възпитание.
3. 6. Разговор за символа на мира.

Знаете ли кой е символът на мира?
мистерия:

Това е малка птица
Живее в градовете.
Сипете трохи за нея -
Гука и кълва. (гълъб)

И не само гълъб, а бял гълъб... Защо?
Според библейската легенда Ной пусна гълъб, за да разбере дали водата е излязла от Земята. Гълъбът се върна при него с пресен маслинов лист в човката. Оттогава маслиновото клонче в човката на белия гълъб се е превърнало в символ на мир, мъдрост и просперитет.

3. 7. Работа в екип.

На плаката децата рисуват изображението на земното кълбо, изрязват гълъби и го залепват върху фигурата на земното кълбо.

4. Резюме на урока.

4.1. Разговор

Светът е труден за изграждане, но още по-труден за спасяването му. Светът е много крехък.
Писателят Николай Тихонов каза: „Всеки, който и да е той, каквото и да прави, има друг дълг, който изисква безкористна и лоялна служба: да защитава света“.
- Как разбирате тези думи?

Вие сте младите хора на нашата планета. И много по земното кълбо ще зависи от вас в бъдеще.

предназначение:обяснява на децата причините за войните, начините за разрешаване на такива конфликти. Да възпитава чувство за отговорност за опазването на света.

По време на часовете:Учителят прави малко поздравително въведение и казва, че темата на урока е криптирана под формата на ребус на черната дъска. Кани децата да решат пъзела. Отговорът е СВЯТ.

Какво е светът - кани децата да изразят себе си, а след това чете определението от речника.

И коя дума е противоположна по значение на думата мир? (война). Допълнителна дискусия, в зависимост от това какво знаят децата за войната и колко тясно са свързани с нея. Какво е война? Защо хората се бият? Какво пречи на хората да живеят спокойно? Какви хора започват войни?

Предварително можете да подготвите набор от цветни снимки, където 50/50 показва война и мирен живот. Учителят кани децата да се изправят и да ги поставят на две маси. Прегледайте резултатите и попитайте кой комплект им харесва най-много? Защо? Как биха искали да живеят? Какво биха направили, ако станат президенти?

Децата четат предварително научени четиристишия:

Децата четат поезия:

Два свят... Е, ами ако третият?
Кой ще оцелее, кой ще оцелее
двадесет и първи век
ще го нарече кървав, страшен век.
Нека всичко се запази:
гори, полета и реки,
и всяко живо същество.
Нека триумфира във всеки човек
любов към Земята - неговата обител...
Зората гори по-ярко и по-меко.
Студената светлина на далечните звезди приглушава.
Мирът на Земята не е нищо по-важно.
Животът на Земята не е по-красив!

Политиката на мира е законът на нашата страна. Въпросът за мира е особено остър сега, когато има войни

Където и да погледнеш -
Деца, деца, деца!
Цялото човечество е отговорно за тях!
Но през нощта на всички континенти
Бомби се търкалят в скривалища.
Има толкова много от тях, натрупани на планетата -
Земята започна да провисва под тях.
Къде само мислят да ги хвърлят?
Където и да хвърлите -
Деца, деца, деца!

Няма нужда от много светове
Единственият, от който се нуждаем
В аромата на цветя
Спокоен и приятелски настроен с душа.
От съществено значение за хората
Приятели, открити пространства, страници с книги
Бръчките на нашите майки
Детски пухкави мигли.
В раждане, в кипене на мечти
Даване на воля на младите сили
В борбата, в любовта – до пълнота
Ще се радваме алчно на света.

За да не затъмни слънцето за нас сянката на войната,
И за да бъде щастието на всички, да я сложи край, -
Обединете заедно хората по света
Още по-сплотени, по-стегнати и стегнати.
Хората с добра воля са единодушни
Изправяме се като стена срещу силите на войната, -
И ние няма да допуснем никого на света
Да потопи земното кълбо в бездната на бедствията.

Мир във всеки дом, във всяка страна!
Мирът е живот на планетата!
Светът е слънцето на нашата Земя!
Мирът е нужен на възрастните и децата!

  • Днес, момчета, ще направим гълъби с вас. Гълъбът е символ на мира, символ на борбата срещу войната, насилието, безпокойството и сълзите.
  • На всеки гълъб пишеш своето пожелание за мир за всички хора на нашата голяма планета.
  • Нека нашите гълъби кажат на целия свят, че децата в Русия и други страни не искат войни.
  • Правене на гълъби, писане на пожелания. Изработва се стойка, на която е изобразено синьо небе. Децата прикрепват своите гълъби с написани пожелания към стойката.

Татяна Каминина
Резюме на GCD в старша група "Мир на децата на света"

Цел:

1. Да се ​​запознаят със значението на думите МИР, СИМВОЛ, със значението на цветовете в държавните символи (Флаг, въведе символа Светът; показват причините за войните, начините за разрешаване на конфликти.

2. Развивайте речта, логическото мислене, вниманието, паметта. 3. Да възпитава патриотизъм, отговорно отношение към опазването мир на земята, уважение към хората от различни националности.

3. Формово познание "родина", да обобщи и систематизира знанията на децата за Русия, за нейното минало и настояще, да развие у децата чувство за патриотизъм и любов към родината, към региона, към града, образова уважително отношениеДа се държавни символи... Развийте способността да слушате думите, да разбирате значението им. Развийте вниманието, речта и способността за анализ.

Задачи:

Продължавайте да обогатявате знанията на децата за руската държава;

Да формира у децата уважително отношение към своята страна, регион, град;

Да възпитават чувство на любов и гордост към Родината, към своите сънародници.

Интеграция на образователната области:

"познание", "социализация", "комуникация", „Четене измислица» , « Художествено творчество» , "музика", "Физическо възпитание".

Видове детски занимания:

когнитивни изследвания, общуване, възприемане на художествена литература.

Ход на урока

възпитател: Не се затопля от горещото слънце. Горите все още са облечени с зеленина, Всички деца имат букети в ръцете си, Въпреки че денят е тъжен, но весел, Ти си тъжен Вие: - Довиждане лято! И радвай се: - Здравей училище!

Днес е празник - Ден на знанието, посветен на началото на новата учебна година. Като пораснеш и ти ще ходиш на училище. И тръгваме на поредното пътешествие през океана на Знанието. Ще срещнем много трудности по пътя си, но сме опитни откриватели, което означава, че ще се справим с всичко. И нека го започнем сега.

1.1 септември - ден Светът... - Какво е мир? (отговори на децата)- Ето едно обяснение на значението на тази дума дава разумен речник: 1. СВЯТ - Вселената, планетата, глобусът, както и населението, хората на земното кълбо. 2. МИР - приятелски връзки, между хората, липса на война; тишина, мир; споразумение за прекратяване на войната.

Нашият урок се провежда под мотото: "Мир деца на света» ... Обяснете значението на този израз. (За децацялата земя се нуждае от мир).

2. - А какви пословици е писал нашият народ за мира?

Мирът гради, войната разрушава. Мир на планетата - щастливи деца. Застанете заедно за мир - няма да има война. Тънкият свят е по-добър от всяка кавга.

възпитател: Браво момчета!

3. Разговор.

Коя е противоположната дума на думата СВЯТ? (война)

Сърцата ни не винаги са спокойни. Радио, телевизия, вестници носят тревожни новини. Бомби падат на земята в единия или другия край на света, горят училища, детски градини и болници, загиват стотици хора. Защо се случва това? Какво пречи на хората да живеят спокойно?

Какви хора започват тези войни? (Жесток, безмилостен, безотговорен)... - Възможно ли е да се избегнат военни действия? Как?

Отговорите на децата: решавайте възникналите проблеми чрез преговори, споразумения, умеете да преговаряте мирно.) Всички живеем с вас, в коя държава? (Русия)Живеят ли хората мирно в Русия?

възпитател: - Миналата година говорихме за символите на нашата държава. Как се казва държавата ни? (Русия)

Родината ни е толкова голяма, че ако искаме да пътуваме от един регион в друг, тогава с най-бързия влак този път ще отнеме цяла седмица, а със самолет ще трябва да летим цял ден.

Сега децата ще ни разкажат за Русия стихотворения:

Грижете се за Русия, няма друга Русия.

Погрижете се за нейното спокойствие и тишина,

Това е небето и слънцето, този хляб е на масата

И роден прозорец в забравено село.

Погрижете се Русия да бъде силна

За да ни спаси от неприятности в трудни времена.

Тя не познава страх и стоманата й е здрава.

И последната ризатя не съжалява за приятеля си.

възпитател: Браво момчета! Сега ще гледаме презентацията "Нашата Русия"и помни символите на страната ни.

(презентация Моята родина - Русия)

Назовете ги. (Знаме, герб, химн)... - Как изглежда нашето знаме? - Тези цветове не се появиха случайно. бял цвятозначава мир, чистота на съвестта, Син цвят- небе, лоялност и истина, ЧЕРВЕН цвят - смелост, символ на живота.

Физическо възпитание:

Момчета, сега ще ви покажа лентите хартия, а вие трябва да покажете с движения, жестове, които показах аз.

Бяла ивица - сняг (седни)

Синя ивица - небе (люлеене на краката си, размахване на ръцете)

Червено - слънцето (ръцете нагоре, без да затваряте пръсти - слънчеви лъчи) .

възпитател: Русия има най-големите и изобилни реки, най-дълбокото езеро е Байкал. Колко разнообразна е природата на нашата Родина, колко красиви градове имаме. А какво е Родината за всеки от вас?

деца: (тук живеем; това е майка ми и моето семейство; това е нашият град; това също е детска градина, Ставрополски край, град Михайловск)

На сутринта слънцето изгрява.

Извиква всички на улицата.

Напускам къщата -

Здравей моята улица

Аз пея, и по-горе

Птиците ми пеят

Билките ми шепнат по пътя

Бързо, приятелю, растеш.

Пея заедно с билките

Пея заедно с ветровете

пея заедно със слънцето -

Здравей, Родино моя!

4. Възпитател: Момчета, в коя земя живеем с вас? (Ставропол)

Колко велика е моята земя

Колко широки са просторите!

Езера, реки и полета

Гори и степи и планини

Моята страна е разпръсната

От север на юг.

Живеем в радостна земя

И ние трябва да го знаем.

Неговата руска страна.

Вашата любима земя на светлината.

(презентация Ставрополски край - родна земя)

5. Възпитател: - Родината ни е голяма, богата и красива страна... В него има много градове, села, села, села. Знаете ли името на нашия град?

Разбрах, че имам

Има огромно семейство:

И пътеката, и гората,

Всеки клас на полето.

Реката, небето е синьо

Всичко това е мое.

Чуйте песента на потока -

Това е моята родина!

Детска градина, приятели мои -

Това е моята родина!

Обичам всички по света

Това е моята родина!

(презентация Михайловск)

възпитател: Момчета, къде идвате всеки ден в делничните дни?

(До детска градина)

Детската градина е вторият дом

Тук всички живеем заедно

Празнуваме празниците, спим,

Пеем, свирим, изучаваме букви.

Много скоро ще пораснем и всички ще ходим на училище!

възпитател: Вижте, момчета, в нашата страна на Русия, в нашия регион, в нашия град и в нашия детска градинавсички живеят спокойно.

Мир на света!

Днес утре.

Мир на света!

Всички за годините.

Огледайте се, огледайте се - Светът е нашият дом.

За да няма значение, че светлината в тази къща е потъмняла,

За да накара сутринта да се усмихне

Да пее и мечтае

На децата на цялата земя

Тръгнахме смело към бъдещето

Мир - провъзгласете мир

В името на всички жители на Земята!

възпитател:

За да играеш - Нуждаем се от мир!

За да разберем всичко - Нуждаем се от мир!

За да пораснем - Нуждаем се от мир!

За да влезем в света - Нуждаем се от мир!

И какъв е символът Светът?

мистерия: Това е малка птица, живее в градовете. Сипете й трохи - Гука и кълва. (гълъб)

И не просто гълъб, а бял гълъб. Защо? (Символ СВЯТ)

5. Рисунки на гълъби върху асфалта.

на нашия сайт и нарисувайте такива гълъби с пастели.

Фонограма за песен "Нека винаги има слънце"

Свързани публикации:

"Петел, петел, златен гребен" (изцеждане на цветно тесто) Урок за средната група„Петел, петел, златен гребен“ (изцеждане на цветно тесто) Съдържание на програмата: Усвояване на способността за изстискване на цветно тесто от пластмаса.

Цел: Да запознае децата с неконвенционална техникапалмов печат. Научете се да допълвате изображението с детайли с помощта на четка. Консолидирайте знанията.

"Петел-златен гребен". Урок по приложение в старша групаДиректно - образователни дейностипо художествено-естетическо развитие В старша група (възпитател Бортулева И.Н.) Тема :.

Комплексен урок за развитие на речта и рисуването в първа младша група "Петел-златен гребен"Цел: Продължаване на представянето фолклорни произведения, укрепвайте ги когнитивна дейност, да възпитаваме любов към нашите по-малки братя.

Цел: да формира у децата представа за характерни чертиобразът на петел, основан на обогатяването на прякото сетивно преживяване.

Резюме на открит урок по рисуване в първа младша група "Петел, петел, златен гребен"Цел: обучение на уменията за рисуване с гваш; изучаване на способността да чертаете линии с пръст, поставяйки ги от една точка; затвърждаване на основни знания.

Задачи: - да затвърдят запознаването с Филимоновската народна живопис; декоративна украса петел. Формиране на способността на децата да рисуват.

Резюме на урока за развитието на речта в първа младша група "Петел - златен гребен"Резюме на урока за развитието на речта в първия по-млада група"Петел - златен миди" Цел: Запознаване на децата с фолклорно произведение.

Приложение в средната група "Петел, петел - златен гребен"МКДОУ Бутурлиновский ДС №11 Възпитател Гайворонская В. В. Цели и задачи: 1. Консолидирайте знанията за основните цветове. 2. Упражнявайте децата в рисуването.

Резюме на интегрирания урок в средна група "Петел, златен гребен""Петел, златен гребен" Цел: развитие на въображението, творческа дейност, концепцията за "повече или по-малко". Задачи: да допринесат.

Библиотека с изображения:

И четвърто, това е времето, прекарано в мрежата с полза! Нов святни дава нови възможности и няма как да се измъкнем от интернет. Нашите деца се научават да използват смартфони и таблети, преди да започнат да говорят. Пишат думи на клавиатурата и едва след това се научават да ги пишат на ръка. Ясно е, че родителите, използващи социални мрежи и други интернет възможности, дават пример на децата си, децата също искат да общуват с виртуални приятели, да водят блог, да пишат анкети и да публикуват резултати от тестове. Ясно е, че децата не могат да бъдат пуснати в "възрастния" интернет. Но можете да им осигурите място, където ще общуват помежду си, ще обменят информация, ще се състезават и ще творят. Такова място за безопасна детска комуникация е GlobalLab и този курс ще се превърне в платформа за общуване за пет и шест годишни!

- Как да купя и използвам курса?

На родителякато учите с дете, достатъчно е да закупите един лиценз за курса, най-добре от акаунта на вашето дете.

Продължителност на абонамента за курс - 12 месеца от датата на активиране.

Вашето дете ще получи Сертификат за завършеност в края на периода на абонамента. Ако преди това сте изпълнили всички задачи на курса, тогава можете да пишете на службата за поддръжка и да поискате да ви издаде сертификат предсрочно. Моля, имайте предвид, че в този случай ще бъдем принудени да проверим дали всички проекти на курса имат въпросници, попълнени от вашето дете.

Можете също така да закупите набор от курсове за деца в предучилищна възраст - „Изследвайте света: за деца на 5-6 години“ + „Изследвайте света: подготовка за училище“. Цената за 2 продукта ще бъде по-ниска. Продължителността на абонамента е 24 месеца от датата на активиране.

Учителката, водеща групата в детската градинаили подготвителна група за училище, трябва да закупите комплект за предучилищна образователна институция, който включва:

DOW набор " Старша група»:
1) Лиценз по тарифа "Група" с възможност за организиране на собствен Виртуален сайт и група за участие в курса. Срокът на абонамента е 12 месеца. Броят на индивидуалните лицензи, включени в абонамента е 15 + 1 (15 ученика и учител).
2) Достъп до курса „Опознаване на света: за деца 5-6 години” за 12 месеца от датата на активиране на лиценза за 16 души.
3) Удостоверение за завършен курс в група (при участие във всички проекти на курса).
4) Сертификати за всеки член на групата за завършване на курса (при условие на участие на групата във всички проекти на курса).

Комплект предучилищни образователни институции "Старша група + Подготовка за училище":
1) Лиценз по тарифа "Група" с възможност за организиране на собствен Виртуален сайт и група за участие в курса. Абонаментът е валиден за 24 месеца. Броят на индивидуалните лицензи, включени в абонамента е 15 + 1 (15 ученика и учител).
2) Достъп до курса „Опознаване на света: за деца 5-6 години” за 24 месеца от датата на активиране на лиценза за 16 души.
3) Достъп до курса „Опознаване на света: подготовка за училище” за 24 месеца от датата на активиране на лиценза за 16 души.
4) Удостоверение за завършени 2 курса в група (при участие във всички проекти на курса).
5) Сертификати за всеки член на групата за завършване на курсовете (при условие на участието на групата във всички проекти на курса).

На вниманието на учителите, водещи групи за подготовка за училище и развиващи класове за деца в предучилищна възраст! Имаме специално предложение за вас да организирате такива групи и класове на базата на GlobalLab - с помощта на нашите онлайн курсове... Ако проявявате интерес, пишете ни на

Да използвам предварителен прегледпрезентации, създайте си акаунт в Google (акаунт) и влезте в него: https://accounts.google.com


Надписи на слайдове:

Класен час "Мир на децата на света" учител начални класове: Милър Мая Анатолиевна MKOU "Луторически образователен център"

СВЯТ - Вселена, планета, глобус, както и население, хора на земното кълбо. 2. СВЯТ - приятелски връзки, споразумение между някого, липса на война; тишина, мир; споразумение за прекратяване на войната. Значение на думата:

Мирът гради, войната разрушава. Мир на планетата - щастливи деца. Застанете заедно за мир - няма да има война. Тънкият свят е по-добър от всяка кавга.

БЯЛ цвят - мир, чистота на съвестта, СИН цвят - небе, лоялност и истина, ЧЕРВЕН цвят - смелост, символ на живота.

Занаятчийска хартия "Гълъб на мира"

Световният мир е моята мечта, Нека хората живеят като едно семейство. Нека няма повече войни и оръжия, Нека вратите се отварят в къщите навсякъде. Любовта и доверието са за мен, И безкраен мир е за цялата Земя!

Снимки от урока

Визуализация:

Извънкласна дейност

във 2 клас

"Мир на децата на света"

Учител в началното училище

Милър Мая Анатолиевна

2015-2014 учебна година

Цел: провеждане на събитие, насърчаващо мира.
задачи:
- да се запознаят с нова празнична дата, с трагични събития от историята;
- развиват се най-добрите качествачовечност: патриотизъм, гражданство, гордост за родината, стремеж към мир;
- да формират чувство за лична отговорност и ангажираност в опазването на мира.
Предварителна работа:двама ученици получават задачата да научат стихотворение.
Оборудване: хартия, ножици, лепило, модели на гълъби, плитка, изрязани пословици.


Разговор за значението на думата "мир"

Слайд 1

Здравей, златна есен!
Здравейте училище! За урок
Звъни ни без спиране,
Преливаща камбана.

Слайд 2

Лятото отлетя. Всички отново седнахте на училищните чинове. И продължете своето пътуване към страната на знанието.

Слайд 3

какво има пред теб? Кой ще реши този пъзел? За какво ще говорим на час в класната стая?
- Точно така. Днес нашият час в клас е посветен на мира на нашата планета.
- Как разбирате думата мир? Какво имаме предвид под тази обширна, кратка и толкова важна дума? (момчета говорят).
Ето как едно момиче пише за света в стихотворение. (Дина Михайлова)

Рисувам думата СВЯТ
Слънцето грее над земята
Децата играят на тревата
Реката е синя, но...
По него плава параходът.
Тук у дома - до небето!
Ето цветята, а това е мама,
До нея е сестра ми...
Рисувам думата "свят".
- Какво е мир?

Слайд 4
- Ето как обяснителният речник обяснява значението на тази дума:
1. СВЯТ - Вселена, планета, глобус, както и население, хора на земното кълбо.
2. МИР - приятелски връзки, споразумение между някого, липса на война;
тишина, мир; споразумение за прекратяване на войната.


Групова работа с поговорки за мира.
Сега искам да ви предложа поговорки за мира. Но те се объркаха, нека се опитаме да ги възстановим. (във всяка група поговорката е представена с отделни думи)
Мирът гради, войната разрушава.

Един тънък свят е по-добър от добра кавга.
Мир на планетата - щастливи деца.
Застанете заедно за мир - няма да има война.

Слайд 5
- СВЯТ, колко многостранна е тази дума.
Мир - тази дума означава, че няма война!
Мирът е мир и просперитет!
Светът е цялата Вселена и нашата крехка планета Земя!
Светът е вътрешен и духовен святчовече!


Съобщение за Международен празник- Ден на мира.


- За повечето хора на планетата Земя светът е ежедневна реалност. Улиците ни са спокойни, децата ни ходят на училище. Там, където основите на обществото са здрави, безценният дар на мира може да не бъде особено забелязан от никого.
- Въпреки това за твърде много хора в съвременен святтози подарък не е нищо повече от приказна мечта. Те живеят във вериги, в атмосфера на нестабилност и страх. За тях този ден по същество съществува.
- Общото събрание на ООН през 1982 г. провъзгласи в своята резолюция Международния ден на мира като ден на всеобщ отказ от насилие и прекратяване на огъня. Оттогава празникът се чества всяка година на 21 септември. Този празник има за цел да накара човечеството не само да мисли за света, но и да направи нещо за него.
- ООН предложи на всички страни и народи да спрат военните действия на този ден или да празнуват този ден чрез провеждане на образователни и обществени информационни кампании по въпроси на мира.
- Скъпи момчета! През годината, през която сте учили в училище, ние се превърнахме в едно семейство, една малка държава. Нека се опитаме заедно да направим всичко възможно, така че екипът ни да има повече успехи и радости, отколкото скърби. Трябва да се грижим за другите, да помагаме на нашите другари, да уважаваме тяхното мнение. Живейте според законите на доброто и справедливостта, съпоставете интересите си с интересите на вашите другари. Много зависи от нашето приятелство. Дори до известна степен мир на нашата планета.

Запознаване с трагични исторически факти.


- Коя е противоположната дума на думата "мир". (война)
Войните са измъчвали човечеството през цялата история.
- Според изчисленията на швейцарския учен Жан-Жак Бебел, за последните 5,5 хиляди години мирът е царувал на нашата планета само 292 години. Почти 15 хиляди войни са угаснали на земята, повече от половината от тях в Европа. Сега човечеството преминава през тревожно време.

Слайд 6.7
1-ви читател:
Сняг на камината, сняг на планинската пепел,
В храмовете на майките се появи сняг.
Които не дочакаха синовете си
От училище в Беслан. И дъщери...
Кой ще ги утеши? Кой ще им помогне?
Кой нареди децата им да бъдат унищожени?
Кой ще заглуши голямата им болка?
Не, може би не могат да намерят мир.
Ти ги отгледа и отгледа,
Пожелаха им радост, щастие в живота.
2-ри читател:

Но младият им живот беше прекъснат...
И не трябваше да живеят на света.
Тези, които се върнаха, са в безопасност и са осакатени
Те ще помнят терора завинаги.
И на децата ще бъде разказано за мъката в Беслан,
За случилото се тогава в страната...
Посвещавам стих на прекрасните момчета
И пращам нисък поклон на майките.
Бъдете силни, имайте сърце, в един сте в редиците.
И ние няма да забравим за този терор,
За загиналите в Беслан,
За загиналите в битка.
- 1 септември 2004 г. Кой не помни тази ужасна дата ?! Тя влезе в живота на нашия народ с трагедията в Беслан. Спокоен, такъв чист и трогателен ден, какъвто винаги е бил на 1 септември, потръпнал от мъка, плач и болка. В резултат на злодеяния терористичен акт с безпрецедентна жестокост в град Беслан бяха убити и ранени стотици цивилни, повечето от които бяха невинни деца. Никога не можем да забравим този горчив ден. Вечна паметна убитите в Беслан! Нека има момент на мълчание. (Минута мълчание)
- Както знаете, всяка държава има свои собствени символи. Назовете ги. правилно. Кой от вас ще назове значението на нашия трикольор?

Слайд 8

Точно така, тези цветове символизират мир, лоялност и живот.

Практическа работа. Правене на гълъб


-Кой е символът на мира?
мистерия:
Това е малка птица
Живее в градовете.
Сипете трохи за нея -
Гука и кълва. (гълъб)

Слайд 9
- Приготвил съм за вас такива гълъбчета, към които трябва да прикрепите панделки и цветя. И тогава пишете върху тях
моите пожелания към всички хора по света в този прекрасен ден. Нека нашите гълъби кажат на целия свят, че децата в Русия и други страни не искат войни. Нека се погрижим нашите послания да бъдат чути на всички континенти, във всички краища на земното кълбо.

Слайдове 10,11,12,13

Отражение

Слайд 14

А сега нека се хванем за ръце, да се усмихнем един на друг и да прочетем стихотворението, което виждате на екрана.

Световният мир е моята мечта

Нека хората живеят като едно семейство

Нека няма повече войни и оръжия

Вратите за устата ще се отворят в къщите навсякъде.

Любовта и доверието са за мен, а безкраен мир е за цялата Земя!