Рисуване зимни забавления старша група. Разказване на снимки от урок за развитието на кохерентна реч при деца на средна предучилищна възраст




Резюме на урока за развитието на речта в старшата група по темата:

Обучение по разказване на истории по картината "Зимно забавление".

Цел: да се развие способността на децата да правят прости общи изречения за картината.

1. Образователни:

Разширяване и обогатяване на знанията на децата за особеностите на зимната природа;

Научете да говорите за съдържанието на сюжетната картина;

Стимулирайте творческата дейност на децата, формирайте способността да развивате сюжета на изображението в картината.

2. Развитие:

Продължавайте да развивате речта като средство за комуникация;

Активирайте думи, свързани с темата „Зима“ в речта на децата;

Обогатете речта с прилагателни;

Подобрете диалогичната форма на речта.

3. Образователни:

Да се ​​формират приятелски отношения между децата, съвместно взаимодействие;

Вдигни уважениекъм природата.

Материали и оборудване: картина „Зимно забавление“, бяла хартия 1/2 от пейзажен лист, цветни моливи, цветни восъчни пастели

Предварителна работа:

Четене на стихове за зимата

Разглеждане на илюстрации,

Разговори по тази тема;

Наблюдение на времето по време на ходене.

Ход на урока

Уводна част:

Възпитател: Момчета, нека поздравим гостите.

Възпитател: Отгадайте загадката:

През горите и нивите

Бързах да ви посетя.

По планините и по пътеките,

Положих пътеките

Прахообразни следи

Декорира прозорците

Подарих радост на децата

И аз се повозих на шейна

Д. Зимушка - зима.

В. Кое време на годината е сега? (Зима.)

Б. Назовете зимните месеци. (Декември януари февруари.)

Ярък. Днес ще говорим за зимата. Какво се случва в природата през зимата?

(Става студено. Слънцето затопля малко. Навън е силна слана. Наоколо има сняг.)

V. Браво. Какви са дърветата? (Бяло.)

Въпрос: Какво лежи на покривите и на улицата? (Сняг.)

В. Какво носят хората през зимата? (Шапка, кожено палто, топли ботуши.)

В. Как живеят животните и птиците през зимата? (Трудно.)

В. Защо? Как можете да им помогнете? (Направете хранилки, хранете ги.)

Ярък. Трябва да се погрижим за зимуващите птици.

В. Какви зимни игри знаете? (Можете да играете снежни топки, да направите снежен човек, шейна, ски, пързалка.)

V. Браво! А сега познайте загадките.

Имам момчета
Два сребърни коня
Карам и двете
Какви коне имам (кънки)

Бягане по пътеката
Дъски и крака (ски)

О, валя сняг
Изваждам коня си.
За въже за юзда
Водя кон през двора
Летя от хълма надолу по него
И го влача обратно. (шейна)

Какъв смешен човек
Направих своя път в 21 век
Морков нос. В ръка - метла
Страхува се от слънцето и топлината. (снежен човек)

Удари го с тази пръчка по -смело

Така че ударът беше като оръдие,

Това е пръчка - за хокей

И се казва ... (стик)

Хайде, приятелю, по -смел, приятелю,

Те вървят в кръг, преструвайки се

Кейти снежната ти топка в снега.

Сякаш търкаля буца.

Ще се превърне в дебела буца

"Начертайте" кръг с ръцете си.

И той ще стане буца снежен човек.

"Начертайте" снежен човек.

Усмивката му е толкова ярка!

Те се усмихват.

Две очи, шапка, нос, метла.

Покажете очите си

Покрийте главата си с длан

Докосват носа си, държат метла.

Но слънцето ще изпече малко -

Клякам

Уви! - и няма снежен човек.

Вдигнаха ръце

Ярък. Зимата е прекрасно време на годината за игра. Когато бях малък, също обичах да се гмуркам и да играя снежни топки. Все още искам да играя снежни топки с вас. Ще ви хвърля снежна топка и ще ви задам въпрос. И трябва да го хванете и да отговорите на въпроса.

В. И така, нека започнем.

Каква зима? (Снежно, студено, сурово, мразовито,)

Какъв сняг? (Бял, пухкав, студен, скърцащ, твърд, ронлив, мек, лепкав, лек)

Какво е настроението ти? (смешно, радостно, красиво)

В. Искате ли да видите как другите деца прекарват времето си през зимата? (Да.)

(учителят демонстрира картината „Зимно забавление“).

Главна част:

Помислете за картината, кое време на годината е показано на снимката?

Защо мислиш, че е зима?

Какво виждате на него, кажете ми (децата се спускат с шейна надолу по хълм, карат ски, пързалят по леда, няколко деца правят снежен човек).

Какъв беше снегът този ден, когато децата се разхождаха? (бял, чист, лепкав).

Защо смятате, че снегът е лепкав? (защото правят снежен човек).

Какви са лицата на децата? (весел, радостен, усмихнат).

Замръзнаха ли децата, когато вървяха? (не, бузите на всички са червени, децата се движат много, облечени са в топли, зимни дрехи)

"Куянкай"

Ак куянкай утирган,

Kolaklaryn Selketә.

Menә shulai, menә shulai bash өstenә kuep,

Kolaklaryn Selketә. kullaryn selketәlәr

Kuyan, tuӊa bashlagach,

Аякларин Килита.

Menә shulai, menә shulai әle ber, әle ikenche kullary

Аякларин Килита. belәn kul arkalaryn syypyilar

Kuyan kaman da tuӊa,

Sikergәlәp tә kuya.

Menә shulai, menә shulai kuyannar kebek

Sikergәlәp tә kuya. sikerәlәr

В. - Така че чуйте моята история.
Зимата дойде. Децата излязоха на разходка. Света и Таня се пързалят. Коля и Вася играят хокей. Маша и Петя карат ски по хълма. Наташа, Вика и Тимур се шейнят от планината. Вера и Дима правят снежен човек. Беше хубаво и забавно за всички. Всички деца бяха в щастливо настроение.

В. Сега вие се опитвате да ми разкажете своята история. (Учителят изслушва историята на 4-5 деца, помага, ако възникнат трудности, постига пълен и подробен отговор, следи правилното изграждане на изреченията). Много добре. Задачата „Завършете изречението“. Децата трябва да попълнят изречение и след това да го повторят изцяло.:

През зимата има снеговалежи, а през есента ... падане на листа.
- През зимата има сняг, а през лятото ... дъжд.
- През зимата вали сняг, а през пролетта ... се топи.
- През зимата ходят на шейна, а през лятото ... карат колело.
- През зимата гората спи, а през пролетта ... се събужда.
-През зимата ходят на кънки, а през лятото ... на ролери.
„Може да е студено през зимата и ... горещо през лятото.
- През зимата дърветата са бели, а през есента ... жълти.
- Снежни преспи растат през зимата, а ... цветята растат през лятото.
- През зимата правят снежен човек, а през лятото ... баници с пясък.
- През зимата насекомите се крият, а през пролетта ... излизат.

В. - Момчета, свършихте добра работа в урока, а сега предлагам да станете художници и да рисувате как обичате да се забавлявате през зимата.

Долен ред. И така, нашият урок приключи. Днес си спомнихме какъв забавен сезон - зимата. Колко игри и забавления е подготвила за нас. Момчета, какво ви хареса в урока? Помниш ли?

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция

общ развиващ тип „Детска градина No2„ Алтинчех “

Общински район Мензелински

Република Татарстан

Резюме на урока за развитието на речта в старшата група

Цел:

  1. Научете децата да композират разказ (от 3-4 изречения)отразяващо съдържанието на картината. Съгласно плана, предложен от педагога, развийте свързана реч, затвърдете уменията.
  2. Лексикална работа: кажете поговорки за зимата, назовете признаците на зимата.
  3. Да култивирате способността да слушате внимателно историите на вашите другари, да допълвате отговорите.

Материал: статива, живопис зимни забавления», Цветни моливи, албумни листове.

Ходът на урока.

Децата седят в полукръг.

Педагог:Момчета, чуйте загадката, познайте - ще разберете по кое време на годината ще говорим с вас днес:

Старецът на портата се отдръпна топло (замръзване).

Покривката е бяла, целият свят е облечен (сняг).

Самият той не бяга и не заповядва да стои (замръзване).

Педагог:Момчета, познахте ли по кое време на годината ще говорим с вас днес?

Деца:Относно зимата.

Педагог:Какви признаци на зимата познавате?

Деца:

  • През зимата хората носят топли дрехи;
  • Навън е много студено и има много сняг;
  • Слънцето грее малко.

Педагог:Момчета, сега си спомнете поговорките за зимата, които ни предупреждават, че зимата е студеният сезон:

  • През зимата не е срамно без шуба, а студено;
  • Слънце за лятото, зима за слана;
  • Двама приятели слана и виелица;
  • Погрижете се за носа си при силна слана.

Учителят кани децата да слушат откъс от стихотворение:

„Бързам като вятър на кънки

По горския ръб ...

Ръкавици на ръцете ми

Шапка на короната.

Едно две! Та се подхлъзнах ...

Едно две! Почти паднах ...

Едно две! По -стегната на пръсти! "

(С. Блек "На кънки").

Педагог:Момчета, какво казва стихотворението?

Деца:Как момчето се пързаля

Педагог:Точно момчета. Зимата е не само най -студеното време в годината, но и забавно време. През зимата можете да ... (децата допълват с отговорите си).

Деца:Каране на шейни, ски, пързаляне с кънки, игра на хокей, правене на снежни човеци.

Физическо възпитание "Снежен човек":

Една ръка, две ръце

Направихме снежен човек (покажете как се оформя).

Направихме снежна топка

Като този ... (покажи голяма бучка),

И след това по -малка бучка

Като този ... (покажете по -малка бучка)

И отгоре сложете малка бучка (покажете малка бучка),

И така, снежният човек излезе, снежният човек.

Снег, кофа, да моркови (огънете пръстите на ръката),

Да умение и сръчност

И снежният човек е готов, много сладък дебел мъж.

Картината се показва "Зимно забавление".

Педагог:

  • Какво можеш да наречеш картина?
  • Кое време на годината и деня е изобразено на картината?
  • Какво беше времето през този зимен ден?

Учителят предлага примерна история:

Един ден в топъл зимен слънчев ден Детска градинаотидох на разходка. Много от децата тичаха нагоре по хълма, но не всички успяват да се плъзнат безопасно надолу. Момче в черно кожено палто е преобърнало шейната си и момчетата от хълма вече му крещят нещо, вероятно го молят да разчисти пътя възможно най -скоро. До хълма има голям снежен човек. Момче и момиче прикрепят копчета към него. Децата не забравиха за птиците, които са малко жилави през зимата, децата донесоха планинска пепел и малки трохи хляб. Хубаво, забавно време - зима!

Чуват се две -три истории. Учителят ги оценява заедно с децата. Хвали детето за избягване на повторения.

Педагог (обобщава урока): момчета, свършихте добра работа в урока, а сега предлагам да станете художници и да рисувате как обичате да се забавлявате през зимата.

Победител в изцяло руското състезание « Най -търсената статия за месеца » ЯНВАРИ 2018г

Общинска автономна предучилищна образователна институция на град Когалим "Камбана"

Възрастова група: Старша група Име: "Буратино" Подготвил: Възпитател: 1 -ва категория Д.Р. Нуцалова Когалим 2017

Съставяне сюжетна историячрез снимки « Зимно забавление» .

Цел: да научи децата да съставят история по сюжетна картина "Зимно забавление" .

Образователни задачи:

  • научете децата да съставят история от картина "Зимно забавление" , когато описвате събития, посочете мястото и часа на действие
  • научете децата да отговарят на въпроси относно съдържанието на картината, граматически правилна реч.
  • знайте, че историята има три части (началото, средата и края)
  • упражнявайте децата в ясно произношение на звук "H" - "с" ... Подобрете фонематичното възприятие

Задачи за развитие:

  • развиват монологична форма на изказване; внимание, наблюдение; способността да се изслушват и оценяват отговорите на връстниците.
  • активира речта на децата, обогатява речник
  • затвърждават и разширяват познанията за зимните забавления.

Образователни задачи:

  • развиват приятелско отношение към връстниците
  • насърчаване на желанието за използване "Зимно забавление" на разходка.

Интеграция: физическо развитие, социално - комуникативно развитие.

Методически техники: разговор-диалог, разказване на истории, физическо възпитание.

Оборудване: боядисване "Игри на открито" (Зимно забавление); изрязване на снимки "Зимно забавление" , снимка на снежен човек, използването на ИКТ.

Форми и методи: визуално - разглеждане на снимки "Игри на открито" ; словесни - отгатване на гатанки за снежен човек, игра „Изберете привързано име за зимни думи“ ; повторение на чиста фраза; практически - изготвяне на история на картина "Зимно забавление" .

Предварителна работа:

  • Разговори за зимата.
  • Разглеждане на илюстрации за зимата, зимни забавления.
  • Четене на художествена литература.
  • Наблюдения на разходка за зимна природа, детски игри.

Материал: мултимедиен проектор, избор на слайдове по темата на урока, картина "Зимно забавление" .

Ходът на урока.

Време за организиране:

Децата минават, застават в кръг. Играта: "Здравейте"

Здравей дясна ръка
Здравей лява ръка
Здравей приятел, здравей приятелю
Здравейте, целия ни приятелски кръг

Обичам детската си градина
Пълно е, пълно с момчета
Може би 100, може би 200
Хубаво е, когато сме заедно

Възпитател: Всичко на място ли е?

Възпитател: Тук ли е всичко?

Обърна се, погледна

И се усмихнаха един на друг

Възпитател: Нека се усмихнем на гостите и да ги поздравим

Нека да играем игра с пръсти „Излязохме на разходка в двора“

Едно две три четири пет
Дойдохме на разходка в двора.
Бабу снежинката,
Птиците бяха хранени с трохи,

После яздихме надолу по хълма,
И те лежаха в снега.
Всички се прибраха в снега.
Изядохме супата и си легнахме.

Момчета погледнете внимателно и ми кажете какво е новото в нашата група (Вълшебен сандък).

Този сандък ни беше подарен от снежен човек. Да видим какво има в него?

Ето пликове със задачи (отваря първия плик, чете)... "Здравейте момчета. Наистина обичам зимата и всичко свързано с нея. Затова ви давам снимки, свързани със зимата.

Предлагам да играете игра „Наречете го привързано“ .

София сложи снимките на масата. Сега направете снимки, свързани със зимата и застанете в кръг. Моля, изберете някои любезни имена за зимни думи: 1) зимата е зима; 2) снегът е снежна топка; 3) снежен човек - снежен човек; 4) шейна - шейна; 5) снежна преспа - преспи; 6) Снежанка - Снежанка; 7) лед - лед; 8) ледена висулка - ледена висулка; 9) кожено палто - кожено палто; 10) снежинка - снежинка; 11) слайд - пързалка; 12) филцови ботуши - филцови ботуши; 13) ръкавица - ръкавица; 14) шал - шал; 15) скреж - скреж; 16) ледено студено-ледено студено; 17) елха - елха; 18) бум - бум; 19) заек - заек.

Снимки, които не са свързани със зимата:

момиче в лятна рокля, зелено дърво, есенен дъжд.

Много добре! Защо не направихте тези снимки? (защото не са свързани със зимата)

Седнете на столовете.

Момчета, ето следващата задача за вас, „Знам, че един прекрасен зимен фразеолог се опитва да го повтори“ :

OZY-OZY-OZY- измръзване извън прозореца,
ZI-ZI-ZI-носете шейната.
OZA-OZA-OZA- има ледена роза на прозореца,
ОЗЕ-ОЗЕ-ОЗЕ- ще замръзнеш на студа.

ISKO-ISKO-ISKO- през зимата слънцето е ниско.
АСКА-АСКА-АСКА-приказка около снега,
ISTO-ISTO-ISTO- снегът скри всичко чисто. "
Възпитател: Браво, чисто, ясно изразена чиста фраза. Да си починем сега?

Физическо възпитание:

Играем снежни топки през зимата, играем, играем.
Вървим през снежните преспи, вървим, вървим.
И на ски бягаме, бягаме, бягаме.
На кънки се плъзгаме по леда, плъзгаме се, плъзгаме се.

И ние извайваме Снежанката, извайваме, извайваме.
Обичаме зимата като гост, обичаме, обичаме.

(Седни)

Да видим какво още ни е изпратил снежният човек.

Вижте, снежният човек ни изпрати няколко интересни снимки.

И какви снимки ще научите, като отгатнете загадката.

Дете: Колко сняг е покрил
Стана чисто и светло
И сланата е почти до сълзи
Стиснах ми носа

Вече се запознах
Истинският ... (Зима)
Обичате ли зимата?
Зимата е прекрасно време на годината

Снежният човек предлага да състави история въз основа на тези снимки.

Кое време на годината е показано на тези снимки? (Зима)

Нека разгледаме по -отблизо тези снимки. За какво са тези снимки? (тези снимки са за това как децата играят различни игри)

Как са облечени децата? (Облечени са през зимата, топли дрехи)

Какво е времето на снимките? (Зима, слънчев ден. Много сняг падна)

1 снимка

Сега помислете какво правят децата на тази снимка? (Децата правят снежен човек).

Възпитател: -Как децата го лепят? (Навиваха снежни топки: една голяма, друга по -малка, третата най -малка. Направиха глава от малка, направиха очи от копчета и нос от морков. Сложиха кофа на главата си. стана страхотен снежен човек)

2 снимка

Възпитател: - Вижте тази снимка, как децата играят снежни топки? (Хвърлят си снежни топки, виждате по лицата им, че се забавляват, крещят силно, може нещо "Внимавай!" , "Пли!"

3 снимка

Възпитател: - Помислете за децата, които се спускат с шейна надолу. (Децата се спускат с шейни надолу по хълма. По лицата им се вижда, че се забавляват, защото шейните се търкалят бързо по хълма.)

4 снимка

Възпитател: - Но момчетата се пързалят. Как се обличат, как карат? Дайте им имена. (Саша и Маша сложиха кънки, топъл анцуг, шапка и отидоха на пързалката. Те се въртяха, плъзгаха се по леда. Те нарисуваха красиви шарки с острието на кънки).

Възпитател: - Вижте, момчета, все още има момчета, които играят хокей на пързалката. Какво има в ръцете им? (Те имат клубове).

Какво правят? (Те карат шайбата).

Мисля, че много се забавляват.

5 снимка

И тук децата ходят на ски

Какво правят? (Те са на пътеката).

Какво има в ръцете им? (Те имат ски палки в ръцете си, за да ги избутат от снега)

Имаше много сняг, ските се плъзгаха лесно по снега.

И ако се доближите до децата, какво можете да чуете? (Можете да чуете шума, детския смях, смешни писъци, гласове)... Имат весело, добро настроение.

Възпитател: -Разказахте за всички деца на снимката, сега трябва да завършим историята. Например: „Момчетата играеха и ходеха дълго, докато замръзнаха, уморени и щастливи се прибраха да си починат и да се затоплят“ .

Възпитател: - Браво, сега чуйте моята история.

„Зимен, слънчев ден. Цялата земя и дърветата са покрити с бял, пухкав сняг. Момчетата облякоха топли дрехи и излязоха на разходка. Всеки намери нещо по свой вкус. Някои деца започнаха да правят снежен човек. Навиваха снежни топки: големи, средни и от малка направиха глава. Слагат кофа на главата си, а на носа - морков. Оказа се чудесен снежен човек! Недалеч от тях момчетата играят снежни топки. И ето го слайда! На него децата бързо се плъзгат надолу на шейна. Другите момчета карат ски, имат ски палки за отблъскване на снега. А на пързалката момчетата се пързалят, играят хокей. Момчетата вървяха дълго, докато замръзнаха. Уморени и щастливи, те се прибраха да си починат и да се погреят. Забавление за децата през зимата! "

Възпитател: - Сега се опитваш да разкажеш своята история. (Слушаме историята на 4-5 деца, учителят помага, ако възникнат трудности, постига пълен и подробен отговор. Следи правилното изграждане на изреченията).

Възпитател: - Браво, момчета! Какъв вид добри историиизмисляш.

Снежният човек наистина хареса нашата история.

А сега ще покажем на снежния човек как ходим през зимата.

Физическо възпитание:

Ние сме на ски с вас
Студен ски сняг облизва.
И след това - пързаляне,
Но ние паднахме. О!

И тогава направиха снежни топки,
И тогава те търкаляха снежни топки.
И тогава паднаха изтощени
И тичахме на детска градина.

D / игра: Разгадаване на загадки (използване на ИКТ)

Дървени два коня
Носят ме надолу по планината.
В ръцете си държа две пръчки.
Но аз не бия конете, съжалявам ги.

И за да се ускори бягането
Докосвам снега с пръчките си.
Отговори на децата: каране на ски
Кой е на десет километра

Стискам ръка в ритъм
Бяга по -бързо от вятъра
Да се ​​навеждаш като покер?
Отговори на децата: Speed ​​Skater

Пръчки в ръка, шайба върху лед.
Ние сме с овнешки рога
Смел вратар на видно място.
Този отбор не е по -приятелски настроен.

Тази игра се казва ...
Отговори на децата: хокей.
Ние сме с овнешки рога
Спускаме се надолу по хълма,

И как да се изкачиш на планина,
Започваме да се съпротивляваме.

Отговори на децата: шейни.

Резултат:

За какво говорихме днес?

Какво направихме?

Какво ви хареса най -много?

И вашите истории също ще харесат снежния човек.

Той ви изпраща тези страници за оцветяване, защото зимата има само бяла боя и можете да ги нарисувате със свои цветни моливи.

Алфия Фатхулина
Учене на разказване на истории от картината „Зимно забавление“

Резюме

директни образователни дейности, Фатхулина Алфия Мухамадеевна, възпитател на Общинската бюджетна предучилищна школа образователна институциядетска градина номер 18 "Мишутка", град Сургут.

Тема: « Обучение по рисуване на разкази« Зимно забавление»

Вид директно-образователен дейности: развитие на речта, комуникация. Старша предучилищна възраст 5-6 години.

Цел: Научете децата целенасочено гледайки снимката(целенасочено възприемане, последователно съображениеотделни независими епизоди, оценка на изобразеното); развиват способността да съставят логически, емоционални и смислени история.

Задачи:

1. Образователни:

Разширете и обогатете познанията на децата за функциите зимна природа;

Уча казвамотносно съдържанието на сюжета картини;

Стимулирайте творческата дейност на децата, формирайте способността развиватграфичен образ върху картина.

2. Развиващи се:

продължи развиватречта като средство за комуникация;

Активирайте думи, свързани с темата, в речта на децата "Зима";

Обогатете речта с прилагателни;

Подобрете диалогичната форма на речта.

3. Образователни:

Да се ​​формират приятелски отношения между децата, съвместно взаимодействие;

Да възпитаме уважение към природата.

Интеграция на образователни области.

Образователна област "Комуникация":

Подобрете и активирайте речта;

-развиватбезплатна комуникация с възрастни и деца.

Образователна област "Познание":

-развиватспособността да се наблюдават природни явления, да се забелязват техните промени;

Повишаване на интереса към опознаване на света наоколо;

Закответе знаците на зимата.

Образователна област "Социализация"

Насърчавайте приятелски отношения между децата;

Формирайте навика да слушате събеседника и да не го прекъсвате излишно;

-развиватспазване на правилата и нормите на поведение.

Образователна област "Художествено творчество":

Създавайте прости композиции;

Изградете умения за работа в екип.

Дейности: познавателни, комуникативни, двигателни, визуални.

Форми на организиране на съвместни дейности: подгрупа.

Методи и техники: репродуктивни въпроси и въпроси за търсене, дидактическа игра „Да направим слайд“, разговор, съставяне история по картинка, схема - мнемонична таблица, пръстна гимнастика, колективно приложение - колаж.

Съживяване и обогатяване речник: сурово, ветровито, снежно, виелица.

Материали и оборудване за Gcd: статив, схема - мнемонична таблица "Зима", живопис« Зимно забавление» , Хартия ватман, заготовки от фигури на хора, коледни елхи, хартиени салфетки, лепило, четки за лепило, кърпа, мокри кърпички.

Предварителна работа:

Четене на стихове за зимата

разглеждане на илюстрации,

Разговори по тази тема;

Наблюдение на времето при ходене;

Напръскайте син гуаш върху хартия ватман.

Краен резултат на дете (планирани резултати)

Речникът на детето се обогатява;

Способност за композиране история, базирана на история.

Ход на урока

Децата, заедно с учителя, са включени в групата.

Педагог: Момчета, нека да поздравим гостите.

Деца: Здравейте.

V. Браво.

Б. Отгадайте загадката:

Снег в полетата

Лед по водите

Разхожда се виелица

Кога се случва това?

Ярък. Днес ще говорим за зимата. Какво се случва в природата през зимата?

Г. Става студено. Слънцето затопля малко. Студено е навън.

V. Браво. Какви са дърветата?

Въпрос: Какво лежи на покривите и на улицата?

Б. Отговаряме с пълно предложение.

В. Какво носят хората през зимата?

Г. Шапка, кожено палто, топли ботуши.

В. Как живеят животните и птиците през зимата?

Г. Трудно.

В. Защо? Как можете да им помогнете?

Г. Направете хранилки, хранете ги.

Ярък. Трябва да се погрижим за зимуващите птици.

В. Какво знаете зимни игри?

Д. Можете да играете снежни топки, да направите снежен човек, да се пързаляте, да карате ски, да се пързаляте.

Ярък. Зимата е прекрасно време на годината за игра. Когато бях малък, също обичах да се спускам по спускане. И пързалките, изляхме от снега. Знаеш ли, дори можеш да направиш слайд от думи. Искате ли да опитате да изградите слайд от думи?

В. Ще измислим, назовем думи и ще направим слайд. Нека да видим колко високо ще получите пързалката. / Прикрепя памучни топки към дъската /.

Б. Първи стъпки:

Каква зима?

Студ

Мразовит

Ветровит

Какъв сняг?

Пухкав

Студ

Ронлив

Въпрос: Какви добри момчета сте, казвахте много различни думиза зимата имате висок слайд!

Разговорът е включен картина« Зимно забавление» .

В. Седим на столовете. / Пред децата е мольберт, на който живопис« Зимно забавление» /. Момчета, погледнете отблизо картинаи кажете ми кое време на годината е заснето? Защо мислиш така?

Г. / назовете отговорите им / Вкл картина зимазащото сняг лежи на земята, дървета и храсти.

Б. Какво беше времето зимен ден? Някога топло зиматаден децата излязоха на разходка. Всеки намери нещо по свой вкус. Какво правеха децата?

Г. Децата отидоха на разходка, каране на ски, шейни.

V. Браво, нали. / слуша и оценява отговорите на децата /.

Едно дете веднага изтича нагоре по хълма. Арсений, продължи това, което направи на хълма. / Учителят дава думата на детето /.

Д. / детска история /.

V. Браво, Арсений. Момчета, погледнете снежния човек. Какво правят момичетата?

Г. Момичето му прикрепя метла, а момчето му слага кофа на главата.

В. Момчета, какъв снежен човек получихте?

Г. Красавец. В ярък шал, морков нос.

В. Какво прави майката на детето?

Г. Мама носи малко дете на шейна.

В. И кой тича наблизо и пищи радостно?

Г. Наблизо тича куче.

В. Къде отиват по -големите деца?

Г. Те ще карат ски.

Ярък. Вижте какви птици виждате картина?

Г. С червени гърди - снегури.

Б. Момчета, сега трябва да направим история за картината като цяло... Ще се опитам кажи на Расул.

Д. / разказва /

V. Браво, Расул. Елвира иска да допълни история нещо интересно... / Думата е дадена на Елвира / ... Браво, момчета.

В. Какво е настроението на децата? Защо мислиш така?

Д. Децата се забавляват, имат радостни лица, усмихват се.

Б. Момчета, чийто историята беше по -интересна?

В. / Ако деца казано добре, не давайте проба /.

Момчета, хареса ли ви живопискоето художникът е написал?

Б. Какво друго може да се обадите картина? Кое е най -доброто заглавие пасва: "Зимата дойде", « Зимно забавление» ?

Г. / предлагат своите отговори /.

Прекъсване на физическата култура:

Като сняг, сняг на хълм,

А под хълма има сняг, сняг.

И има сняг, сняг по дървото

И под дървото има сняг, сняг,

И мечка спи под дървото

Тихо, тихо, не вдигайте шум.

Изясняване на речника по темата "Зима"според мнемоничната таблица, пръст Гимнастика:

V. Браво, момчета! Сега ще бъдем художници, трябва да пишем « Зимна картина » тази празна хартия / ватман хартия се напръсква със синя боя /. И ще пишем по необичаен начин, използвайки колаж. / Разпределя задачи между деца: Арсений, Рахим, Елвира са изрязани от заготовките на снежен човек, Катя, Вова, Лера са изрязани фигури "Деца", Иляс, Саша, Артър изрязват коледни елхи, Даша, Расул правят снежни топки от хартиени салфетки. / По време на колективна работа не забравяйте да проведете разговор с деца, запомнете стихотворения за зимата /.

/ В края на работата учителят предлага да залепите изрязаните фигури върху хартия ватман. /

V. Браво, момчета! Прекрасна получихме снимката... Кое време на годината изобразихте? Как може да се нарече това картина? / отговори на децата /.

В. Момчета, нека си спомним какво направихме за класа днес?

Г. / отговори на децата /.

Б. Научи се да композира история по картинка« Зимно забавление» ... Да, зимата е вълшебно време на годината, снегът е чист, пухкав навън, лесно се диша, мразовитият въздух ни влива в бодрост и ние сме доволни от шегите на майката зима.

Браво, момчета, умни! Урокът приключи.