Majstorska klasa za učitelje "stvaranje crtića s djecom". Radno iskustvo "Stvaranje crtanih filmova u predškolskoj obrazovnoj ustanovi Snimamo crtani film u vrtiću




Dolaskom moderne tehnologije, fascinantan svijet animacije postao je dostupan svima, pa tako i djeci predškolske dobi. Moderni multi-studiji omogućuju djeci da nauče osnove animacije i osjećaju se kao redatelji početnici. Uz kompetentan pedagoški pristup, interes za crtiće može se koristiti kao sredstvo za oblikovanje kreativne, kognitivne i govorne aktivnosti.

Uvođenje kompleksa za igru ​​za djecu, više studija omogućuje stvaranje povoljnih uvjeta koji pogoduju uspješnom i sveobuhvatnom razvoju svakog djeteta. Stvaranje uzbudljiv crtići u vrtiću omogućuje vam povećanje kognitivne aktivnosti, razvoj kreativnih sposobnosti. Predškolci od pasivnih konzumenata multiproizvoda postaju njegovi aktivni sudionici. Oni samostalno smišljaju scenarije, izražavaju svoje junake, upoznaju se s principom rada opreme i obavljaju mnoge druge zadatke.

Korist tehnologije za stvaranje crtanih filmova u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama

  • Formiranje govornih vještina. U procesu izražavanja, vokabular se obogaćuje, djeca se upoznaju s knjižnom kulturom, razvija se koherentan gramatički govor, intonacija, uključujući fonemski sluh.
  • Razvoj likovno-estetske percepcije. Djeca predškolskih obrazovnih ustanova u procesu stvaranja likova uče suosjećati s likovima svojih djela, uključiti se u ulogu heroja. To pridonosi razvoju kreativnosti i stjecanju korisnih osobina.
  • Formiranje kognitivnih vještina. Stvaranje vlastitih animiranih djela doprinosi razvoju dobrovoljne pažnje, vizualnog pamćenja i mašte.
  • Razvoj vještina socijalne komunikacije. U procesu stvaranja univerzalnog proizvoda, djeca uče komunicirati jedni s drugima i s učiteljem, stječu komunikacijske vještine, što je vrlo potrebno u odrasloj dobi.
Crtić u vrtiću korištenjem višestudijski i-Theatre iz ANRO tehnologijeće svaku aktivnost učiniti doista uzbudljivom, korisnom i kreativnom. Predškolci će moći učiti i usvajati potrebne vještine i sposobnosti na nenametljiv razigran način. Zahvaljujući takvim uređajima pojavljuje se mali tim mladih autora koji samostalno stvaraju briljantna remek-djela.





Kako funkcioniraju moderni multistudioi?

1. faza. Prvo se odabire radnja bilo kojeg djela. Predškolci, zajedno s odgojiteljicom, mogu sastaviti vlastitu priču.

Faza 2. Predškolci crtaju likove flomasterima, olovkama i bojama, nakon čega ih skeniraju i pretvaraju u elektronički oblik.

Faza 3. Nakon toga slijedi podešavanje, pomicanje, promjena pozadine, skaliranje. Nakon što su svi heroji postavljeni, likovima se daje glas.

U završnoj fazi vrši se pregled i, ako je potrebno, vrše se manje prilagodbe.

Prema mišljenju nastavnika, interaktivni uređaji omogućuju stvaranje najboljih uvjeta za razmjenu znanja te emocionalni i socijalni razvoj. Mnogi stručnjaci primjećuju da stvaranje vlastitih animiranih proizvoda pridonosi manifestaciji emocionalne reakcije, razvoju mašte, razmišljanja i, što je najvažnije, izražavanju vlastitih osjećaja kroz umjetnost. Djeca imaju prekrasnu priliku izraziti se i otkriti svoje talente i sposobnosti.

Stvaranje vlastitih crtića pomoću multi-studija omogućit će vam uspostavljanje odnosa povjerenja između djece i učitelja te stvoriti najbolju atmosferu za razvoj govora i vještina društvene komunikacije.

Vrsta projekta je dugoročni zajednički kreativni projekt roditelja i djece.

Sudionici projekta: voditelj grupe, djeca, roditelji.

Suština projekta: svladavajući i koristeći se vještinama modeliranja, crtanja, oblikovanja, aplikiranja i ručnog rada, djeca izrađuju likove i dekoracije za igre, priredbe i snimanje crtanih filmova.

Cilj: Otkrijte tajne stvaranja crtića. Napravite crtani film vlastitim rukama.

Hipoteza: Pretpostavili smo da ako otkrijemo tajne stvaranja crtića, možemo napraviti svoj vlastiti crtić.

Zadaci:

Edukativni

  • Upoznati djecu s poviješću nastanka i razvoja animacije.
  • Upoznati djecu s tehnologijom stvaranja animiranog filma.
  • Proširiti znanje djece o zanimanjima: scenarist, redatelj, animator, snimatelj, tonac.

Edukativni

  • Razvijati kreativno mišljenje i maštu.
  • Razvijati umjetničke vještine i sposobnosti.
  • Izgradite komunikacijske vještine.

odgajateljima

  • Njegujte interes, pažnju i dosljednost u procesu stvaranja crtanog filma.
  • Njegovati estetski osjećaj za ljepotu i sklad u životu i umjetnosti.
  • Usadite odgovoran odnos prema svom poslu.

Oblici rada:

  • Gledanje prezentacije Soyuzmultfilma.
  • „Čarobnjaci animacije“ (upoznavanje sa zanimanjima: scenarist, redatelj animacije, animator, ton majstor, snimatelj itd.)
  • "Tajne animacije" (upoznavanje sa svijetom animacije).
  • "Igra je putovanje kroz stanice u zemlji Multi-Pultia."
  • Gledanje videa "Susret s crtanim filmom i umjetnikom Malyavinom."
  • Gledanje crtića (upoznavanje s vrstama crtića: plastelin, crtanje, lutka).
  • Razgovori "Povijest nastanka animacije", "Kako snimati crtani film", "Što su crtani filmovi".
  • „Putovanje u prošlost – djetinjstvo roditelja“ (filmske trake bile su alternativa crtićima).
  • Pogledajte filmske trake.
  • Eksperimentiranje s bojama - dobivanje različitih nijansi dodavanjem bijele boje.
  • Radite na pozadini koristeći netradicionalne metode slikanja.
  • Radite na scenografiji za crtani film, koristeći netradicionalne metode crtanja.
  • Modeliranje heroja od plastelina.
  • Crtanje "Omiljeni lik iz crtića."
  • Crtanje priča po slikama (izmišljanje priča i sastavljanje mnemotehničkih tablica „Mladi scenaristi“).
  • Zagonetke o likovima iz crtića.
  • Kvizovi „Poznavalac crtića“, „U zemlji multi-pultija“.
  • Crtanje povrća na pladanj posut grizom.
  • "Povrće u vrtu" - metoda plastelinografije.
  • Rad na uvodu, završetku - mikrogrupe.
  • Snimanje čuvara zaslona.
  • Pričanje priča, igranje uloga.
  • Dramatizacija bajke.
  • Sastavljanje priče u ime predmeta "Animirani objekti".
  • Igre "Putovanje u svijet emocija" (sposobnost razlikovanja emocionalnih stanja likova); "Pogodite lik po izrazima lica i gestama."
  • Snimanje priče.
  • Konzultacije za roditelje "Tajne animacije", "Metode i tehnike netradicionalnih načina crtanja".

Faze rada:

  • Izbor teme.
  • Postavljanje ciljeva.
  • Predlaganje hipoteze istraživanja.
  • Potražite materijal o animaciji.
  • Anketa djece na ovu temu.
  • Istražite povijest animacije.
  • Vrste crtanih filmova.
  • Proučavanje procesa stvaranja crtanog filma.
  • Izrada algoritma za rad na crtanom filmu.
  • Priprema materijala i opreme potrebne za realizaciju projekta.
  • Stvaranje kreativne grupe roditelja zainteresiranih za ovu temu.
  • Uranjanje u bajku
  • Storyboard.
  • Razvoj i stvaranje likova i scenografije.
  • Animacija likova.
  • Razigravanje zapleta.
  • Snimanje crtanog filma.
  • Montaža snimljenog materijala na računalu.
  • Ozvučavanje (podjela uloga).
  • Određivanje razine formiranosti generaliziranih vještina učenja.
  • Premijera crtanog filma. Pogled (rezultat rada).
  • Završna lekcija na temu "Izrada plakata".
  • Roditeljski sastanak na temu "Djeca i animacija".
  • Prezentacija projekta.

Očekivani rezultat:

U sklopu projekta DIY Cartoon djeca su dobila određena znanja, vještine i sposobnosti:

Manifestacija emocionalne osjetljivosti, razvoj razmišljanja, mašte, sposobnost izražavanja vlastitih osjećaja pomoću umjetnosti.

Razvoj osobnih kvaliteta: neovisnost, inicijativa, uzajamna pomoć, uključenost u zajednički cilj, odgovornost, poštovanje jedni prema drugima, samopoštovanje.

Razvoj komunikacijskih vještina, manifestacija kreativne neovisnosti, aktivnost u stvaranju slike, razvoj fine motorike ruku, prilika da pokažu svoje talente. To je dalo novi poticaj igrom, djeca posuđuju bajke i počinju sama stvarati junake za svoje igre.

Tako, korištenje projektnih aktivnosti daje nam priliku:

- poticati djecu na postizanje određenog rezultata;

Ostvariti specifičan i realan cilj, proizvod projektnih aktivnosti;

Koristite različite vrste proizvodnih aktivnosti u jednom projektu;

Iskazati kognitivnu, kreativnu, poslovnu aktivnost, samostalnost, kao i prethodno stečena znanja i vještine;

Razvijati komunikacijske vještine i moralne kvalitete.

Djeca imaju priliku pridonijeti zajedničkoj stvari, pokazati individualnost, osvojiti određenu poziciju u grupi.

Rezultat sudjelovanja u projektu je i emancipacija mišljenja, razvoj kreativnog potencijala, formiranje sposobnosti promatranja, maštanja, uspoređivanja, doživljavanja viđenog, reflektiranja dojmova u kreativnom radu, kao i poboljšanje komunikacijskih vještina. u timu i socijalizacija.


Anna Kolomytseva
Projekt u vrtiću "Crtaći vlastitim rukama" za djecu starije predškolske dobi

Svi znamo da djeca vole gledati crtići na tv. U vrtić gleda crtiće koristi kao ispunjavanje slobodnog vremena.

Tipično, gledanje crtani film filmovi na televiziji vrlo su popularni predškolci, zauzimaju određeno mjesto u njihovom slobodnom vremenu i značajno utječu na njihov odgoj i razvoj, te obavljaju niz važnih funkcija u odnosu na djece:

- socijalna kompenzacija: crtani filmovi nadoknaditi i nadoknaditi ono što iz nekog razloga djetetu nedostaje za zadovoljenje njegovih potreba (u komunikaciji, spoznaji, emocionalnim manifestacijama itd.)

Hedonistički. Hedonizam (grč. hedone - zadovoljstvo)- "etička pozicija koja afirmira užitak kao najviše dobro i kriterij ljudskog ponašanja." Značajke televizijske slike, jedinstvo forme i sadržaja crtani filmovi izvedeno na visokoj profesionalnoj razini, dobiti određeni odgovor od djece i pomoći im da vide i osjete ljepotu života oko sebe. Likovi za percepciju crtani filmovi dječja radost i zadovoljstvo.

Edukativni. Opažajući crtani film, dijete uči analizirati, uspoređivati, procjenjivati ​​mnoge pojave i činjenice, odnosno odgaja se dijete, njegovi osjećaji, karakter.

heuristički (poticanje na akciju). Puno crtani filmovi stimulirati kreativne sposobnosti djeteta, razvijati njegovu maštu, fantaziju, kao da potiču dijete na pojavu određene aktivnosti.

Proradivši dovoljnu količinu literature, zajedno s djecom, razvijao sam se projekt za stariju predškolsku dob« Uradi sam crtiće» , jer animacija je višestruki instrument kompleksnog utjecaja na djetetovu osobnost.

Tip projekt: srednjoročno (3 tjedna) grupni zglob djetinjasto- roditeljsko kreativno orijentirano na praksu projekt s promjenjivim rezultatima.

članovi: zjenice starija grupa"A", roditelji, odgajateljica.

Relevantnost ovoga projekt: Zbog velike podložnosti vizualnim slikama, zbog nedostatka životnog iskustva, zbog ciljanog utjecaja kreatora crtani filmovi djeca lako i čvrsto usvajaju model ponašanja ponuđen s ekrana. Žalosno je što ti modeli često imaju razoran učinak na dijete. Nedvojbeno je tu i odgovornost odraslih, na kojima « animacija» djece. Ali ako na ranoj djetinjstvo kvaliteta se može kontrolirati crtani filmovi koje dijete gleda, onda ubuduće ne uspijevamo potpuno zaštititi dijete od utjecaja medija. Stoga postoji potreba za suprotstavljanjem urušenima dječji protok informacija, oblikujte ih "unutarnji filter": estetski ukus, likovna kultura, osjećaj za lijepo. Prije nego što se od djeteta zahtijeva da donese informirani izbor u korist pravih umjetničkih djela, potrebno ga je naučiti razumjeti zaplet. crtani film, razlikovati vizualna sredstva kojima se prenosi, uočiti humor i ljepotu stvorenih slika.

Hipoteza projekt: Pretpostavljamo da pri stvaranju kolektiva crtani film kod djece ne samo da se razvijaju umjetničke sposobnosti, fine motoričke vještine ruku, već i emancipacija razmišljanja, poboljšavaju se vještine međusobnog komuniciranja, s odraslima.

Glavni cilj rada na projekt: tvoreći u predškolci pogled na animaciju iz pozicije kreativca, postojeće kolektivno iskustvo u stvaranju crtani filmovi u kontekstu obrazovnog polja "Umjetnički i estetski razvoj" prema Saveznom državnom obrazovnom standardu.

Zadaci projekt:

Edukativni

Format djece elementarno razumijevanje tajni crtani filmovi. Obogatiti vokabular djece. Doprinijeti formiranju svjesnog stava djeteta prema izboru i procjeni kvalitete hrane koju konzumira. crtani proizvodi.

Edukativni

Razviti kognitivnu aktivnost djece, šireći horizonte u provedbi ovoga projekt, kao i likovno-kreativne sposobnosti te figurativno i likovno poimanje svijeta djeca starije predškolske dobi putem animacije;

Edukativni

Kultivirajte interes, pažnju i dosljednost u procesu stvaranja crtani film, odgoj zajedničke kulture, sposobnosti pregovaranja, raspodjele uloga u zajedničkoj igri, odgoj kolektivizma i humanizma.

Procijenjeni rezultat:

1. Stvaranje crtani filmovi u različitim tehnikama izvedbe (animacija od plastelina, animacija silueta);

2. Izrada kreativne izložbe crteža “Moj omiljeni lik crtani film» (podijeljeno s roditeljima);

3. Poboljšanje komunikacijskih vještina.

Faze rada na projekt:

1. Pripremni

(odabir tema i izvedbenih tehnika crtani film potrebnu opremu za rad projekt)

2. Motivacijsko – informativni

(stvaranje motivacije za učitelje, prihvaćanje zadatka od strane djece)

3. Praksa-indikativno

(Primarna analiza zadatka, razvoj i izrada scenografije, animacija likova, snimanje crtani film)

4. Refleksno generalizirano

(montaža crtani filmovi nastavnik koji koristi Movie Maker. Prikaži rezultat projekt na roditeljskom sastanku i u grupi)

Zadržimo se detaljnije na svakoj fazi. Pripremna faza ovog projekt sastojao se u stvaranju varijabilnog oblika planiranja organiziranih aktivnosti od strane nastavnika djece; izbor teme i tehnike crtani film odgovara dječja dob;

Izabrane su dvije tehnike crtani film: planaran (silueta) animacija i animacija od plastelina, koja je jedna od varijanti lutkarske animacije, po temi "Godišnja doba" I "Svijet dinosaura". Ove teme nisu odabrane slučajno. Na primjer, na temu "Godišnja doba" djeca imaju određene ideje (koje je sada godišnje doba, što će doći nakon zime, karakteristične razlike jednih od drugih) i pri stvaranju radnje prvenstveno će se oslanjati na vlastito znanje. Tema crtani film"Svijet dinosaura" dat će prostora mašti i kreativnosti, posebno od prošle godine s djecom, unutar projektni tjedan u vrtiću, (slajd 5) provedeno projekt"Svijet dinosaura", jedan od rezultata ovoga projekt bila je izrada modela za dinosaure, s kojim se djeca i danas rado igraju. Za pucanje crtani filmovi Trebamo stativ i kameru. Prilikom izrade planiranja organiziranih aktivnosti djece u projektu sljedeće obrazovne područja: kognitivni razvoj, razvoj govora, umjetnički i estetski razvoj, društveni i osobni te fizički razvoj.

U organiziranim obrazovnim aktivnostima za tema: „Tajne crtani filmovi» , djeca su učila kako stvarati crtani filmovišto su, od čega se mogu napraviti, kako likovi oživljavaju. Upoznajte zanimanja « multiplikator» , "animator", "direktor" i tako dalje.

Isprva projekt intervjuirano s djecom "Moj favorit crtani film» , čija je svrha sažimanje djece na problematična pitanja ovoga projekt. Tijekom razgovora djeca su pričala o tvoji omiljeni crtići, heroji ovih crtani film. A kad sam postavio pitanje, a znaš kako nastaju crtani filmovi, mnogi su počeli izmišljati, skladati, i većina odgovorila su djeca"Ne". Zatim sam ih pozvao da saznam kako crtani film. Također u razgovoru još jedno naše pitanje projekt -„Možemo li stvarati crtani film?" Dok radim na projekt korištene didaktičke igre, kao npr "Godišnja doba", "Daj mi riječ", "Izrezane slike", njihova je svrha bila razjasniti prikaze djece na temu projekta, kao i provjeriti već stečena znanja u organiziranim obrazovnim aktivnostima. Za razvoj kreativne mašte djeca su dobila zadatak pogađati "Tko je taj Cheburashka?". (odgovori djece"snositi", "majmun s velikim ušima"). Cilj zadaci: naučiti slijediti logiku radnje, prenijeti iskustva likova, smisliti kraj crtani film. Sve je to poslužilo kao uranjanje u rad na stvaranju scenarija za budućnost crtani filmovi. Tijekom projekt momci su opetovano promišljali radnje likova, što će oni biti, a također su smislili razne opcije za razvoj i završetak radnje. Nakon gledanja priče "Snježna djevojka", od djece se tražilo da uprizore ono što vide, a zatim uz pomoć tehnologije "komentirani crtež" izraditi zajednički crtež bajke.

Djeca su se upoznala s fikcijom na tu temu projekt, izložba knjiga napisanih prema sižeima crtani filmovi.

Prilikom izrade scenografije djeca su bila uključena u igru ​​uloga "Mali umjetnici" množitelji» . Pomogao im je da shvate što dekorateri rade” kada stvaraju crtiće i izradite vlastite vlastitu scenografiju i heroje za našu budućnost crtani filmovi. Tijekom rada na prvom crtani film dečki su mogli dati samo općenite crte lika i scene. Ali u budućnosti, kada se radi na stvaranju sljedećeg crtani film mogli su samostalno odrediti koji će im ukrasi trebati, od čega ih napraviti.

Animacija likova. Zbog karakteristika svojih dob djeci je teško čekati da sve bude spremno, uživaju se igrati s njima sa svojim rukotvorinama.

Pucanje crtani film izvedeno kadar po kadar na kameri. Za to su scenografija i likovi postavljeni na pravi način. Postizanje glatkih i realističnih pokreta zahtijeva veliki broj snimaka, tj. potrebno je uhvatiti sve, čak i najbeznačajnije promjene u položaju i pozama likova. Djeca su također bila uključena u igru ​​uloga "Mi množitelji» , uloge su raspoređene, sve je to pridonijelo uspješnom snimanju crtani film. Uostalom, pucanje crtani film je radno najintenzivniji, ali ujedno i fascinantan proces kada se djeca s pravom osjećaju stvarnima množitelji.

U radu s roditeljima projekt dopis za gledanje crtane kuće u, kao i mali popis crtani filmovi koji ne samo da zabavljaju nego i poučavaju. Djeca su zajedno sa svojim roditeljima priredila izložbu crteža na tu temu “Moj omiljeni lik crtani filmovi»

Završna faza. Montaža crtane slike, što se može učiniti u gotovo svakom programu za rad s videom. Koristio sam program Windows Movie Maker (izrada filmova, koji je jedan od standardnih programa Windows operativnog sustava.

(prikaz crtani slajd 2 i slajd 3)

Dakle, tijekom projekt radili smo samo s preklapanjem glazbe na video, ali izricanje glasova herojima od strane djece je mogućnost našeg sljedećeg projekt

Projekt« Uradi sam crtić» - dao je svakom djetetu priliku ne samo da stekne znanje, već i da razvije kreativne sposobnosti, da formira komunikacijske vještine.

Općinska predškolska obrazovna ustanova Dječji vrtić br. 1 "Alyonushka"

gradska četvrt Torina.

Sastavio: Timofeeva I. A.,

Odgojiteljica.

Turinsk, 2017

Cilj: upoznavanje s procesom stvaranja crtanih filmova

Zadaci:

1) upoznati sudionike majstorske klase s fazama stvaranja crtanog filma;

2) ovladati tehnikom stvaranja crtanih filmova vlastitim rukama koristeći dostupna tehnička sredstva (digitalni fotoaparat, prijenosno računalo);

3) prikazati redoslijed rada na filmskoj montaži uračunalni program za video editiranje Windows Live

Tijekom radionice sudionici su:

Uronite u kreativni proces stvaranja animacijskih proizvoda;

Naučite kako nastaju i kreću se likovi iz crtića;

U praksi isprobajte razne načine za stvaranje crtanog filma

(plastelin, subjekt, planarna animacija);

- „oživjeti“ i izraziti svoj rad praveći mali crtani film;

Oprema i materijali:multimedijska oprema, laptop

Za sve: list A 4 za izradu scenarija, "Koraci stvaranja crtanog filma", podsjetnik "Kako raditi u programu Windows Live “ (Prilog br. 1). "Botovanje crtića" (Prilog br. 2)

1 stol: digitalni fotoaparat, prijenosno računalo, čista pozadina, sunce od papira u boji, leptiri od plastelina spremni, oblaci od sintetičke zimnice spremni

2 stol: digitalni fotoaparat, prijenosno računalo, pozadina za čišćenje, sunce od papira u boji, oblaci i oblak od sintetičke zimnice spremni, perle za kišu.

3 tablica: digitalni fotoaparat, prijenosno računalo, pozadina livade, sunce od papira u boji, klice od plastelina spremne od najmanjeg do najvećeg, snježna kapa od plastelina, oblaci od sintetičke zimnice spremni,

Napredak: Pozdrav drage kolege!

Danas ću vam reći i pokazati kako se stvaraju crtići. Svi znaju da djeca (i ne samo djeca) vole crtiće. Što je animacija? To je brza snimka s promjenjivim pokretima. Štoviše, što su ti pokreti manje primjetni, crtić će ispasti glatkiji. Danas postoji mnogo tehnika za stvaranje crtanih filmova, radit ćemo s tehnikama poput plastelina i animacije tehnikom prijenosa.

Mislite li da je stvaranje crtića teško? uvjeravam vas da ne! Predlažem djelovati korak po korak, svladati aktivnost animacije kako biste je primijenili u svojoj nastavnoj praksi. A sada vas pozivam u studio "Multi-Pulti".

Algoritam djelovanja pri stvaranju crtića:

  • Biramo bilo koju bajku, priču ili pjesmu (ili se prisjećamo priče iz iskustva, ili sami smišljamo priču), ideja je scenarij (scenarij je spreman)

1. Toplog proljetnog dana leptiri su se brčkali na proplanku, lepršali i radovali se toplom suncu! Plavim nebom plovili su bijeli pahuljasti oblaci. (Glazba "leptir")

2. Vjetar je puhao, a oblak je sunce sakrio. Došla je proljetna topla kiša. (Glazba kiše). Kiša je odjednom prestala i izašlo je blago sunce.

3. Iznenada se sa Zemlje pojavila prva klica. Odrastao je i posegnuo za toplim suncem!

Ovo je prva snjegulja! Čudo! (Glazba "Snjegulja").

  • Priprema za snimanje crtića, izrada likova

(likovi su napravljeni)

  • Priprema scenografije i pozadine ( pozadina je spremna)
  • Postavljanje scenografije na setu za snimanje (pozadina fiksirana na stolu)
  • Crtamo scenarij (shematski) onoga što će se dogoditi u okviru.

Predlažem da napravite crtani film "Proljetno čudo".

Snimanje crtanog filma. Predlažem da se podijelite u 3 filmske ekipe,

za distribuciju crtanog filma struke: 1 snimatelj - zauzima mjesto za kamerom i snima kadar po kadar. Animatori (2-3 osobe) - izvode radnje u okviru, preuređujući likove i scenografiju u skladu s radnjom.

Savjet filmske ekipe:Svaka filmska ekipa ima svoj scenarij

- Što su pokreti lika detaljniji, to će pokreti biti prirodniji i glatkiji.

Prilikom snimanja pazite da se statični objekti (pozadina) ne pomiču.

Ne zaboravite da se može dogoditi promjena u krajoliku (vjetar je puhao, oblak je trčao). - Strani predmeti, ruke animatora, sjene ne smiju pasti u kadar.

Da bi pokreti likova bili jasni, morate snimati iz jedne točke, fiksirajući kameru (po mogućnosti na stativu), bez uklanjanja ili zumiranja slike.

Radimo kadrovsko snimanje svake scene, u jednoj kinematografskoj sekundi filma ima 25 kadrova, ali za naš amaterski crtić bit će dovoljan i manji broj kadrova.

- Svaka filmska ekipa treba snimiti najmanje 20 fotografija kako bi se napravio zajednički crtani film u trajanju od 1 minute.

Prije svega, uzmite 2-3 okvira prazne pozadine. Onda bismo trebali imati likove. Lik se pojavljuje od samog ruba okvira, pomiče se otprilike 1 cm.

Radi se ovako. Uzimamo heroja i stavljamo ga u poziciju za imitaciju. (Let leptira, kretanje oblaka, oblaci, kiša, klijanje snjegulje) i slikati (prikaz kretanja oblaka, let leptira na magnetnoj ploči).

Okvir 1 Okviri filmske ekipe (1,2,3)

Zatim, pokušavajući se ne pomaknuti, pažljivo promijenite njegov položaj, uzimajući u obzir prijelaz prema naprijed za oko 1 cm, i snimite sljedeću sliku.

Okvir 2. P Zatim još jedan pomak naprijed za 1 cm i slika.

Okvir3.

Napravite zasebnu mapu na radnoj površini. U njega je potrebno spremiti sve materijale koji će biti potrebni za montažu crtića. Ovo je važno ako će izgled trajati nekoliko dana. Prilikom zatvaranja projekta program neće izgubiti datoteke.Uvozimo snimke crtića na radnu površinu računala (svi snimci prebačeni na računalo se pregledavaju, brišu se dodatni kadrovi).

Montaža crtića.(Prikazivanje rada u programu Windows Live odvija se na multimediji, filmske ekipe rade na svojim računalima)

Korak 1 .Otvorite Windows Live.Vrpca nam predstavlja puno naredbi za rad s video i audio datotekama. Ove su naredbe ugniježđene u karticePočetna, animacija, vizualni efektiitd. Prilikom uvoza video i audio datoteka, kartice se pojavljuju na vrpciVideo alati, Alati za glazbu i Alati za tekst.

Tajna uspjeha: Što je više sličica u sekundi, to su pokreti likova glatkiji; što manji – to isprekidaniji. Vrijeme: obično radimo 4 sličice u sekundi, ponekad 1 (sve ovisi o programu). Sukladno tome, pri brzini od 1 sličice u sekundi potrebno je snimiti 60 fotografija za minutu filma.

Korak 2 . Dodavanje fotografija - kliknite na ikonu naredbe "Dodajte videozapise i fotografije.Program će otvoriti mapu koju ste kreirali. Pomoću miša odaberite sve snimljene okvire budućeg crtića, a zatim kliknite gumb za otvaranje. Na radnoj površinipojavit će se video zapis.

3. korak . Prilagođavamo trajanje prikaza okvira. Činjenica je da vrijeme za prikazivanje svakog slajda automatski postavlja program i iznosi 7 sekundi. Poznato je da se u animiranom filmu, da bi se stvorio iluzija kretanja, kadrovi moraju brzo pomicati: oko 12 sličica u sekundi. Sukladno tome, trajanje jednog slajda bit će približno 0,1 sekunda. Za takav crtić mora se pripremiti puno materijala.

Ako imate malo okvira, preporučujemo da eksperimentirate s trajanjem prikaza fotografija. Da biste to učinili, u kartici Glavni u grupi Uređivanje kliknite ikonu naredbe. Odaberi sve. Zatim u tab Uredi ( Video alati) odaberite naredbu Trajanje i ručno postavite vrijeme prikaza okvira. Pregledajte rezultat i, ako je potrebno, ponovite operaciju postavljanjem druge brzine kadrova.

Korak 4 Dodajte naslov i podnaslove. Da biste to učinili, stavite indikator reprodukcije filma na početak video zapisa, na kartici Dom odaberi tim :Ddodajte naslov/naslov i podnaslove, zatim formatiramo efekt pojavljivanja i nestajanja teksta, trajanje njegovog prikaza, boju pozadine i slova.

Korak 5 Kreirajte prijelaze između okvira, naslova, naslova i animacije Za postavljanje prijelaza između elemenata kliknite mišem na željeni okvir. Dalje u odjeljku Animacija u grupi Prijelazi odaberite željeni efekt prijelaza. Odabrani efekt pojavit će se na okviru kao proziran trokut.

Završavamo projekt.

Korak 6 Zatim svaka filmska ekipa naizmjence snima glasovnu pratnju, izgovarajući svoje rečenice (na diktafonu) Tajna uspjeha: Ako je potrebno, zapišite tekst u malim dijelovima. Tijekom snimanja treba biti apsolutna tišina "u studiju" (bez strane buke). Možete koristiti zvučne efekte (grmljavina, kiša...)

Korak 7 . Dodajte glasovnu glumu i efekte buke. Na kartici Početna u Dodaj grupu kliknite - Umetnite pripovijedanje otvoren). Nakon dovršetka ovih koraka, opći izgled područja scenarija će se promijeniti - ispod okvira će se pojaviti smeđa traka,što omogućuje preklapanje glasovne glume crtića na glazbenom zapisu,

Korak 8 Dodamo glazbu. Na kartici Početna u grupi Dodavanje kliknite - Dodaj glazbu . U prozoru koji se pojavi odaberite željenu glazbenu datoteku, a zatim kliknite gumb ( otvoren). Nakon dovršetka ovih koraka, opći izgled područja scenarija će se promijeniti - iznad okvira će se pojaviti zelena traka koja označava glazbenu pratnju vašeg filma. Za umetanje glazbe na određeno mjesto odaberite naredbu: Dodaj glazbu u trenutnoj točki. Da biste dodali prekrasne efekte zatamnjenja i zatamnjenja glazbe, kliknite na kompoziciju (zelena traka iznad okvira), ispod Objekti za rad s glazbom na kartici Opcije u grupi Zvuk odaberite brzinu zatamnjenja i zatamnjenja glazbe. Zatim morate spremiti film (ne projekt! Naime film). Da biste to učinili, na kartici Dom kliknite naredbu: Spremi film , odaberite opciju za spremanje filma.

Nakon završetka rada, predlaže se pogledati sve izrađene karikature i povezati ih u jedan projekt te razgovarati o poteškoćama koje su se pojavile.

Odjeljci: Rad s djecom predškolske dobi , govorna terapija

Animacija u obrazovnom procesu novi je univerzalni višestruki način razvoja djeteta u suvremenom vizualno i informacijski bogatom svijetu. [ Prilog 1 . slajd 1]

Animacija je umjetno predstavljanje kretanja na filmu, televiziji ili računalnoj grafici prikazivanjem niza crteža ili okvira frekvencijom koja pruža cjelovitu vizualnu percepciju slika.

Animacija, za razliku od videa, koji koristi kontinuirano kretanje, koristi mnogo neovisnih crteža.

Kod nas je vrlo raširen sinonim za "animaciju" - "animacija". Animacija i animacija samo su različite definicije iste umjetničke forme.

Nama poznatiji izraz dolazi od latinske riječi "multi" - puno i odgovara tradicionalnoj tehnologiji reprodukcije crteža, jer da bi junak "oživio", potrebno je ponoviti njegov pokret mnogo puta: od 10 do 30 nacrtanih okvira u sekundi.

Stručna definicija "animacije" prihvaćena u svijetu (u prijevodu s latinskog "anima" - duša, "animation" - oživljavanje, animacija) najtočnije odražava sve suvremene tehničke i umjetničke mogućnosti animiranog filma, jer majstori animacije ne samo oživite njihove likove i stavite dio svoje duše u njihovu kreaciju. [Slajd 2]

Povijesna referenca

Povijest animacije vrlo je bogata, a njezini počeci leže duboko u antici. Želja za oživljavanjem njihovih crteža može se pratiti kroz artefakte najstarijih civilizacija. Slike sportaša koji trče ili lovaca koji nose plijen, djece koja se igraju ili svećenika koji štuju ovog ili onog boga, sve su to slike koje sugeriraju stvarnu akciju. [slajd 4]

S vremenom su ljudi počeli pronalaziti sve više i više novih načina da zapravo ožive nacrtane slike, za što su stvoreni razni uređaji, koji su, zapravo, bili rodonačelnici kinematografskih instalacija i projektora.

U 70-im godinama pr. - Rimski pjesnik i filozof Lukrecije u svojoj raspravi "O prirodi stvari" opisao je uređaj za prikazivanje pokretnih slika na ekranu.

U X-XI stoljeću. – pronašao prvi spomen kineskog kazališta sjena.

Od 15. stoljeća u prodaji su se počele pojavljivati ​​male bilježnice sa slikom kretanja osobe ili životinje okvir po okvir, koja je oživjela čim su se svi ti listovi okrenuli određenom brzinom. [Slajd 5]

Nešto kasnije pojavili su se prototipovi modernih projektora - "čarobne svjetiljke", uz pomoć kojih su pokreti okvir po kadar prikazani na zidu pomoću struje svjetlosti. Godine 1646. redovnik Athanasius Kirscher dao je prvi opis uređaja "čarobne svjetiljke" koju je dizajnirao. A od 17. stoljeća takve su se predstave počele održavati u putujućim kazalištima diljem Europe. [Slajd 6]

Po prvi put je princip tromosti vizualne percepcije, koji je u osnovi animacije, demonstrirao 1828. godine Francuz Paul Roget. Predmet demonstracije bio je disk na čijoj se jednoj strani nalazila slika ptice, a na drugoj - kavez. Tijekom rotacije diska publika je stvarala iluziju ptice u kavezu. [slajd 7]

Jedan od najznačajnijih događaja u povijesti formiranja moderne animacije bio je izum 1832. godine fenakistiskopa, koji se temeljio na značajkama ljudskog vida. Izumio ga je mladi belgijski profesor Joseph Plateau. Fenakistiskop - naziv dolazi od grčke riječi "phenax" - varalica i "oscop" - gledati.

Sastoji se od dva kartonska diska: prvi s prorezima, drugi s figurama u različitim fazama kretanja. Kada se brzo okreću, čini se da se figure kreću. [Slajd 8]

1832. - Isti princip stavio je bečki profesor Simon von Stampefer kao osnovu stroboskopa. "Strobe" se zvao kartonski bubanj postavljen na osovinu. S unutarnje strane ovog bubnja bio je niz crteža koji su ilustrirali uzastopne faze pokreta.

Gledajući kroz pukotine između figura, potonje su oživjele. [Slajd 9]

30. kolovoza 1877. - Emile Reynaud patentirao je optički uređaj praxinoscope, stvoren na temelju zootropa i fenakistiskopa, koji je prethodio tehnologiji kinematografije. [Slajd 10]

Prvi pravi praktični način stvaranja animacije dobiven je kao rezultat izrade kamere i projektora 1888. godine.

Još 1906. godine nastao je kratki film Humorous Phases of Funny Faces, autora Stuarta Blaktona. Autor je nacrtao na ploči, fotografirao, brisao, pa opet crtao, fotografirao i brisao.

Godine 1912. u Rusiji se pojavio prvi lutkarski film Vladislava Starjeviča, Lijepa Lukanida, ili Rat rogatih i brkova. Sve uloge u filmu igrali su osušeni kukci - kornjaši, mravi, vretenca. [Slajd 11]

Nudimo stvaranje igračaka s optičkim efektom vlastitim rukama.

Majstorska klasa.

Postoji nekoliko načina da sami napravite crtani film bez upotrebe tehničkih sredstava.

Metoda 1: Najjednostavniji je vjerojatno svima poznat - nacrtati na kutu svakog letka u bilježnici faze kretanja figure, a zatim brzo prelistati bilježnicu. I slike ožive. Da biste to učinili, morate uzeti debelu bilježnicu ili bilježnicu i napraviti neku vrstu crteža na prvoj stranici. To može biti, na primjer, jednostavan mali čovjek koji će pomicati ruke gore-dolje. Na prvoj i zadnjoj stranici ruke su mu na dnu, otprilike na sredini stranice - na vrhu, a ostale stranice ispunite međupozicijama. Kad je sve spremno, počnite brzo okretati stranicu: čovječuljak maše ručicama.

Druga verzija pokretnih slika u bilježnici može se stvoriti na sljedeći način: na jednoj stranici bilježnice nacrtamo figuru (na primjer, psa spuštenog repa), na drugoj stranici nacrtamo potpuno istu figuru na istom mjestu , ali s promjenom (na primjer, isti pas, samo s podignutim repom). Sada omotamo gornji list bilježnice s prvom slikom na olovku i kotrljamo je naprijed-natrag po donjoj slici kao oklagijom. Kao rezultat toga, čini se da se slika kreće - pas maše repom.

Metoda 2: Učinak spinner igračaka temelji se na istom principu (brza izmjena dvaju uzoraka koji se stapaju u jedan pokret). Uzmite dva identična komada kartona. Na jednom nacrtamo jednu sliku (na primjer, cvijeće), na drugom - drugu (na primjer, vazu). Zalijepimo ih pogrešnim stranama, ostavljajući mjesto u sredini za umetanje olovke. Sada ako brzo okrenete olovku između dlanova, obje se slike spajaju u jednu - u našem primjeru dobivamo cvijeće u vazi.

Druga mogućnost je napraviti iste slike ne na olovci, već na dva užeta, koja se prvo moraju uvijati. A kada se konopi odmotaju, na primjer, dobije se ptica u kavezu.

Pravu revoluciju u svijetu animacije napravio je Walt Disney (1901.-1966.), američki redatelj, umjetnik i producent.[Slide 12]

Kod nas je animacija izravno vezana uz otvaranje najvećeg filmskog studija u SSSR-u, Soyuzmultfilma, 1936. Na njemu su nastala remek-djela sovjetske animacije: crtići Jež od plastelina, Pa čekaj ti, Krokodil Gena (1969.), " Jež u magli "(1975) i drugi. [Slajd 13]

Kviz.

Pozivamo vas da se prisjetite plastelin sovjetski crtići:

1981 - "Laku noć, djeco!", "Vrana od plastelina";
1982 - "Novogodišnja pjesma Djeda Mraza";
1983 - "Padao je lanjski snijeg";
1984 - "I u ovoj bajci je bilo tako";
1990 - "Sivi vuk i Crvenkapica".

Prisjetimo se marionetski sovjet crtići:

1967. godine - "Rukavica"
1969 - Krokodil Gena
1974 - "Čarobnjak smaragdnog grada".
1976 - "38 papiga"
1984 - "Kuzya Brownie";

Nudimo igranje igara s vizualnim iluzijama.

Odredite jesu li horizontalne crte paralelne? Na prvi pogled se čini da su sve linije zakrivljene, ali zapravo su paralelne. Iluziju je otkrio R. Gregory u Wall Cafeu u Bristolu. Odatle i naziv - Cafe Wall. [Slajd 15]

Izbrojite broj crnih točkica. Točan odgovor je 0. Na slici nema crnih točaka, sve su točke bijele. Naš periferni vid ih percipira kao crne. Jer kod bočnog vida dolazi do pomaka u slici, ali kada gledamo u istu točku izravno, optička varka nestaje. [Slajd 16]

Usredotočite pogled na točku i pomičite glavu naprijed-natrag. Što osjećaš? Kotači se vrte zbog osobitosti perifernog vida. Važna informacija o kretanju je promjena u osvjetljenju (stupnju svjetline) detalja objekta, snimljenih perifernim vidom. Stoga je većina iluzija kretanja izgrađena na redovitom ponavljanju fragmenata različite svjetline ili boje. [Slajd 17]

Pogodite što je na slici?

S jedne strane vidimo mladića na konju, a s druge strane ovo je starac! Ovaj efekt nastaje zbog dvostruke slike. [Slajd 18]

Što vidite na slici?

Ako su crteži apsolutno mirni - nemate razloga za brigu, mentalno zdravlje je u savršenom redu. Japanski profesor psihologije Akioshi Kitaoka smatra da je takav rezultat moguć za osobu koja je uravnotežena, mirna i odmorna. Ako se crteži kreću sporo, potreban vam je odmor, fizički i moralni. [Slajd 19]

Prezentacija igračaka s optičkim efektima.

Učitelji su dobili igračke:
U bilježnicama: ptica leti, dječak trči.
Na listovima s promocijom: zeko spušta uši, parobrod ispušta paru.
Gramofoni: dječak s kapom, djevojčica s naočalama, riba u akvariju itd.

Postoje različite klasifikacije vrsta animacije, evo jedne od njih:

G grafički(crtana) animacija je klasična vrsta animacije gdje se objekti crtaju ručno, a danas i na računalu.

Volumetrijski animacija - stvorena zahvaljujući likovima - lutkama, plastelinima, pijesku ili drugim materijalnim junacima.

Računalo animacija - vrsta animacije u kojoj se objekti stvaraju pomoću računala. [slajd 21]

Sada ćemo vam pokazati neke tehnike za stvaranje crtanog filma.

Crtani film - crtež nastaje od mnogih crteža koji prenose učinak kretanja lika. [Slajd 23]
Crtić od plastelina kreiran je od figura oblikovanih od plastelina. [Slajd 24]
Crtić - origami može se napraviti animiranjem likova konstruiranih od papira. [Slajd 25]
U crtanom filmu - aplikacije, likovi su figure izrađene u tehnici aplikacije. [Slajd 26]
Druga tehnologija za stvaranje crtanog filma je animacija pijeska, koja zahtijeva posebnu opremu.
Računalna animacija je vrsta animacije stvorene pomoću računala. Ova vrsta animacije dostupna je djeci školske dobi. [Slajdovi 27, 28]

Računalna animacija izrađuje se putem specijaliziranih i nespecijaliziranih sustava. Dakle, specijalizirani sustavi uključuju 3D i 2D animaciju, nespecijalizirani programi uključuju one koji su inferiorni u odnosu na prvi arsenal tehničkih mogućnosti.

Kako napraviti crtani film s djecom.

U procesu pripremnog rada s djecom razgovaraju o animaciji: razgovaraju o njezinoj povijesti, zanimanjima ljudi koji su sudjelovali u stvaranju crtića, gledaju crtiće izrađene u različitim tehnikama. [Slajd 30]

  • Fotoaparat;
  • Tronožac;
  • Dodatna rasvjeta (svjetiljka);
  • Računalo, programi za stvaranje crtanih filmova;
  • Diktafon, mikrofon;

Materijali za izradu pozadine likova, ovisno o odabranoj tehnologiji. [Slajd 31]

Nakon ovog rada, prelazimo na sam proces stvaranja crtića.

1. Razmišljanje kroz ideju - zašto, za koju svrhu je crtani film stvoren, u kojoj tehnici, što želimo reći gledatelju.
2. Pisanje scenarija.
3. Priprema pozadine i kreiranje likova - ovisno o tehnici animacije koju ste odabrali Vi i Vaša djeca.
4. Pucanje.
Prije svega, uzmite 2-3 okvira prazne pozadine. Onda bismo trebali imati likove. Lik se pojavljuje od samog ruba okvira, pomiče se otprilike 1 cm.
Vrijeme: obično 4-6 fps
Sukladno tome, pri brzini od 6 sličica u sekundi potrebno je snimiti 240 fotografija za minutu filma.
Nakon što snimite 10-15 sličica, pomičite se kroz slike u načinu gledanja brzim tempom, nešto poput ovog pokreta izgledat će u vašem crtiću.
5. Snimanje audio sekvence na vaš tehnički uređaj.
6. Instalacija rada provodi se u različitim programima koji su prikladni za korisnika.
Stvorite naslove. U zaslugama ne samo da možete naznačiti imena učitelja i djece - kreatora m/ž, već i uključiti video ili foto materijale procesa stvaranja m/ž. [Slajdovi 32-37]

Postoje neke tajne uspjeha pri stvaranju crtanog filma, evo nekih od njih:

  • Prilikom snimanja, prednji plan je otvoren, ništa ne blokira likove;
  • Statični objekti (pozadina) su nepomični u kadru, također se ne preporučuje pomicanje stativa;
  • Možete promijeniti položaj krajolika - stabla su se ljuljala, lišće padalo s njih itd.;
  • Strani predmeti (sjene, ruke animatora) ne bi smjeli upasti u kadar, osim ako to nije namjera redatelja;
  • Za vrijeme snimanja zvuka u "studiju" mora vladati apsolutna tišina;

Možete koristiti razne audio efekte (škripa vrata, lavež psa, motor automobila itd.) [Slide 38]

Rezultati obavljenog rada na stvaranju crtića:

  • Otkrivanje kreativnog potencijala učenika;
  • Aktivacija misaonog procesa i kognitivnog interesa;
  • Razvoj estetskih sposobnosti;
  • Formiranje ideja o stvaranju crtanog filma, povijesti animacije;

Formiranje vještina rada u kreativnom timu s raspodjelom uloga i zadataka. [slajd 39]

Majstorska klasa stvaranja crtanog filma metodom prevođenja

Književnost

  1. A. A. Gusakova„Crtaći u vrtiću“ trgovački centar „Sfera“, M. 2010
  2. Anna Milborn Crtam crtani film - M .: Eksmo, 2006
  3. Gary Goldman„Faze u izradi tradicionalnog crtanog filma“.
  4. Dječja enciklopedija “Što je. Tko je ovo" U 3 sv. V.2 - 3. izdanje, prerađeno i dopunjeno - M. Pedagogija - Press, 1992.
  5. I. Ivanov-Vano Crtani film - M .: Goskinoizdat, 1950
  6. Internetski izvor wikipedia.org
  7. Mark Simon kako napraviti vlastiti crtani film. Animacija dvodimenzionalnih likova, NT Press, M. 2006