Dars mavzusi: “Badiiy obraz ustida ishlashda musiqiy ifoda vositalarini o`zlashtirish. “Musiqiy ifoda vositalari ustida ishlash




2-sinf o‘quvchisi Vladimir Teryoxin bilan ochiq dars o‘tkazildi.

Dars mavzusi:"Musiqiy ifoda vositalari".

Darsning maqsadi: o'qitishning dastlabki bosqichida musiqaning ifodali vositalarini o'zlashtirish.

Vazifalar:

Tarbiyaviy: turli parcha va mashqlar misolida musiqa ifodalashning turli vositalarini (ohang, temp, dinamik soyalar va boshqalar) o'rganish.

Rivojlanayotgan: musiqada ifodali vositalardan foydalanishga ijodiy yondashishni shakllantirish.

Tarbiyaviy: hissiy-majoziy idrokni rivojlantirish.

Dars turi: birlashtirilgan.

Qo'llaniladigan usullar: taqqoslash, o'yin, vizual usul, kuzatish va tinglash, analitik.

Darsning tuzilishi

I. Darsning boshlanishi

1. Tashkiliy bosqich
salomlashish
b) darsdagi ishning maqsadi va borishini bildirish

II. Darsning asosiy qismi

1. Nazariy qism
2. Buxvostovning “Unutma meni” pyesasi ustida ishlash.
3. Texnik mashqlar to'plami
4. R.n.p. ustida ishlash. "Bizning darvozamizdagi kabi" arr. Az. Ivanova

III. Yakuniy bosqich

1. Baholash
2. Uyga vazifa
3. Dars yakuni


Darsning asosiy qismi.

O'qituvchi talaba bilan mavzu bo'yicha suhbatlashadi. Har bir san'atning o'ziga xos tili, o'ziga xos tili bor ifodalovchi vositalar... Musiqaning o'ziga xos tili, tovushlar tili bor. Va u ham o'ziga xos ifoda vositalariga ega. Melodiya asos sifatida musiqa parchasi... Motivlar, iboralar, gaplar. Musiqa eng oddiy shakli.

Talaba Buxvostovning "Meni unut" spektaklini o'ynashga taklif qilinadi. O'qituvchining ta'kidlashicha, o'quvchi ohang qanday yangrashi kerakligini his qiladi, lekin uni to'g'ri bajarmaydi. Muammoni hal qilishda sizga yordam beradigan ifodali ishlash vositalarini topishingiz kerak. Suhbat davomida ritmik qolipning roli va kuyning yuksalish harakati, spektaklning birinchi iborasidagi dinamik soyalarning roli oydinlashadi. Talaba mo'ynaning harakatiga e'tibor berib, ushbu qismning dinamik konturini ishlab chiqishga taklif qilinadi.

Shuni esda tutish kerakki, bu asarning nafis, ohangdor ohangi, agar siz soyalarni o'tkazishda mo'yna bilan o'tkir harakatlar qilmasdan, mo'ynani xotirjam va bir tekis boshqarsangiz, ifodali bo'ladi. Musiqiy iborani bir nafasda bajarish kerak. Mo'ynali kiyimlar harakatining o'zgarishi musiqiy iboraning boshlanishiga to'g'ri kelishi kerak.

O'qituvchi o'quvchini o'ynashni so'raydi, mo'ynani boshqarish usuliga e'tibor beradi.

musiqiy, ifodali ijro iboralar nafaqat dinamik soyalarga, nuanslarga, mo'yna harakatining to'g'ri o'zgarishiga, balki sur'atga ham bog'liq. Talabaga tempning roli va spektaklning janri haqida savollar beriladi: vals. Shuning uchun, sur'at shunday bo'lishi kerak. asarning raqsga tushadigan xarakterini ta'kidlash. Xulosa amaliy jihatdan aniqlandi: talaba vals tezligida asbobda bir nechta iboralarni ijro etadi.

O'qituvchi keyingi parcha ustida ishlashni davom ettiradi, uning qanday tovushini ko'rsatadi. Talaba bilan birgalikda parcha tahlil qilinadi, melodik chiziq pastga siljiganida ketma-ketliklar mavjud. O'qituvchi dinamik soyalarni kuzatib, ushbu fragmentni o'ynashni so'raydi.

Bundan tashqari, ishning kulminatsion nuqtasi nima ekanligi ma'lum bo'ladi. Klimaks kuchlanishning asta-sekin kuchayishi bilan tayyorlanadi. Bu kuchlanishning kuchayishi ohang tovushlarining yuqoriga qarab umumiy harakati, tovush hajmini oshirish orqali erishiladi. Klimaks ustida ishlash ko'rsatilgan.

O'qituvchi uyda darsda muhokama qilingan ekspressiv ijro vositalarini ishlab chiqishni maslahat beradi: yakuniy qism ustida ishlang, o'yinni yaxlit qilishga harakat qiling.

Darsning keyingi bosqichi: o'qituvchi talabaga texnik mashqlar to'plamini o'ynashni taklif qiladi. bu rus xalq qo'shig'i ustida ishlashda yuzaga keladigan texnik qiyinchiliklarni engishga yordam beradi "Biznikiga o'xshab darvoza oldida".

Talaba G major shkalasi, legato, stakkato, akkord zarbalari bilan qisqa arpejjiolarni o'ynaydi, har xil zarbalar bilan uchdan birlik mashqlarni bajaradi. O'qituvchi arpejlangan parchalar ustida ishlashga katta e'tibor beradi, chunki talaba uchun bu "Bizning darvozalarimizda" spektaklida mavjud bo'lgan yangi texnika turi.

Keyin o'qituvchi rus xalq qo'shig'i ustida ishlashni davom ettiradi "Biznikidek darvoza oldida". Bu spektaklning xarakteri “Unutmagin” pyesasi xarakteriga mutlaqo ziddir. O'qituvchi kursda talabaning qaysi musiqa janrlari bilan tanishganligini aniqlaydi musiqa adabiyoti qo‘shiq, raqs va marsh ekanligini aniqlagandan so‘ng o‘quvchidan asar asosidagi janrni aniqlashni so‘raydi. Talaba bu raqs qo'shig'i, deb javob beradi. O'qituvchining ta'kidlashicha, bu rus xalq qo'shig'ining moslashuvi va o'zgaruvchanlik printsipi ko'pincha bunday moslashuvlarning asosi hisoblanadi.

Biz asarning ma'lum bir musiqiy shakli va uning mavzusini taqdim etish va uning bir qator o'zgartirilgan takrorlaridan iborat bo'lgan qismini variatsiyalar deb ataymiz. “Darvozadagi biznikiga o‘xshab” spektaklining birinchi qismi mavzu, variatsiyalar uchun asosdir.

O'qituvchi asarning birinchi qismidagi ishni ko'rsatadi, o'quvchining e'tiborini o'yin xarakterini etkazishga yordam beradigan parchalar, zarblar, iboralarni takrorlashga qaratadi. Chap qismda ishlashga katta e'tibor beriladi.

Ushbu qismning ikkinchi harakati birinchi variantdir. U arpejlangan o'tish joylarida qurilgan. O'qituvchi va o'quvchi arpedjios ustida ishlaydi, ularni to'rtta tovushda birlashtiradi.

Uchinchi qism ikkinchi o'zgarishdir. Mavzu chap qo'l qismida o'ynaladi. Bunday taqdimot talaba uchun g'ayrioddiy, shuning uchun bu ishga katta e'tibor beriladi.

Uyda o'quvchiga arpejlangan parchalar ustida ishlash va mavzuni chap qo'lida mashq qilish tavsiya etiladi.
Asar ustida ishlashning butun davri davomida har bir tovush, har bir ohang tuzilishi asar xarakterini ifodalash uchun xizmat qilishi kerakligini yodda tutish kerak.

Shahar qo'shimcha ta'lim muassasasi

Kazachinsko-Lenskiy tumanidagi "Bolalar san'at maktabi"

Abstrakt ochiq dars mavzu bo'yicha pianino:

“Mehnatda musiqiy ifoda vositalarini egallash

yuqorida badiiy jihatdan»

Pianino o'qituvchisi tomonidan tayyorlangan va olib borilgan

MUDO "DSHI" Kazachinsko-Lenskiy viloyati

pos. Orqa miya

Dars mavzusi: “Badiiy obraz ustida ishlashda musiqiy ifoda vositalarini o`zlashtirish”.

Darsning maqsadi: Ijodiy mustaqillikni yanada rivojlantirish uchun badiiy obraz, musiqa tili, musiqiy ifoda vositalari haqida tasavvurlarni shakllantirish.

Dars turi: kognitiv, bilim va ko'nikmalarni mustahkamlashga qaratilgan dars.

Dars turi: an'anaviy.

Dars maqsadlari:

Tarbiyaviy:

1. O‘rganilgan nazariy bilimlarni mustahkamlash (musiqiy ifoda vositalari: garmoniya, zarbalar, temp, ritm ohangi, dinamika);

2. Pianistik mahorat va ko'nikmalarni shakllantirishni davom ettiring (legato zarbalarini o'ynash, stakato, bilan ishlash dinamik soyalar, tembrlar, asarlarning turli templarda ijro etilishi) obrazli taassurotlarni birlashtirish orqali;

Musiqa asarini tahlil qilish va sintez qilish qobiliyatini shakllantirish; Majoziy to'liqlik darajasiga erishish uchun ishlang.

Rivojlanayotgan:

Tasviriylikni rivojlantiring musiqiy fikrlash, badiiy tasavvur; orqali ijodiy faoliyatni rivojlantirish har xil turlari faoliyat;

Tarbiyaviy:

Musiqa asari ustida ishlashda ijodiy texnik muammolarni hal qilishga ijobiy munosabatni tarbiyalash; Estetik did va musiqaga muhabbatni tarbiyalash.

Metodik texnikalar:

Og'zaki

Vizual

Amaliy

Eshitish qobiliyatini faollashtirish, murojaat qiling musiqiy idrok o'quvchi

Nazorat va o'z-o'zini nazorat qilish texnikasi

Xayoliy fikrlashni rivojlantirish

O'qitish usullari:

Perspektiv

Amaliy

Reproduktiv

Amalga oshirilgan texnologiyalar:

Rivojlantiruvchi ta'lim

Badiiy va estetik

Axborot va kompyuter

Salomatlikni saqlash

Dars jihozlari:

Pianino, 2 stul, "Musiqiy ifoda vositalari" stoli

Chizmalar, rasmlar, musiqa asboblari, bastakor portreti, noutbuk.

Slayd taqdimoti "Musiqaning ifodali vositalari"

"Sound Lotto" kartalari ko'rinishidagi didaktik material

Repertuar dars rejasi:

Do majorda gamma. Sorokin etyudi kichik R. Ryuplayer "Qo'g'irchoq voy" Arr. Rus xalq qo'shig'i "Daryoda, Dunayda" V. Volkov "Quyon izlarida" D. Kabalevskiy "Masxarabozlar" (auditsiya) P. Chaykovskiy "Eski fransuz qo'shig'i" (auditsiya) "Masxaraboz" Dars xulosasi Uyga vazifa


Dars rejasi

Dars bosqichi

Texnikalar va usullar

Vaqt (min.)

Tashkiliy vaqt... kirish

Og'zaki

Qizdirish; isitish.

Harakat tizimining erkinligiga qaratilgan mashqlar.

Og'zaki, vizual, ko'rsatish

1-sinf o‘quvchisi bilan musiqiy material ustida ishlash. Jismoniy ta'lim-tarbiya.

Og'zaki, vizual, ko'rsatish, "yo'nalish ko'rsatkichlari",

"Tasodifiy o'zgartirishlar"

O'yin texnologiyasidan foydalangan holda o'tgan materialni (musiqaning ifodali vositalari) birlashtirish ("Sound Lotto" kartalari bilan o'ynash) Slaydlarni ko'rish

"Musiqaning ifodali vositalari"

Slaydlarni ko'rish

"Ifodali

musiqa vositalari"

Badiiy, og'zaki, vizual, ko'rgazma

Qisqa xabar 5-sinf o‘quvchisi bastakor haqida

Og'zaki

A. Gladkovskiyning "Masxaraboz" spektakli taqdimoti.

Majoziy to'liqlikka erishish ustida ishlang

Og'zaki, vizual, amaliy, "tasodifiy tuzatishlar"

Dars xulosasi

Og'zaki, vizual

Uy vazifasi

Og'zaki


Darslar davomida:

Tashkiliy vaqt. O'qituvchining kirish so'zi.

Salom. Dars mavzusi, vazifalari va darsning borishi haqida xabar berish.

Talabalarning darsga ijodiy munosabati.

Musiqa tovushlar tilidir. U uzatadi turli hodisalar maxsus ekspressiv vositalar yordamida hayot. Bu vositalar yordamida bastakor o‘z fikrini, kayfiyatini musiqada ifodalaydi, o‘zining musiqiy obrazini yaratadi. Agar rassom chizma va bo'yoqlarda, haykaltarosh yog'och va marmarda, yozuvchi va shoir so'zda rasmlarni qayta yaratsa. atrofdagi hayot keyin bastakorlar buni tovushlar bilan bajaradilar.

Men shogirdlarimni taqdim etaman:

Muratova Radmila 1-sinf Gudova Valeriya 5-sinf

Savol: Bu “badiiy obraz” tushunchasi nima?

Javob: Bu bastakorning niyati. Bu musiqada ko'rsatilgan narsa. Bular muallifning fikrlari, his-tuyg'ulari, uning ijodiga munosabati. Musiqadagi badiiy obraz musiqiy ifoda vositalari orqali ochiladi.

Bizda pianino klaviaturasi va uning barcha ranglari mavjud. Bugun biz tovushning ifodaliligi, ohangning vokal xususiyatlari ustida ishlaymiz, dinamik ranglar va tovush chiqarishning turli usullaridan foydalangan holda ijro etilayotgan asarning musiqiy obrazi va xarakterini etkazishni o'rganamiz.

Jonli nutq va tasavvuringizni uyg'otadigan o'ziga xos tasvir bu barcha nuanslarni etkazishga yordam beradi. Va har bir tasvir muayyan ijro texnikasini talab qiladi, uni kerakli qo'l harakatlari bilan etkazish qobiliyatini keltirib chiqaradi.

Birgalikdagi ishimizni boshlashdan oldin va asarlar ustidagi ijodiy kayfiyatingiz uchun spektakllaringizning kayfiyatiga, badiiy qiyofasiga mos keladigan rasmlarni ko'rishni taklif qilaman. yosh rassomlar, tasviriy san’at fakulteti talabalari.

2. 1-sinf o`quvchisi Muratova Radmilaning isinish.

Nafas olish gimnastikasi "Nafas olish-nafas olish" hayajon va kuchlanishni bartaraf etish.

"Fan", "Glide" qo'l apparatlarini mustahkamlash uchun mashqlar.

Ikki qo'l bilan to'g'ridan-to'g'ri va ajralish harakatida C major shkalasini o'ynash. Keyin biz shkala o'yinini subtekstlar bilan va turli stavkalarda diversifikatsiya qilamiz:

"Men gammani baland ovozda o'ynayman va yaxshi o'ynayman", "Endi men tez o'ynayman - men" besh "olaman. Talaba o'lchovni o'ynaydi va 1 barmog'ining kiritilishini nazorat qiladi.

Barmoqlarda texnik ravonlikka erishish uchun biz bastakor Sorokin tomonidan etyudning takroriga o'tamiz.

Talaba etyudni avvaliga sekin, so‘ngra berilgan tempda bajaradi va ijroning yaxlitligini nazorat qilishni o‘rganadi.

H. Musiqiy material bilan ishlash.

P: Endi biz uchun qaysi asarni ijro etasiz?

U: R. Rueplayer "G'amgin qo'g'irchoqlar"

P: Ayting-chi, spektakl qanday xarakterga ega?

D: G'amgin, qayg'uli.

P: Ushbu asarni ijro etganingizda nimani tasavvur qilasiz?

Talabalarning javoblari

P: Radmila, spektakl uchun she'rlar tayyorladingizmi?

V: R. She’r o‘qiydi:

Masha qo'g'irchoq kasal

Doktor yomon ekanligini aytdi.

Masha og'riyapti, Masha qiyin!

Unga yordam bera olmayman, bechora.

Masha tez orada bizni tark etadi.

Qanchalik qayg‘u, qayg‘u.

O‘quvchi “Qo‘g‘irchoq voy” spektaklini ijro etadi.

P: Nima deb o'ylaysiz, bastakor qaysi musiqiy ifoda vositalari yordamida qo'g'irchoqning qayg'uli qiyofasini etkazishga muvaffaq bo'lgan?

V: Kichik miqyosda, sekin temp bilan.

P: Ha, ohang shoshqaloq, g'amgin, so'roq intonatsiyalari eshitiladi. Qismning zarbasi qanday?

P: Radmila, bilaman, siz ruscha o'ynashni yaxshi ko'rasiz xalq qo'shig'i— Daryoda, Dunayda.

Asarda qanday ifoda vositalaridan foydalanilgan?

V: Tembr, registr, uzun iboralar. Spektakl kanon shaklida taqdim etilgan. Talaba asarni bajaradi.

Jismoniy ta'lim-tarbiya

Ko'zlar uchun mashq: ko'zlarni siljiting (o'ngga, chapga, yuqoriga, pastga)

Bo'yin, qo'llar, elkama-kamar mushaklarini bo'shashtirish uchun "Makaç" mashqini bajaring: oyoq barmoqlariga ko'tarilib, sekin va silliq, xo'rsinish bilan birga, qo'llaringizni yuqoriga ko'taring. Keyin qo'llaringizni yon tomonlarga yoyish oson va nafas chiqarish bilan birga oldinga erkin engashib, bo'shashgan qo'llaringizni pastga tushirish qiyin.

P: Keyingi asaringizning nomi nima?

V: "Quyonning izidan"

Talaba tomonidan spektaklning ijrosi.

P: Men bu asarni yozganman Sovet bastakori Vyacheslav Ivanovich Volkov. Saratov viloyatining Volsk shahrida tug'ilgan. 1904 yilda tegirmonchi oilasida. Buyuk a'zosi edi Vatan urushi... (Bastakorning portretini ko'rsating).

P: Asarning kayfiyati qanday?

V: Qiziqarli, ajoyib

P: Keling, bastakor asardagi personajni qanday ranglar, ya'ni qanday musiqiy ekspressivlik vositalari bilan etkazganini batafsil ko'rib chiqaylik.

P. Radmila, spektakl davomida qanday obrazni etkazasiz, nimani ifodalaysiz?

4.3 O'yin texnologiyasi (kartalar, chizmalar, rasmlar) yordamida o'tgan materialni (musiqadagi ifodali vositalar) birlashtirish 1-ilova "Sound Lotto"

Musiqa ifodasi slayd-shou

P: Va endi sizda quyidagi vazifa bo'ladi. Men sizga asarlarni tinglashga ruxsat beraman va siz bu erda qanday musiqiy ifoda vositalaridan foydalanilganligini aniqlaysiz.

Tarkibi: D. Kabalevskiy tovushlar "Klounlar" kompozitsiyasi: "Eski frantsuz qo'shig'i" yangradi.

Asarlarni jaranglash jarayonida o`quvchi stolga uning fikricha, berilgan musiqa asariga mos keladigan musiqiy ifoda vositalari tushirilgan kartochkalarni qo`yadi.

P: Radmila, siz nafaqat bo'yoqlar, balki tovushlar bilan ham chizishingiz va tasvir yaratishingiz mumkinligini allaqachon tushungansiz.

5. Bastakorning navbatdagi asari “Pagliachchi” Valeriy Gudov tomonidan taqdim etilgan.

Leraning bastakor haqidagi qisqa xabari.

Sovet bastakori, o'qituvchi. 1894 yilda Sankt-Peterburgda tug'ilgan. 1924 yilda Leningrad konservatoriyasini tamomlagan. Spektakllar va filmlar uchun musiqa muallifi. 1934 yilda u bolalar to'plamini yozdi.

Bu to‘plamga “Mo‘ra supurish”, “Kichik raqqosa” nomli qiziqarli pyesalar ham kiritilgan. Ya’ni, barcha pyesalar sarlavhaga ega bo‘lib, unda badiiy obraz mavjud. Syuitaning eng yorqin, jirkanch qismlaridan biri - "Pagliacci".

P: U haqida gapirib bering? Uning xarakteri qanday? U nima qiladi? Tasvirga qanday ekspressivlik vositalari erishiladi?

V: Masxaraboz - masxaraboz, masxaraboz, keksa xalqning komik qahramoni Italiya teatri... Noqulay, qo'pol yigit Pagan tomoshabinlarni ahmoqlik va o'jarlik bilan hayratda qoldirdi.

Xarakter baquvvat, xushchaqchaq, faol, quvnoq. U katta ehtimol bilan jonglyorlik bilan shug'ullanadi. Bu qo'llarning tez sur'ati, tez almashinishi va ko'chishi, elastik, faol stakato, asosiy rejim, aniq ritmik pulsatsiyadan dalolat beradi.

Lera "gul-etti-gul" kartasidan foydalanadi va qo'ng'iroq qiladi musiqiy vositalar, biz darsda ishlaymiz (p dan f gacha bo'lgan turli dinamika), stakkato zarbasi, intensiv kresendo, pedal nuance), parchalarning qisqacha tahlilini beradi (uch qismli shakl).

Lera "Fan" qo'l mushaklari uchun isinish mashqlarini va nafas olish mashqlarini bajaradi, so'ngra "Masxaraboz" asarini bajaradi.

O'yinning 1 qismi ustida ishlang

Fraze chiziqlarining qurilishi, pianistik artikulyatsiya, pedal nüansı, yorqin dinamik kontrastlar.

Men g'alati senkoplarda o'ynash texnikasini, qisqa notalar, sakrash va hazilkashning nayranglarini tasvirlayman va tushuntiraman.

Biz chap qo'lni akkordlar bilan pedalni almashtirish bilan o'ynaymiz, qo'lning harakatini birlashtiramiz (o'lchovlar)

Harakatlanuvchi tempda 1 ta harakatni bajarishda barmoqlarning mustahkamligi va artikulyatsiyasiga erishamiz.

Qism. O'yinning o'rta qismida ishlang

Savol: Asarning tabiati qanday? Spektaklning avj nuqtasi qayerda va u qanday rivojlanadi? Bastakor qanday vositalardan foydalanadi?

Javob: Bir oz hayajonlangan, avj asta-sekin rivojlanadi, dinamikada yorqin o'zgarish bilan non-legato va staccato teginishlari qo'llaniladi.

Biz kuchli, yorqin tovushga erishib, elastik faol barmoqlar bilan non-legato va staccato zarbalarini bajarish ustida ishlaymiz. Biz melodik chiziqni kresendoda o'ynaymiz. Buning uchun iboralar bizga yordam beradi. Har bir iborada nima bormi? Boshlanishi, oxiri, avj nuqtasi.

Savol: Klimaks tepasidagi pauzaning semantik ma’nosi nima?

Talabalarning javoblari

Qism: 1 qismni yorqin yakun bilan takrorlash.

Badiiy obrazni ochishga yordam bergan ifoda vositalarini ko‘rib chiqdik.

Men Lerouxdan asarni tez sur'atda ijro etishini va uning ijrosini majoziy yakuniga yetkazishini so'rayman.

Dars xulosasi.

Bugungi kunda biz musiqiy ifoda vositalari musiqa asarining xarakteriga, uning tasviriga eng to'g'ridan-to'g'ri ta'sir qilishiga amin bo'ldik. Muayyan vositalarning ifodali ahamiyatini qayd etgan holda, o'quvchining musiqani yaxlit idroki to'liqroq, ongliroq bo'ladi. Tadqiqotda muhim vazifani tasvir va so'z bajaradi, ular bolalarga kerakli narsani his qilishlariga yordam beradi hissiy munosabat... Musiqa asarini faol his qilish musiqani idrok etishga yordam beradi va ijroga ijobiy ta'sir qiladi. Dars oxirida qizlarga mehnatlari, e'tiborlari va sezgirligi uchun minnatdorchilik bildirmoqchiman. O'ylaymanki, siz musiqiy tasvirlarni jonli tasavvur qiling va bu asarlarni zavq bilan ijro eting.

Uy vazifasi

“Qoʻgʻirchoq voysi”, “Quyon izida”, “Daryoda, Dunayda”, “Masxaraboz” spektakllarini birlashtirish. Yangi yil kontsertiga tayyorgarlik ko'ring.

Quyidagi musiqiy ifoda vositalaridan foydalangan holda asar yozing:

Variant (asosiy masshtab, o'rtacha sur'at, stroke staccato, dynamics mf) varianti (kichik shkala, sekin sur'at, stroke legato, dinamika p)

Ilova

"Sound Lotto" o'yini uchun kartalar

Ishlatilgan kitoblar:

1. “Piano. Intensiv kurs: ko'rsatmalar "; M.: RIF "Kripto-logos", 1992 yil.

2. “Pianinochi tarbiyasi”; M .: "Sovet bastakori", 1984 yil.

3. Pianino chalishni o'rgatish usullari;M .: Muzyka, 1971.

4.A. Shchapov "Fortepiano darsi musiqa maktabi va maktab "; M .: "Klassik XXI", 2009 yil.

5.A. Shmidt-Shklovskaya "Pianist mahoratini tarbiyalash to'g'risida"; M .: "Klassik XXI", 2013 yil

"Mixaylovskaya bolalar san'at maktabi" bolalar uchun qo'shimcha ta'lim shahar davlat ta'lim muassasasi

Kursk viloyati, Jeleznogorsk tumani.

Ommaviy dars

“Musiqiy ifoda vositalari ustida ishlash

v kantilena o'ynash"

Tayyorlangan va o'tkazilgan:

Pianino o'qituvchisi

Goncharova L.M.

sl. Mixaylovka

2015 g.

Ochiq pianino darsining konspekti.

Dars mavzusi: Aniq asarda musiqiy ifoda vositalari ustida ishlash.

Maqsad: Talabaning kantil o`yin ko`nikmalarini shakllantirish, musiqiy ifoda vositalarini tahlil qilish.

Vazifalar:

    Tarbiyaviy - ohangdor kantilent o'yin ko'nikmalarini shakllantirish, musiqiy ifoda vositalarining ma'nosini tahlil qilishga o'rgatish.

    Rivojlanayotgan - rivojlanish kognitiv faoliyat, ijodiy fikrlash.

    Tarbiyaviy - ijodiy mustaqillik va tafakkurni rivojlantirish.

Dars turi : Tadqiqot elementlari bilan yangi bilimlarni o'zlashtirish darsi.

Usullari:

    og'zaki;

    vizual - eshitish;

    amaliy, tahlil qilish, umumlashtirish;

    hissiy kognitiv.

Dars jihozlari:

    musiqa asbobi (royal);

    musiqiy material;

    didaktik material (kartalar).

Dars rejasi:

    Tashkiliy bosqich.

    Salom. Talabaning psixologik munosabati.

    O'qituvchining kirish so'zi.

    Dars mavzusining xabari va uning vazifalari.

    Asosiy qism. Amaliy .

    Ishning bir qismini tahlil qilish.

    Ohangdor tovush ishlab chiqarish, ohang intonatsiyasi ustida ishlash

    Asarning orkestri. Tonal reja.

    Yakuniy qism.

    Xulosa qilish. Uy vazifasi.

Dars 3-sinf o'quvchisi Petrova Marina bilan olib boriladi.

Kantilena - (dan lotincha so'z"qo'shiq aytish") - keng, erkin oqimli ohangdor ohang, ham vokal, ham cholg'u. Bu atama musiqaning ohangdorligini yoki uni ijro etish uslubini ham bildiradi.

Musiqa o‘ziga xos tilga, tovushlar tiliga, ifoda vositalariga ega: ohang, ritm, vaqt belgisi, temp, garmoniya, dinamika, tembr. Biz musiqiy ifoda vositalarini Olga Getalovaning "O'rmonda tong" spektakli misolida ko'rib chiqamiz va tahlil qilamiz.

O.Getalovaning “O‘rmonda tong” asari keskin xarakterdagi spektakldir. Bastakor va ijrochi atrofimizdagi dunyoni tasvirlaydi. Ovoz tasviri yoki onomatopeya - bu tabiiy dunyo tasvirlarini tovushlar bilan qayta yaratishning eng oddiy usuli. Bu bolalar ijro etishni yaxshi ko'radigan yorqin dastur. Barkamol chiziqli fikrlash va qo'shiq aytish qobiliyatlarini rivojlantirish uchun juda foydali.

Marina, iltimos, ushbu asarni bajaring.

Bu o'yin kayfiyat va sur'atning o'zgarishi bilan ajralib turadi. Keling, ushbu asarda nechta qism borligini, tabiatning qanday tasvirlarini tasvirlayotganimizni tahlil qilamiz va ohangning intonatsiyalarini tinglaymiz. Har bir qismda qanday yangraydi?

Men videoni tomosha qilishni taklif qilaman - ertalabki o'rmon rasmlari bilan slaydlar. Bu bizga majoziy assotsiatsiyalarni topishga yordam beradi.

Ushbu spektakl 4 qismdan iborat.

Birinchi qism - uyqusiragan o'rmon, quyosh nurlari daraxtlar orasidan o'tadi. Ohang keng, chizilgan, she'riy, samimiy.

Ikkinchi qism - tabiat jonlanadi, engil shabada va quyosh nurida cho'miladi. Ohang hayolli, titroq, maftunkor, jonli jaranglaydi.

Uchinchi qism - qushlar uyg'onib, chirqillab, aks sado berib, shoxdan shoxga uchib ketishdi.

Ohang baland, jonli, o'ynoqi, qiziqarli eshitiladi.

To'rtinchi qism - o'rmon uyg'ondi. Quyosh ko'tarildi, osmonda kamalak paydo bo'ldi. Ohang engil va quvnoq yangraydi.

Qattiq personajning qismlarini o'rganishda asosiy e'tibor ohangning ifodali intonatsiyasiga qaratilishi kerak. Ohang spektakl badiiy obrazining asosi bo‘lib, uni qo‘shiq aytish yoki inson nutqiga qiyoslash mumkin. Ohangning o‘ziga xos rivojlanish qonuniyatlari bor. Qiziqarli gap N.A.Tsarevaning "Melodiya xonimining darslari" kitobidan. Melodiya bekasining siri nimada? Asosiysi, u tirik. U nafas olish, yurak urishi, harakatlar, imo-ishoralar, yurish, intonatsiyaga ega. U o'sishi, "semirishi", "vazn yo'qotishi" mumkin, tosh kabi shaffof va qattiq bo'lishi mumkin; va hatto "erib", "qayta tug'ilish va gullash uchun o'lish" mumkin.

Go'zal intonatsiya musiqaning ma'nosidir, usiz ohang tovushlar to'plamiga aylanadi. asar ustidagi ishning to‘rtdan uch qismini tasvirning badiiy mohiyatini ifodalovchi tovush ustida ishlash tashkil etadi, musiqachi tovush spektridagi nuanslar ijrosini qanchalik nozik eshitsa, uning ijrosi shunchalik mukammal bo‘ladi.

Har bir harakat ikkita to'rt barli iboradan iborat. Har bir iboraning bajarilishidan oldin chuqur "ovozli" nafas olish va qo'lni klaviaturaga "nafas olish" bahoriga botirish amalga oshiriladi, bu oxirigacha doimiy silliq harakatga aylanadi. Katta ohangdor nafas olish chizig'i pianistik harakatning yaxlitligini saqlaydi, katta tuzilmalar chegaralarida qo'lni yumshoq o'tkazish bilan birlashtiriladi. Frazalarning ifodalilik hissi ohangning vokal intonatsiyalari bilan bog'liq bo'lishi kerak.

Kantilenaga erishishning shartlaridan biri bu "ifodali" barmoqlarning yaxshi muvofiqlashtirilgan ishi bo'lib, ular ohang o'ynab, tugmachalarning "pastiga" muloyimlik bilan cho'kayotganga o'xshaydi. Shu bilan birga, tovushni oxirigacha tinglash va musiqaning gorizontal harakati va rivojlanishini his qilish juda muhimdir. Ovozni tinglash - oldingilarini tinglash, musiqa harakatini his qilish - "oldinga" o'ylash va tinglashni anglatadi.

Marina, keling, asarning birinchi qismini iboralar bilan, hamrohsiz, qat'iy ifodali intonatsiya bilan ishlaymiz. Bosqichli barmoqlar qo'lni boshqaradi, bu tayanchni harakatlantirganda ularning har birini mustahkamlaydi va shu bilan birga ohangning konturini belgilab qo'ygandek silliq harakatni saqlaydi. Barmoqlar va qo'llarning o'zaro ta'siri tovushlarga chuqurlik va ohanglarga ravshanlik beradi. Aytishimiz mumkinki, tovush o'simlik oxiridagi gul kabi barmoq uchida barcha ranglar bilan tug'iladi va gullaydi.

Pianino eng boy tembrli - dinamik salohiyatli asbobdir. Katta dinamika resurslari, ulkan diapazon, pedallar - bularning barchasi turli xil go'zal - rangli effektlarni yaratishga imkon beradi. A.G.Rubinshteynning so‘zlari hammaga ma’lum: “Siz royalni bitta asbob, bu esa yuzta asbob deb o‘ylaysiz, u har qanday cholg‘u asbobining ovoziga taqlid qilish, har qanday sonoritetga taqlid qilish uchun beriladi”.

Muhimi, talaba qaysi musiqani ijro etmasin, pianinoni tembrda eshitishi, aqliy orkestrlash pianino ranglarining bu xilma-xilligini keltirib chiqaradi.

Sonya, sizning uy vazifangiz bu asarning "orkestrini" o'ylab topish edi.

Asosiy mavzu skripkalar 1, 2 va takroriy harakatlarda ijro etiladi. Satrlar guruhi musiqiy asboblar eng ifodali, yorqin, asosiy kuylarni o'rgating. Ularning go'zal "qo'shiq" ovozi va keng ovoz diapazoni bor, uchinchi qismi mobil, engil. Men birinchi iborani nay bilan ijro etishni buyurgan bo'lardim, u shaffof, sovuq, yuqori tembr va ajoyib texnik harakatchanlikka ega. Ikkinchi iborada men arfaning ovozini tasavvur qilaman, uning tovushlari shaffof suv oqimi kabi miltillaydi. Arfaning muloyim, she'riy ovozi bor. Uy vazifasini bajarayotganda, Marina foydalanardi musiqiy o'yin"Mening orkestrim".

Ohangning garmonik “yorilishi”ni, asarning ohang rejasini tahlil qilaylik. Birinchi qism C majorda oxirgi og'ish bilan G majorda yangraydi. Ikkinchi harakat ko'proq harakatchan bo'lib, unda tabiiy Do major garmonik do-major bilan almashtiriladi, pastroq 6 pog'ona (A yassi do-major) bilan engil qayg'u soyasini beradi. Uchinchi qism jonli boʻlib, do-majorda parchalangan yettinchi akkordlarning arpeggiatsion parchalari bilan ajralib turadi. To'rtinchi harakat takrorlash bo'lib, engil C-majorning hissiy va psixologik kayfiyati tiklanadi.

Pedal yangi rang beradi, ovozga nafaqat yangi ranglar va yangi tembr, balki kattaroq hajm va to'liqlik ham beriladi, chunki pedal havolalari bir uyg'unlikda tovushlar.

Marina, menga bu yerda qaysi pedal ishlatilishini ko'rsating?

Lirik qismlarda lagging, harakatlanuvchi, kontrastli qismida esa to'g'ri. Kechiktirilgan pedalning qiymati ovozni "ko'tarish" va "qo'llab-quvvatlash", uning o'chib ketishiga yo'l qo'ymaslikdir, shuning uchun avval ovozni eshitishga harakat qiling va keyin uni ko'taring. Chap qismni pedal bilan o'ynang.

Katta ahamiyatga ega kuyning jarangdorligi va jo‘rligi o‘rtasida ham munosabat bor.

Marina, sizningcha, hamrohlik qanday bo'lishi kerak?

Sokin, oson, bepul.

To'g'ri, chap qo'l uyg'un fon yaratadi, u ohangga iboralarning katta konturlarini saqlashga yordam berishi va har bir detalda unga bo'ysunishi kerak. Keling, o'ng va chap qo'llarning qismlarini ajratamiz. Men kuyni chalaman, siz esa - hamrohlik, keyin siz to'g'ri ovoz darajasini eshitasiz va bunga ikkala qo'lingiz bilan birga o'ynash orqali erishasiz. Chap qo'l qismi parchalangan arpejiolar bilan yozilgan, men sizga ularni bir uyg'unlikda to'plashni va barqaror akkordlar bilan hamrohlikni o'ynashni maslahat beraman, unga qarshi ohangning har bir tovushini tinglash va uning etakchi rolini saqlab qolish osonroq. Bu sizning uy vazifangiz bo'ladi. Dars uchun rahmat.

Konsolli asarlar ustida ishlashning faqat ba'zi jihatlarini ko'rib chiqdik. Musiqiy ifoda vositalari musiqa asarining xarakteriga, uning tasviriga bevosita ta'sir qiladi. Muayyan vositalarning ekspressiv ma'nosini farqlash, o'quvchining musiqani yaxlit idrok etishi yanada to'liq va ongli bo'ladi. Kantilena ustidagi ish mashaqqatli, uzoq, ammo qiziqarli va ijodiy jarayon yosh pianinochiga dars berishda.

Bibliografiya.

1. Kryukova V.V., Musiqiy pedagogika.- Rostov-Don, "Feniks", 2002 yil.

2. Timakin.E.M., Pianinochi ta'limi.- Moskva, "Sov. Kompozitor", 1989 yil.

3. Tsypin.G., Pianino chalishni o'rganish.- M, 1984 yil.

4. Lyubomudrova.N. Pianino chalishni o'rgatish usuli. Darslik. nafaqa.- M.: "Musiqa", 1990 yil.

5. Tsareva N.A. “Ohang xonim saboqlari”, o‘quv qo‘llanma.- M.: “Artafon”, 2000 y.

6. Rokityanskaya.T.A. "Ovoz bilan ta'lim" - Yaroslavl: Rivojlanish akademiyasi. 2002 yil.

Taqdim etilgan metodik tajriba o'qituvchilarga faol idrok etishning asosiy nuqtalarini ochib beradi musiqa san'ati maktab o'quvchilari. O‘qituvchi musiqaga mehr uyg‘otish orqali o‘quvchining badiiy didi, aql-zakovati, ijodiy tashabbuskorligini tarbiyalaydi. Musiqa darslari, xususan, pianino chalish har doim bilan bog'liq hissiy tajriba... O'qituvchining vazifasi - rivojlanishdir ijodkorlik bolaning shaxsiyati.

Yuklab oling:


Ko‘rib chiqish:

Talabalarning emotsional-majoziy tafakkurini tarbiyalash. Musiqa asarining ifodali ijrosi ustida ishlash.

Musiqada, boshqa hech qanday san’atda bo‘lgani kabi, insonning ichki dunyosi ochiladi, uning ijodiy imkoniyatlar... O‘qituvchi musiqaga mehr uyg‘otish orqali o‘quvchining badiiy didi, aql-zakovati, ijodiy tashabbuskorligini tarbiyalaydi. O‘qituvchi mahorati, badiiy yetukligi, ichki dunyosi boyligi, bola qalbiga musiqaga ishtiyoq uyg‘ota olishi ana shu yerda namoyon bo‘ladi.

Maqsad musiqiy ta'lim maktab o‘quvchilari bugungi kunda - “...o‘quvchilarni buyuk musiqa san’ati olami bilan tanishtirish, musiqani uning barcha shakl va janr boyligida sevishga o‘rgatish, boshqacha aytganda, musiqa madaniyati ularning butun ma'naviy madaniyatining bir qismi sifatida "(Kabalevskiy D.B.). Musiqa darsi har doim hissiyotlarga boy bo'lishi kerak. Pedagog bolalarga dars berishda doimo quruq, akademik, axloqiy ohangdan qochishi kerak. "Qoidalar zanjiri doimo xayolning kumush ipi bilan o'ralgan bo'lsin" (R. Shumann).

“Idrok – assimilyatsiya – qayta ishlash – rivojlanish – yangi ijod- bu insonning san'atga birinchi tegishidan boshlab, xuddi shu shaxsdan badiiy ma'rifatli shaxsni shakllantirishgacha bo'lgan psixologik o'sish bo'g'inlarining taxminan "progressiyasi" va ayniqsa qulay holatlarda - mustaqil ijodkor, rassom ... " , Asafiyev BV

Musiqiy kompozitsiyalarni o'zlashtirish ularning to'liq idrokini nazarda tutadi, ya'ni. tinglash va tushunish. Bu idrok o'quvchilardan tegishli tayyorgarlikni talab qiladi.

Musiqani idrok etish uchun ta'lim deganda biz ta'limni tushunamiz:

A) musiqaga hissiy munosabat;

B) musiqa asarining mazmuni va tabiatiga, uning musiqiy obraziga, musiqiy ifoda vositalariga ongli munosabat.

Sinfda har tomonlama rivojlanish turli shakllar maktab o'quvchilarini musiqa bilan tanishtirishda shuni yodda tutish kerakki, ushbu shakllarning har biri musiqani hissiy, faol idrok etishga asoslangan. Bu tushunchani hech qanday tarzda "musiqa tinglash" atamasi bilan tenglashtirmaslik kerak. Musiqa idrokini odatda "musiqa tinglash" bilan bog'liq bo'lganidek, "talabalar faoliyati" dan biriga qisqartirish mumkin emas. Musiqani faol idrok etish umuman musiqiy tarbiyaning asosidir. Shundagina musiqa o‘zining estetik, kognitiv va ongini to‘liq bajara oladi tarbiyaviy roli bolalar chinakam eshitishni va bu haqda o'ylashni o'rganganda.

Bundan tashqari, ishonch bilan aytishimiz mumkinki, musiqa eshitishni bilmagan odam hech qachon o'rganmaydi haqiqatdan, uni to'g'ri bajarish uchun.

Maqsadni amalga oshirish har doim ma'lum narsalarni hal qilish bilan osonlashadi vazifalar , ular o'qituvchilar - tadqiqotchilar tomonidan taxminan quyidagicha talqin qilinadi:

Birinchi pedagogik vazifa musiqani idrok etish asosida unga hissiy munosabatni shakllantirishdir.

Ikkinchi pedagogik vazifa musiqaga ongli munosabatni shakllantirishdir.

Uchinchi pedagogik vazifa - musiqani ijro etish jarayonida unga faol-amaliy munosabatni shakllantirish.

Darsning birinchi kunidan boshlab ifodali, hissiy-majoziy ijro ustida ishlash, bolada har qanday narsaga ijodiy munosabatni tarbiyalashga intilish kerak. musiqiy faoliyat... O'zining badiiy rejasini yaratish va amalga oshirishni asosiy vazifa sifatida tushunish va amalga oshirish, bola hech qachon, to'g'rirog'i, monoton siqilish bilan shug'ullana olmaydi. Bunga o'rganishning o'yin shakllari yordam beradi. O'yin parchalar va pianistik usullarni mashq qilish kabi monoton harakatlarni ham yoritadi va jonlantiradi. Jiddiy, mashaqqatli ish kerak bo'lganda ham o'yinga murojaat qilishingizni maslahat beraman. Masalan, bolangizga professional musiqachilar, balerinalar, sportchilar, ixtirochilar qanday ishlashini ayting; maqsadiga erishish uchun qancha soat mehnat, ter, azob sarflashadi. Ammo ular o'zlarini anglash orqali qanchalik quvonch va baxtga ega bo'lishadi. Va keyin bola yangi o'yinga - haqiqiy musiqachiga qo'shiladi va texnik jihatdan qiyin joylarni, ritmik sxemalarni va hokazolarni malakali ravishda ishlab chiqadi. Lekin o'qituvchi bu faqat o'yin ekanligini unutmasligi kerak, uni vaqti-vaqti bilan takrorlash mumkin, lekin u cheksiz bo'lishi mumkin emas. va uni almashtirish uchun siz yangi narsalarni o'ylab topishingiz kerak. Shuningdek, men bolalarga pianinochi uchun temp, artikulyatsiya, dinamika, pozitsiya kabi muhim tushunchalarni majoziy, afzalroq o'yin shaklida tushuntirishni va ularni italyancha asosiy musiqiy terminologiya bilan tanishtirishni tavsiya qilaman. Masalan, artikulyatsiya haqida gapirganda, siz "Teremok" ertakining syujetidan foydalanishingiz mumkin, u pianinoda qurbaqa qanday yugurishini (stakkato), tulkining qanchalik silliq harakatlanishini (legato), ayiqning qanday og'ir qadam tashlashini (tenuto), va hokazo. Kontseptsiyani osonlik bilan o'zlashtirgan talabalar fortepiano qismlarini ijro etish va boshlang'ich yozish jarayonida artikulyatsiya mahoratini qiyinchiliksiz o'zlashtiradilar.

Bolaning nozik emotsionalligi va sezgirligini doimo rivojlantirish kerak. Bolani o'z tajribalari, his-tuyg'ulari haqida gapirishga o'rgatish juda muhimdir. Bu nafaqat musiqiy, balki badiiy va adabiy material... Bolalarga ma'lum bir rasmni, tavsifni ko'rganlarida qanday his-tuyg'ularni boshdan kechirishlarini aytib berishga taklif qiling turli odamlar va vaziyatlar. Lekin hech qachon: "Bu qanday?" Sizning vazifangiz bolani hissiy taassurotlari, his-tuyg'ulari, ularning soyalari haqida gapirishga o'rgatishdir. Birgalikda yaratish uchun talaba bilan bir xil darajada gaplashish kerak. Hayot, odamlar haqida, musiqada nima va qanday gavdalanganligi haqida iloji boricha tez-tez gapiring, o'quvchining musiqiy qarashlarini kengaytiring. Musiqa va hayot - bu umumiy mavzu, maktab musiqa darslarining o'ziga xos vazifasi bo'lib, uni hech qanday holatda mustaqil, ko'proq yoki kamroq ajratilgan bo'lim sifatida ajratib bo'lmaydi. U birinchi sinfdan to oxirgi sinfgacha barcha darajadagi barcha sinflarga singib, o‘quvchilarning dunyoqarashini shakllantirishi, ularni odob-axloq va ma’naviy olijanoblikka tarbiyalashi lozim.

Musiqa darslari, xususan, pianino chalish har doim hissiy tajriba bilan bog'liq. Musiqa befarqlikdan nafratlanadi. Buni talaba bolaligidanoq tushunishi kerak. Sust, befarq, zerikarli o'yin hech qanday ijobiy natija bermaydi va bolaning ichki dunyosini hech bo'lmaganda boyitmaydi. Shu bilan birga, sentimental, "sezgir" ijro haqiqiy ifodali, hissiy ishlash bilan hech qanday aloqasi yo'q. O'quvchi tuyg'u bilan o'ynab, aslida e'tibor bermaydi bajarilgan ish, ko'pincha uning ritmik uyg'unligini buzadi, dinamik soyalarga o'zboshimchalik bilan munosabatda bo'ladi va hokazo. Natijada lager, singan, ko'pincha ta'msiz o'yin. Bolaning emotsionalligining kuchayishi, agar o'qituvchi o'z vaqtida bunga e'tibor bermasa, vosita haddan tashqari zo'riqish va "qattiqlik" ga olib kelishi mumkin. Ekspressiv o'ynashga intilib, haddan tashqari tuyg'ularga berilib, o'quvchilar, ayniqsa musiqaning hissiy hissiyotlari yuqori bo'lganlar, ko'pincha zarur bo'lgandan ko'ra ko'proq harakat apparatlarining kuchlanishiga yo'l qo'yadilar. Natijada spektaklning ham musiqiy, ham texnik jihatlari zarar ko'radi; tovush keskin bo'ladi, zarba beradi, melodik chiziq buziladi. O'qituvchining ehtiyotkorlik bilan aralashuvi, asta-sekin va sabr-toqat bilan bolaga mushaklarning haddan tashqari kuchlanishidan xalos bo'lishiga yordam berish, o'quvchiga tabiiy va maqsadli ijro uslubini o'zlashtirishga imkon beradi, bunda kichkina musiqachining hissiyotlari uning o'yinlariga iliqlik va ifodalilikni beradi. .

Haqiqiy ifodali ijro muallif niyatini chuqur, chin yurakdan o‘rganish, musiqa kayfiyatini singdirish va bularning barchasini tinglovchilarga rang-barang tarzda etkazish istagiga asoslanadi. Albatta, ma'lum darajada ijrochining individual fazilatlari doimo uning o'yinida namoyon bo'ladi, lekin ular o'z-o'zidan etarli ahamiyatga ega bo'lmasligi kerak. Talaba musiqa asarining mazmunini har doim ham yetarlicha chuqur anglay olmasligi sababli, o‘qituvchi unga yordamga keladi, agar u asarni sun’iy, o‘ylab topilgan soyalar bilan bezashdan qochsa, butun kuchini, irodasi va irodasini to‘g‘ri yo‘naltira olsa, eng yaxshi yordamga keladi. o'quvchining musiqiy qobiliyatlarini tabiiy, ifodali uzatish obrazli mazmuni, asar rivojlanishining ichki mantig'i.

Ma'lumki, bolalarning badiiy moyilligi har xil: ba'zilari lirik o'yinlarga intilishadi, boshqalari virtuoz tabiatdagi asarlarni o'rganishni afzal ko'radilar, uchinchisi esa kompozitsiyaning dramatik tomonini eng yaxshi tarzda ifodalaydi.

Dunyoqarashning doimiy ravishda kengayishi, sezgirligi, nutqining rivojlanishi bolaning o'z nuqtai nazarini, fikrini, biznesga ijodiy munosabatini va o'z fikr va his-tuyg'ularini tushuntirish va ifoda etish qobiliyatini egallashga olib keladi. Musiqa asarini mo'ljallangandek ovoz chiqarish uchun qanday o'ynash bo'yicha maslahatingizga muhtoj bo'ladi. O'quv jarayoni boshqa odamlarning talablarini bajarishdan o'z xohish va g'oyalarini amalga oshirishga aylanadi. O'z istaklaringizni bajarish boshqalarnikiga qaraganda ancha yoqimli. Faqat bunyodkorlik mehnatigina yuksak natija va doimiy qiziqishni berishi mumkin. Tez-tez murojaat qilish foydalidir simfonik musiqa... Asboblar ishlash imkoniyatlarini kengaytirishini tushuntiring, chunki har bir asbobning o'ziga xos tembri, xarakteri, tasviri bor. Shunda tovush ustida ishlash, ijroning ifodaliligi chuqur ma’no kasb etadi, chuqurroq masalalarni hal etadi. Masalan, bolaning eshitish tajribasiga (tembr va ovoz chiqarish) tayangan holda va cholg'u xarakterini his qilgan holda, violonchel qanday o'ynashi mavzusini o'ynashni taklif qilish kifoya. inson xarakteri, qanday o'ynash haqida aniq tasavvurga ega bo'ladi. U faqat bitta muammoni hal qilishi kerak - pianino yordamida o'z g'oyalari va his-tuyg'ularini qanday etkazish kerak.

Talaba bilan umumiy muammolarni muhokama qilish, umumiy tushunchalarni tushuntirish va o'rganilayotgan muayyan o'yin bilan shug'ullanmaslik kerak. Misol uchun, agar bola kulgili, kulgili musiqa o'ynasa, hajviy tushunchani san'atda, hayotda berish kerak. Shundan so'ng, bola tinglovchini tabassum qilish uchun bu asarni qanday ijro etishni o'zi o'ylashi kerak. Siz faqat texnikani taklif qilishingiz mumkin, shundan so'ng, xuddi shu rejaning har qanday boshqa qismi ustida ishlayotganda, bola ijro rejasini tuzib, uni mustaqil ravishda o'rganishi va aniq yordam uchun sizga murojaat qilishi mumkin. Shunday qilib, avval siz bolaga umumiy tushunchalarni berishingiz kerak, so'ngra suhbatda uni ma'lum bir muammoni hal qilishga olib boring. Har bir asar uchun ish shaklini aniqlash kerak: vositani bajaruvchi sifatida murakkablikda, qiyinroq - ichida tayyorlang. umumiy kontur(yodlamasdan), asar bilan tanishish kabi, engil qismlar - ko'rish uchun o'qish uchun.

Talaba qanday qilib ifodali ishlashga erisha oladi? Unga musiqa asarining mazmunini tushunishga qanday o'rgatish kerak? Buning uchun siz turli xil pedagogik usullarni qo'llashingiz kerak. Asosiylaridan birishaklni tahlil qilish bo'yicha talaba bilan tizimli ishlash insholar , musiqiy matoni katta va kichik elementlarga to'g'ri ajratish qobiliyatini rivojlantirish. Albatta, keladi eng oddiy, ehtimol hatto boshlang'ich bilimlar haqida, ammo ularsiz maqsadga erishib bo'lmaydi. Ekspressiv o'ynash uchun sizga kerakto'g'ri ifodalash.Ammo to'g'ri iboralar ohangni iboralar, jumlalar, davrlar va hokazolarga bo'linish bilan tanishishni va kelajakda ularni mustaqil ravishda ajratish qobiliyatini nazarda tutadi. Ushbu aniq ma'lumot har qanday ijrochi tomonidan talab qilinadi. Talaba o'zi o'rganayotgan insho shaklini (dastlab o'qituvchi yordamida) aniqlashi, uning ohangini qat'iy bilishi kerak. Musiqiy ibora kamida uchta bo'lsa, asbobda ifodali ijro etilishi mumkinasosiy shartlar:1. ijrochi so‘z birikmasining tuzilishi – motivlarga bo‘linishini, uning dinamikasini – cholg‘usidan qat’iy nazar boshlanish, yuksalish, kulminatsiya, pasayishdan xabardor; 2. o‘z badiiy niyatini amalga oshirish uchun cholg‘u vositalariga yetarlicha egalik qiladi; 3. o'zini, o'z ishini xuddi tashqaridan tinglashni va sezilgan kamchiliklarni tuzatishni biladi.

Pedagogik amaliyot bizga ushbu uch shart o'rtasidagi nomutanosiblik haqida son-sanoqsiz misollar keltiradi. Masalan, talaba asbobda bir qancha chiroyli jarangli ohanglarni chiqaradi, lekin ular mazmunli, ifodali iborani hosil qilmaydi, ijro esa rasmiy, mexanik xarakterga ega (bizda mavjud shartlarning ikkinchisiga muvofiqlik mavjud). birinchi va uchinchisi yo'qligida sanab o'tilgan).

Hodisalar borki, musiqiy qobiliyati yaxshi bo‘lgan o‘quvchi iborani mukammal his etsa-da, kasbiy mahoratning yetishmasligi uni cholg‘uda ifodalashga to‘sqinlik qiladi. Umuman olganda, bunday holatlar birinchisiga qaraganda ancha kam; Haqiqiy musiqiylik barcha to'siqlarni bosib o'tadi va o'yinda o'zini namoyon qiladi, deb keng tarqalgan. Bu faqat yuqori iqtidorli bolalar uchun to'g'ri keladi. Shu bilan birga, biz ko'pincha "musiqiy bo'lmagan" epitetini o'z musiqiyligini qanday ochishni bilmaydigan talabaga nisbatan qo'llaymiz, chunki u bilmaydi. muhim elementlar pianist mahorati (bu erda birinchi shartga rioya qilish va ikkinchisining yo'qligi haqida gapirish mumkin).

O'qituvchilar, shuningdek, talab qilinadigan pianist mahoratiga ega bo'lgan qobiliyatli talabaning bir vaqtning o'zida ozgina qiziqish va ifodasizlik bilan qanday o'ynashini ko'pincha payqashadi. Ehtiyotkorlik bilan tahlil qilinganda, u ijro paytida barmoqlari ostida nima eshitilayotganini eshitmasligi ma'lum bo'ldi. O'quvchiga u juda ifodali va chiroyli o'ynayotgandek tuyulishi mumkin, lekin aslida u asarning metro ritmini buzadi, da'vogar dinamikadan foydalanadi va kompozitsiyaning asosiy fantastikasidan borgan sari uzoqlashadi (bu misolda rioya qilish birinchi ikkita shart va uchinchisining yo'qligi). O'qituvchi oldida har bir alohida holatda o'z shogirdining musiqiy shaxsining eng zaif, rivojlanmagan tomonlarini aniqlash va unga maksimal e'tiborni qaratish vazifasi turibdi. yanada rivojlantirish... Kichkina pianinochi har bir yangi iborada ham yangi mazmun borligini, musiqada "bo'sh joylar" bo'lmasligi kerakligini tushunishni o'rgansa, musiqiy nutq ifodalilikka to‘la – ustoz mehnati o‘z samarasini berdi, deyishimiz mumkin.

Bolalar turli xil musiqiy qobiliyatlarga ega va shuning uchun ularni psixologik jihatdan ortiqcha yuklash, ularni yoshi uchun qiyin bo'lgan ishni bajarish uchun barcha zarur vositalar arsenalini ishlab chiqishga majbur qilish mumkin emas. Ammo ularni boshlang'ich o'yinlarda ushlab turish ham mumkin emas, chunki har qanday yoshdagi hamma chiroyli, qiziqarli, xohlagan musiqani ijro etishni xohlaydi. Shuning uchun, bitta darsda 2-3 elementni (bolaning diqqatini jalb qilishi mumkin bo'lgan) oling va barcha o'yinlarda ta'kidlab, o'quvchining barcha e'tiborini ularga qarating. Uyda bola tanlangan elementlar ustida ishlashi, jilolanishi, ularni sayqallashi kerak. Keyingi darslarda boshqa elementlar, texnikalar va boshqalar olinadi. Shunday qilib, asta-sekin ko'nikmalar soni ortadi va bola doimo yaxshilanadi. Talabalarni oddiy qismlarni mashq qilishda davom ettirmang, balki ularga tez sur'atda oldinga siljishlariga imkon bering. Yakuniy natija muhim, birinchi maktab kontsertlarida ko'rgazmali chiqish emas.

Men yangi ish ustida ishlashni quyidagi reja bo'yicha boshlashni tavsiya qilaman: 1. darsda bola varaqdan butun ishni o'qiydi; o'qishni osonlashtiradigan usullarni aniqlash uchun o'qituvchi bilan ishlaydi yangi matn, qiyin joylarni eslab qolish;

2. talaba bilan birgalikda ishlash rejasini tuzing - qismlarning tabiatini, kayfiyatning o'zgarishini va hokazolarni aniqlang;

3. o'ylab topilgan badiiy tasvirni bajarish uchun qanday texnikalar zarurligini aniqlash; ilgari noma'lum bo'lganlarni tushuntirish va ko'rsatish;

4. Talaba notalarda alohida ishni talab qiladigan qiyin joylarni (tovush ishlab chiqarish yoki texnik ko'rsatkichlar bo'yicha) qayd etadi, o'qituvchi uning shakl va usullarini taklif qiladi.

Keyingi mashg'ulotlarda uning maqsadiga muvofiq asar ustida ishlang umumiy reja ish (alohida epizodlarni mashq qilish yoki kontsertga tayyorgarlik ko'rish). Ishning barcha shakllari uchun asosiy narsa - ijodiy tashabbus talabada qoladi. Talaba rivojlanishining har bir bosqichida shuni yodda tutish kerakki, go'zal tovush va virtuoz yorqinlik o'z-o'zidan maqsad emas, balki ochib berish vositasidir. musiqiy tasvirlar, asarning hissiy mazmuni. Matnni nafaqat toʻgʻri tahlil qilish, balki uni intonatsion jihatdan anglash, intonatsiya va frazema-semantik ligalarning mohiyatini tushunish ham zarur.

O'qituvchining vazifasi bolaning shaxsiyatining ijodkorligini rivojlantirishdir. Ba'zan bizni ma'lum bir spektaklda nimadir tugallanmagan, yakunlanmagan deb qoralashimiz mumkin. Lekin asosiy narsa amalga oshiriladi: bola qalb bilan, hissiy, ifodali, qiziqish bilan o'ynaydi.

Oldindan kesish tamoyillariga asoslanadi musiqa fani, pianinochi o'qituvchi doimo izlanishi, o'rganishi, kuzatishi kerak; u esda tutishi kerakki, pedagogikada, har qanday san'at ko'rinishida bo'lgani kabi, odatiy va klishega mutlaqo toqat qilib bo'lmaydi.

“O‘qituvchiga dars berish qanchalik oson bo‘lsa, o‘quvchilarning bilim olishi shunchalik qiyin bo‘ladi. O'qituvchiga qanchalik qiyin bo'lsa, o'quvchiga shunchalik oson bo'ladi. O'qituvchi o'zini qanchalik ko'p o'rgansa ... talabaning o'rganishi shunchalik oson bo'ladi ", - L. Tolstoy.

Adabiyot

  1. Asafiyev B.V. Musiqiy shakl jarayon sifatida. - 2-nashr. - L., 1971 yil.
  2. Bochkarev L.L. Musiqiy faoliyat psixologiyasi. - M., 1997 yil.
  3. Kabalevskiy D.B. Pedagogik mulohazalar. - M., 1986 yil.
  4. Kabalevskiy D.B. San'atning kuchi. - M., 1984 yil.
  5. Libin A.V. Uslub insonmi? // Inson uslubi: psixologik tahlil... - M., 1998 yil.
  6. Neigauz G.G. Pianino chalish san'ati haqida. M., 1961 yil.
  7. Petrushin V.I. Musiqiy psixologiya. - M., 1997 yil.
  8. Shumann R. Musiqachilar uchun hayot qoidalari. - M., 1959 yil.
  9. Yakovleva E.L. Rivojlanish psixologiyasi ijodkorlik shaxsiyat. - M., 1997 yil.

Pianino o'qituvchisi Kabanova Yu.P.

MBOU №7 gimnaziya, Krasnoyarsk


Pianino darsi MODEL

KOMMUNIKativ-FAOLIY YONDOSSHA ASOSLANGAN

narsa_Maxsus pianino

Sinf_4-________

Dastur turiQo'shimcha ta'lim dasturi Maxsus pianino mavzusida

Dars mavzusi“Badiiy obraz ustida ishlashda musiqiy ifoda vositalari”

Dars tuzilishi:

1. Bilimlarni yangilash

2. Maqsadni belgilash bosqichi

3. Rejalashtirish bosqichi

4. Rejani amalga oshirish uchun o'quv faoliyati

Musiqiy ifoda vositalarining sxemasi;

Musiqiy material: P. Chaykovskiy "Yangi qo'g'irchoq", R. Shumann "Kichik romantika", N. Rakov "Polka", A. Hevelev "Baba Yaga", V. Rebikov "Dervish";

Rasmlar: V. Vasnetsov "Baba Yaga", K. Makovskiy "Darvesh";

Adabiy asarlar: Rus xalq ertaklari, Timerxonning “Yolg‘iz darvesh” she’ri.

    Bilimlarni yangilash.

O'qituvchining asosiy vazifalari:

- o‘rganilgan nazariy bilimlarni mustahkamlash (musiqiy ifoda vositalari: garmoniya, zarbalar, dinamika, temp, ritm, tembr, ohang);

Diqqat, xotira, kognitiv jarayonlarni rivojlantirish;

Muloqot ko'nikmalarini, muloqot madaniyatini, hamkorlikni shakllantirish.

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

Talabaning bilim darajasini aniqlash imkonini beruvchi sxemadan foydalanib, musiqaning san’at turlaridan biri sifatidagi xususiyatlari, musiqiy ifoda vositalari haqida suhbat tashkil qiladi.

O'tilgan materialni tekshiradi: o'yin tarozilari, mashqlar, o'yinlar: A. Xevelev "Baba Yaga", V. Rebikov "Darvish".

O'qituvchi nimaga e'tibor beradi badiiy va ifodali mablag'lar ushbu ishlarga sarflanadi.

Keyingi ish uchun istiqbolni taqdim etadi.

U o`qituvchi bilan dialog orqali musiqiy ifoda vositalari sxemasini ko`rib chiqadi, ularga ta`rif beradi, musiqa u yoki bu obrazni qanday ifodalilik vositalari bilan ifodalashini tahlil qiladi.

Tarozi barmoqlarini eslab qoladi, kichik va katta asbob-uskunalarda texnik ko'nikmalarni ko'rsatadi.

O'rganilayotgan qismlarni eslab qoladi.

Diqqatni jamlashni o'rganadi.

    Maqsadni belgilash bosqichi - amaliy tashkil etish xususiy kognitiv (bajarish, ijodiy ...) vazifa yoki vazifani aniqlash umumlashtirilgan turi.

O'qituvchining asosiy vazifalari:

Talabalarning mustaqil fikrlash, ijodiy tashabbusini shakllantirish;

Yangi bilimlarni o'zlashtirishning umumlashtirilgan usullarini o'zlashtirish;

Talabalar o'rtasida o'quv faoliyatining kognitiv motivlarini shakllantirish: bilimlarni ochishga, ko'nikmalarga ega bo'lishga intilish;

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

Talabani dars mavzusi va maqsadini belgilashga jalb qiladi.

yaratadi muammoli vaziyat: turli asarlarni ijro etadi (P.I. Chaykovskiy “Yangi qoʻgʻirchoq”, R. Shumann “Kichik romantika”, N. Rakov “Polka”), savollar beradi: “Bu musiqani eshitganingizda nimani tasavvur qilasiz? Bastakor u yoki bu tasvirni qanday etkazadi? Talabani dars muammosini shakllantirishga olib boradi: "Tasvirni uzatishda musiqiy ifoda vositalarining o'rni qanday?"

Dars mavzusi va maqsadini tuzadi va bayon qiladi.

Eshitgan musiqani diqqat bilan tinglashni, fikrlashni, tahlil qilishni o'rganadi. U asarlardagi badiiy-ekspressiv vositalar majmuasini tekshiradi: rejim, temp, dinamika, shtrixlar va hokazolarni aniqlaydi, asarlardagi farqlarni topadi, o‘qituvchi qo‘ygan muammoga keladi.

    Rejalashtirish bosqichi.

O'qituvchining asosiy vazifalari.

Rejalashtirish ko'nikmalarini shakllantirish ijodiy faoliyat;

Talabalarning bilim va ishlarni bajarish usullari bilan mustahkamlanishini ta'minlash mustaqil ish;

Ijodiy hamkorlikni tashkil etish;

O'quv materialini tahlil qilish, taqqoslash va umumlashtirish qobiliyatini shakllantirish.

Faoliyato'qituvchi

Talabalar faoliyati

Tarozi va spektakllarda ishlashni tashkil qiladi: A. Xevelev "Baba Yaga", V. Rebikov "Dervish". Asarlarning tabiatiga, kompozitorlar qanday badiiy va ifodali vositalardan foydalanishiga e’tibor qaratadi.

Talabani musiqiy ifoda vositalari ustida ishlash usullarini mustaqil ravishda topishga va qo'llashga taklif qiladi.

Ijodiy topshiriqlar beradi: asarlarga subtekst tuzish, asarlarning obrazli tuzilishiga mos adabiy-badiiy material tanlash.

O'qituvchiga shkalalar, asarlar ijro etishga tayyorligini ko'rsatadi, mavjud bilimlarga asoslanib, eshitish e'tiborini musiqiy ifoda vositalariga qaratadi.

Ohang, jo`r, zarba, dinamika, temp ustida ishlash usullarini topish va qo`llashni o`rganadi.

Ijodiy va izlanish xarakteridagi muammolarni hal qilish vositalarini mustaqil izlashni amalga oshiradi.

4-bosqich. Rejani amalga oshirish uchun o'quv faoliyati.

O'qituvchining asosiy vazifalari:

Musiqiy va amaliy ko'nikma va musiqiy faoliyat ko'nikmalarini shakllantirish (kompozitsiya, idrok etish, ijro etish);

O'yin davomida o'quvchining harakatlarini asoslash qobiliyatini shakllantirish;

Talabalarning o'z harakatlarini reja bilan bog'lash ko'nikmalarini egallash - o'z-o'zini nazorat qilish, harakatlarni to'g'rilash;

Rejani mustaqil amalga oshirish qobiliyatini shakllantirish.

Faoliyato'qituvchi

Talabalar faoliyati

Talabaning ishini tekshiradi.

“Shtrixlar, temp, dinamika o‘zgarganda spektakllarda nima o‘zgardi?” muhokamasini tashkil qiladi.

Talaba ishini tahlil qilishni taklif qiladi, o'z fikrini bildirishga undaydi; o‘quvchining darsdagi o‘quv faoliyatining yakuniy natijalariga e’tibor qaratadi; talabani ijobiy natijaga erishishga undaydi, muvaffaqiyatga erishish vaziyatini yaratadi.

Olingan bilimlarni individual ish jarayonida qo'llashni o'rganadi.

Tarozi va parchalarni turli zarbalar bilan, turli templarda, turli dinamikada bajaradi.

Musiqiy ifoda vositalarini o'zgartirishda badiiy obrazning o'zgarishini tahlil qiladi. O'zgarishlarni asoslab berishni o'rganadi.

O'qituvchi bilan suhbat davomida berilgan savollarga javob beradi.

Ijodiy faoliyatning turli shakllaridan foydalanadi: subtekst yaratadi,

rasm va adabiyot asarlarini topadi, asarlar bilan mos keladi: V. Vasnetsovning "Baba Yaga" rasmiga "Baba Yaga", rus xalq ertaklari; K.Makovskiyning “Darvesh” kartinasiga “Darvesh”, Timerxonning “Yolg‘iz darvesh” she’ri.

Badiiy obraz ustida ishlashda qo`llaniladigan musiqiy ifoda vositalarining rolini tushunishni o`rganadi.

5-bosqich. Reflektsiya (dars natijasi).

O'qituvchining asosiy vazifalari:

- Talabalarning darsda o'z faoliyatini ob'ektiv baholash qobiliyatini shakllantirish;

Muvaffaqiyat yoki muvaffaqiyatsizlik uchun empatiyani shakllantirish;

O'zlashtirilgan ko'nikma va malakalarni qo'llash muhimligini anglash qobiliyatini shakllantirish

Faoliyato'qituvchi

Talabalar faoliyati

Mavzuni tuzatish ishlarini tashkil qiladi.

O'qituvchi talaba bilan suhbat o'tkazadi:

Biz nimani o'rgandik?

Nima qilishdan ko'proq zavqlanardingiz?

Oson bo'ldimi?

Talaba o'zidan qoniqdimi?

Talabaning ish faoliyatini ijobiy baholaydi

Dars maqsadiga erishish muvaffaqiyatini tahlil qiladi, baholaydi va talabaning mustaqil uy vazifasini bajarish rejasini tuzadi.

Tinglaydi, savollarga javob beradi, o'qituvchini to'ldiradi, xulosalar va umumlashmalarni chiqaradi.

Darsda o'z faoliyatini o'z-o'zini tahlil qiladi, o'z ishining yakuniy natijasini shakllantiradi, o'z-o'zini baholashni, o'zini o'zi tekshirishni amalga oshiradi.

Maqsad sari olg'a siljish darajasini aniqlashni o'rganadi.

O'quv faoliyatidagi muvaffaqiyat yoki muvaffaqiyatsizlik sabablarini etarli darajada tushunish.

O'zlashtirilgan ko'nikma va malakalarni qo'llash muhimligini tushunadi

Uy vazifasining maqsad va vazifalarini tushunganligini ko'rsatadi.