Урок по рисуване 2 по-млада група. Защо тази техника е полезна?




Резюме на интегриран урок в 2 по-млада групаза запознаване с другите и рисуване на тема: „Да помогнем на котето“.

Описание: този материалпредназначени за възпитатели на по -млади групи.
цел:засилват познанията на децата за котките като домашни любимци
задачи:
образователни:
Продължете да се научите да рисувате, като използвате метода на пробиване с твърда четка по контура и вътре в него.
Упражнение в използването на реч и. съществително под формата на единици. и много други. числа, обозначаващи домашни любимци и техните малки.
Укрепване на разбирането за обобщаващи думи: домашни любимци.
Изяснете представите на децата за външен видкотка, навиците му.
Укрепвайте представите на децата за цвят, размер.
развитие:
Развийте вниманието, паметта, движението на ръцете.
образователни:
Вдъхнете чувство за доброта, желание да помогнете.
Да се ​​култивира точност в работата с бои.
Интеграция на образователните области:
Когнитивно развитие Развитие на речта Художествено – естетическо развитие
Лексикална работа:домашни любимци, котка, коте, лапане, нокти.
Предварителна работа:дидактическа игра „Чии деца?“, игра на думи „Назовете бебето“, разглеждане на илюстрации на тема „Котка с котенца“ п / игра „Васка котка“, четене на разказа на Сутеева „Три котенца“, детски стихове „Като нашата котка .. . ", наблюдение за котка при ходене.
Материали:играчки: котка с коте; гломерули с различни цветове и размери; 1/2 лист албум, твърда стойка, стъклени бутилки, гваш: сиво, кафяво, оранжево.

Организация и методика за провеждане на GCD:

възпитател: Момчета, днес ни дойдоха гости, да кажем здравей
(децата казват здравей)
възпитател:имаме още един гост и ще познаете кой е, когато отгатнете загадката.
Рошав, с мустаци, пие мляко, пее песни. Кой е това?
деца:(путка, котка)
възпитател:(Показва играчката) Момчета, това е котка. Повторете.
(децата повтарят)
възпитател:Вижте коя котка? Какъв вид вълна? Какъв цвят? Какво има котката? Каква опашка? Дълги или къси?
(отговори на децата)
възпитател:Котката е пухкава, рошава, козината е сива, дълга, дебела, мека (на допир), опашката е пухкава, дълга; има уши, мустаци. (гали котката)
Какво харесва котката? Котката ближе мляко. Повторете. Как се променя? (Повторете и отговорете като притискане)
Как котката пее песен?
деца:мяукане
възпитател:И като се насити от млякото котката ще присвива ли очите си, как мърка?
деца:мъркане мъркане
възпитател:Когато котката ходи, не я чувате, тя крие ноктите си и ходи много внимателно. Покажете как котката ходи (изпълнете)
Къде според вас живее котката (отговори на децата)
Тя живее у дома, така че какво животно е това?
деца:Домашни
възпитател:Как се казва бебето котка? И ако има много от тях? Повторете (отговор на децата)
Момчета, струва ми се, че нашата котка е тъжна, не мърка, не играе. Какво стана? (котка шепне в ухото ти)
възпитател:Това е котка - мама. Тя изгуби котето си и ще й прости да помогне да го намери. Ще помогнем ли? (Децата са съгласни)
(децата заедно с учителя търсят коте)
възпитател:Да погледнем, да видим тук, дали се е скрил под масата, под леглото на куклата. Никъде. (не намирам)
И ето вижте каква бъркотия, някой пръсна топки. Котето играло ли е тук? Котенцата обичат да играят с топки.
Вижте кои топки са различни, какъв цвят? Количествата?
(отговори на децата)
Нека съберем топки и да разкажем за тях.
(Събирайте. Вземете една топка наведнъж)
възпитател:Взех червена топка, тя е малка. Саша, какво е твоето? (интервюиране на всички деца)
Е, топчетата са събрани, но котето още не е намерено.
(котето мяука - децата намират котето)
възпитател:Кой е това? (Кити)
Ай-ай-ай, защо избяга от майката на котката? (котето "шепне" в ухото на учителя)
Момчета, котето казва, че е много тъжно. Тичах да търся приятели и се загубих.
Искате ли да помогнете на котето? (Да)
Как можем да му помогнем? (отговори)
възпитател:Нека сега нарисуваме приятелите му - котенца. Елате на масите, имаме всичко готово за рисуване.
Ще нарисуваме козината на котето с твърда четка.
Погледнете боята. Какъв цвят? (отговори)
Нашите котенца ще бъдат различни, някой има сиво, някой има червенокоса. С каква боя да нарисувам джинджифилово коте? (оранжев)
Нека проследим контура на котето с пръсти (проследете контура, изяснете къде са очите, носа, мустаците)
Предлагам да вземете четка (напомням ви как) и да направя удари по контура без боя (направете)
Сега събираме боя и рисуваме по контура, след това вътре. (изпълнявам)
Остави пискюлите. Нека си починем малко и протегнем пръсти.
Пръстова гимнастика
За дълго, дълго време рисуване
Пръстите ни са уморени
Оставете ги да си починат малко
И ще започнат да рисуват отново.
(повторете 2 пъти. Ръцете се закопчават в ключалката, завъртете и стиснете ръцете, погалете всеки пръст)
възпитател:виж котенцата си, какво липсва? Къде ще нарисуваме очи, мустаци, нос?
Вземете мека четка и рисувайте. (Напомням ви как да вземете четка)
(изложи рисунките)
възпитател:Разгледайте снимките. Кого нарисувахме? Карина, кого нарисува? Какъв цвят е той? Какво пухкаво коте се оказа. (пита няколко деца)
Колко котенца сме нарисували. Повтарям, много хора? (котенца)
Как се казва майката на котенцата? (Котка)
Къде живеят? (вкъщи)
Какви животни са те? (домашно приготвено)
Момчета, котето казва, че много харесва вашите котенца, много се радва, че сега и той има приятели. ТЕ ще се забавляват да играят помежду си.
Помните ли на кого помогнахме? Как помогнахте? Какво друго направи?
Момчета, котката с котето благодаря за помощта. Те искат да останат във вашата група за посещение и да играят с вас.

Практическа част от резюмето:


контурно изображение на коте.


Децата първо правят удари с твърда четка по целия контур.


След това вътре в контура по целия чертеж.


Тези котенца все още са без очи. Докато боята изсъхне, гимнастика с пръсти.


Начертайте с края на мека четка: очи, нос, мустаци.

Татяна Семеняко

Задачи на програмата:

Научете децата да предават впечатленията от околния живот... Научете се да изобразявате облак и цветен молив дъжд... Развийте чувство ритъм: индуцира нарисувайте дъждовни капки с кратки щрихи, линии, покриващи цялата повърхност на листа. Укрепване на способността за правилно задържане молив... Насърчавайте независимостта.

Материали (редактиране):

При децата: лист албум, цветен моливи... Имам възпитател: картонен облак със синьо-виолетов цвят с прикрепени към него капки върху връв, чадър, статив, цветен моливии хартия, за да покаже на децата начините на изобразяване.

Предварителна работа:

Наблюдавайки дъжд, разговор за дъжд, облак; четене на поезия за дъжд. Привличане свободно време .

Учителят влиза групас чадър в едната ръка и облак с капки в другата ръка, и чете стихотворение:

Вижте момчета

Какво е това нещо?

В синьото небе е

Появи се облак.

Облакът плаче

Дъждът скача -

Тънки крака.

Оставя след себе си

Момчета! Хареса ли ви стихотворението? За какво става дума?

деца: О дъжд.

И какви са тези тънки крака и мокри пътеки?

Децата размишляват, учителят одобрява отговорите им.

Да, момчета, беше мрачно, дъждовна есен. Все повече и повече вали... В двора е влажно и студено, наоколо има локви. И какви неща ще ни бъдат полезни, за да не се намокрим?

деца: Яке, гумени ботуши, чадър.

Вече имаме чадър, затова ви предлагам да играете играта „Слънцето и дъжд» .

Играта се играе. правила игри: по сигнал възрастен: "слънце"- деца "Разходка", скок, бягане; по сигнал « дъжд» - съберете се под чадър до възрастен. (2-3 пъти)

Момчета, хареса ли ви играта? Вярно, облак и дъждизобщо не сме тъжни, а смешни? Децата отговарят.

Тогава да рисуваме, като от облаци вали! По -скоро заемете местата си на масите.

Учителят обяснява и показва последователността и методите рисуване:

Който трябва да изберете молив за рисуване на дъжд? Точно така, синьо. Държим лист хартия с ръка асистент, вземаме го с дясната ръка молив такада е удобно и да молив се подчини! Точно така, щипка, с три пръста. Облак в небето, висок, така че нека го нарисуваме в горната част на листа. Спомнете си как сме изтегли топка конец? По същия начин нарисувайте облак с кръгови движения. Капки падат от облак на земята дъжд... Нека ги нарисуваме на къси линии отгоре надолу, до самия долен ръб на листа, така.


Рисуваме и казваме: дъждът скача: drip-drip-drip-тънки крака. Всичко е ясно? Тогава нека започнем боя.


По време на учителски монитори по рисуванедали децата държат правилно молив, подкани боядисвайте още дъждовни капкиза да е по -забавно капките да паднат на земята.


Резултат класове... Децата гледат рисунките им, учителят похвали децата за работата им и чете на децата стихотворение на М. Пляцковски "Плачещо бебе":

Над реката близо до стръмното

Облаци се събраха в кръг.

Погледнахме отгоре надолу -

Заедно те започнаха да плачат.

Защо реват?

Те самите няма да разберат.


литература:

1. Комарова Т.С. Класовевърху зрителната активност при децата градина: Книга. за децата възпитатели. градина. - 3 -то издание, Rev. и добавете. - М.: Образование, 1991.

2. Лыкова И.А. градина: планиране, бележки от класа, насоки. Младежка група... - М.: « КАРАПУЗ-ДИДАКТИКА» , 2008.

3. Plyatskovsky M. S. SMILE. За четене от възрастни на деца. М.: РИО Самовар 1990 г., 2000.

V детска градинадецата не само спят, играят и ядат, но и активно се развиват. Обикновено възпитателите са тези, които обикновено отговарят за това децата да научат колкото се може повече нови и полезни неща. Рисуването във 2 -ра младша група не е просто начин за забавление на децата, но и важен етап от развитието и познаването на света около тях. Ето защо подготовката на уроците трябва да бъде особено внимателна.

Какво е въздействието на изобразителното изкуство

На първо място, върху светогледа. Някои деца трудно изразяват с думи всичко, което чувстват, разбират и знаят. И тук рисуването идва на помощ като начин да покажете емоциите си. Какви цветове избира детето говори много. Ето защо рисуването във 2 -ра младша група е толкова важно. Това е един от начините да разберете бебето. Да не говорим, че това е и метод за неговото обучение. В тази форма новата информация се усвоява по -бързо и по -лесно.

Какви теми си струва да вземете

Естествено има редица стандартни теми, които се използват в почти всички детски градини в страната. Има обаче и други. Тези, които се избират и задават от учителя индивидуално. Така например рисунката във 2-ра младша група може да включва стандартни сезонни (зима, пролет, лято, есен) теми и като подтеми като „Първа капка“, „Първи сняг“, „Първа зелена трева“, „Какво животните правят през есента в гората "и много други. Всичко зависи от това какво предлага учителят, как подготвя малчуганите за подобни задачи. Недвусмислено експертите (детски психолози) препоръчват да се избират възможно най -разнообразни теми, които обхващат различни области и сфери на живота.

Боя за пръсти

Рисуването във 2-ра младша група често се предлага точно с такива материали. Защо? Първо, тя се развива фини двигателни умения... Второ, смята се, че това нетрадиционна рисункав по -младата група. Това е друг начин за развитие, усъвършенстване, фантазиране. Освен това е по-лесно за бебетата, отколкото с четки или моливи. Прави впечатление, че нетрадиционната живопис в по-младата група не е само такива бои. Има и други начини за творческо изразяване.

Алтернативни материали за боядисване

Има много материали, които децата могат да използват, за да правят изкуство. Така например по сезонни теми преподавателите често предлагат следното:


Това далеч не е пълен списъкматериали обаче, един от най -популярните в по -младите групи. Забележително е също, че цялата работа, свързана с използването на лепило, се извършва само от учителя, самите деца не лепят нищо. Поне в по -младата група.

Есента като тема за творчество

По това време на годината природата започва да се подготвя за зимуване, листата хвърлят листата си, тревата изсъхва. В детската градина се провеждат различни празници на есенна тематика, както и уроци визуални изкуства... И тук е важно възпитателят да обмисли целия урок. Рисуването (втора младша група) на есенна тема може да включва няколко урока наведнъж, които се разпределят през всичките три месеца. Кои подтеми се използват обикновено:

  • Есенна среща.
  • Първите листа, които са променили цвета си.
  • Червена офика.
  • Времето в гората.
  • Подготовка на животните за зимуване.

Понякога този списък включва допълнителни темии ключове, по преценка на болногледача. (по -младата група на детската градина) предполага, че поне една от описаните теми трябва да се прави не само с бои или моливи. Така, например, можете да изобразите есенна горас истински залепени листа, клонки, трева. Някои елементи се рисуват на ръка. Това е нетрадиционна техника.

Защо тази техника е полезна?

Първо, комбинацията от няколко действия в едно произведение помага за развитието на логическото мислене. Детето започва активно да анализира какво прави, да изчислява какво още може да му трябва. Второ, визуалните изкуства служат като средство за изразяване на чувства и емоции, което е много полезно за оттеглените и потайни деца. Рисуване (втората младша група на детската градина) в нетрадиционна формапреследва няколко цели наведнъж: развитие, откриване, познание. С всеки урок детето научава все повече и повече. нова информация, което ще му бъде полезно в бъдеще. Например, някои храни могат да служат като средство за самоизразяване и творчество, а не просто като храна. Освен това бебетата, благодарение на тази техника, се научават да възприемат света от различни ъгли. Те научават, че рисуването може да бъде не само плоско, но и триизмерно, че комбинацията от различни начини на рисуване дава неочакван, но интересен резултат.

Есенна гора като отделна тема

През септември, октомври и ноември се провеждат уроци по изобразително изкуство в детската градина нестандартна техника... Това се дължи на изобилието естествени материали, които се използват активно в работата. Какво общо има рисуването с това (2-ра младша група)? Есента е времето на годината, което децата най -лесно могат да изобразят сами. Например гора. Дръвчетата обикновено се изработват от клонки, листата се нарисуват с цветна хартия или бои, триизмерни животни се правят на хартия от шишарки или ядки. Всичко това заедно ви позволява да направите красива композиция, както и да се развивате. Повечето деца от втората най -млада група обичат да се занимават различни материали, адаптирайте ги според вашите нужди, рисувайте.

Какво казват детските психолози

Лекарите-специалисти отдавна отбелязват колко положително влиянието на творчеството върху човешкото развитие. Следователно рисуването е задължителна процедура в детските градини. В допълнение към факта, че развива мисленето, той учи и на постоянство, отдаденост, фантазия, облекчава мързела. V късен животвсички тези качества ще бъдат много полезни за децата. Ако много малки деца имат проблеми с постоянството, те постоянно трябва да са в движение, тогава във втората по-млада група развитието на това качество е изключително необходимо, в противен случай възпитателите просто не биха могли да се справят с толкова много активни и постоянно движещи се деца. В първите класове на училище умението да „седите неподвижно“ за определен период от време също е полезно. И рисуването също учи на това.

Зимна ваканция

Това е една от най-любимите теми за децата. Първо, можете да нарисувате всичко, което им е толкова скъпо: Нова година, сняг, шейни, коледни елхи. Второ, педагозите винаги измислят нещо специално и ново. Например техниката на шофиране в картина. Какво означава? Това е специална рисунка в предучилищна образователна институция (младша група), когато боята се нанася върху хартия с памучни тампони или тампони - сякаш се забива в чаршаф. По този начин те обикновено рисуват сняг върху коледни елхи, снежинки, конфети или многоцветни фойерверки. Задачата на педагога е първо да преподава и покаже техниката без боя, а след това с нея. Това прави изображението ясно и ярко. Понякога часовете са придружени от игри, стихчета, гатанки или песни. Така децата по -лесно си спомнят и са по -интересни за рисуване. основната целурокът е да се учи нова технологияизобразително изкуство, създаване на празнично и весело настроение, развитие на фини двигателни умения.

Заключение за рисуване в детската градина

Децата усвояват знания достатъчно бързо. Уроците по рисуване ви позволяват да развиете въображение, мислене, естетическо възприятие, оформят вкуса и усещането за красота. Родителите у дома трябва да подкрепят децата си, да учат с тях в свободното си време и редовно да им дават нови знания.

Цел:Да се ​​научите да рисувате хоризонтални линии, да затвърдите способността да държите четка правилно, да консолидирате цветовете: синьо и червено, да възпитавате естетически чувства.

Лексикална работа:Хоризонтални линии, дълги, отляво надясно.

Оборудване:листове хартия, четки за всяко дете, бои (сини, червени), кърпички според броя на децата, играчка - мече.

Демо материал:проба килим.
Предварителна работа:разговор с деца за килима, изненадващ момент.
Организация на децата:урокът се провежда на масата.

Ход на урока

Организиране на времето: почукай на вратата.

възпитател:някой ни чука.
Вижте момчета, кой ни дойде на гости?
Точно така, това е мечка. И мечката дойде при нас с причина. Мечката ми каза в ухото, че иска да му нарисувате килим. Той обича да лежи на килима, но няма такъв. Той ще бъде много щастлив, ако му подарите рисуван килим. Беър обича различни килими, но много иска раиран. Днес ще нарисуваме раиран килим за мечката. Момчета, можем ли да дадем килим на мечката?

Отговори на децата

възпитател:Ти, Мишенко, седни и седни на стол, а аз ще покажа на момчетата какъв килим ще нарисуваме. Вижте какво държа в ръцете си, изтеглих килима. Вижте колко дълги са хоризонталните линии. Вземете четката дясна ръкаи да ви покаже как да го държите правилно. Вдигнете дясната си ръка нагоре, както направих аз, и нарисувайте хоризонтална, дълга линия във въздуха, отляво надясно. Повтаряй след мен. Браво, момчета, постъпвате правилно.
Всеки от тях има лист хартия на масата, буркани със синя и червена боя, кърпа.

възпитател:момчета, нека започнем да рисуваме и аз ще ви помогна. Мечката ще следи кой рисува правилно. Потопете четката в червената боя и начертайте права линия отляво надясно, от единия край на листа до другия край на листа. Повтаряй след мен. Отстъпете назад както направих и нарисувайте друга хоризонтална линия по -долу. Сега изплакнете четката и вземете синя боя... Начертайте хоризонтална синя линия между червените ивици. Рисувайте внимателно, красиво, така че мечката да хареса килима. Редувайте червени и сини ивици до края на листа. Изплакнете четката в края на работата, не я оставяйте в буркана.

В процеса на работа се приближавам до деца, които трудно рисуват и прилагам техниката „пасивно рисуване“, давам указания, давам поощрения.

възпитател:Е, това е свършено. Оставете четките, станете от масите, вдигнете ръцете си нагоре, огънете и разгънете пръстите си:

Дрю, нарисуван,
Пръстите ни са уморени
Ще си починем малко
И да отидем да играем с мечката.

възпитател:Браво момчета!
Работата ни е пресъхнала малко, нека я вземем и отидем да я дадем на мечката.
Мишка казва, че килимите са много красиви, той наистина ги харесва, взема ги всички и ще подари килими на приятелите си в гората.
Днес в урока всички бяхте страхотни, всички се постараха и нарисуваха красиви раирани килими.

Урокът приключи.

възпитател МБОУ Астрахан "НШДС No 97"

Град Астрахан, Русия

Библиотека „Програми за образование и обучение в детска градина“ под общо изданиеМ. А. Василиева, В. В. Гербовой, Т.С. Комарова.
Комарова Тамара Семьоновна- Началник на отдел естетическо възпитаниеМосковски държавен университет за хуманитарни науки. М.А. Шолохова, заслужен учен на Руската федерация, доктор на педагогическите науки, професор, редовен член на Международната академия на науките учителско образование, редовен член на Международната педагогическа академия, редовен член на Академията по проблемите на сигурността, отбраната и правоприлагането. Автор на множество трудове по различни въпроси на предучилищната педагогика, история на педагогиката, естетическо възпитание, развитие детско творчествои художествено-творчески способности, приемственост в обучението и обучението на деца в предучилищна и по-малка възраст училищна възраст, основател и ръководител на научната школа. Под ръководството на Т.С. Комарова е защитила над 90 кандидатски и докторски дисертации.

Предговор

Визуалните дейности, включително рисуване, скулптура и апликация, са от съществено значение за цялостно развитиедеца в предучилищна възраст. Тя привлича деца, радва ги с възможността самостоятелно да създадат нещо красиво. А това изисква натрупване и разширяване на личния опит на детето, получен от него директно чрез сетивата; успешно усвояване на рисуване, моделиране и приложение. Необходимо е да започнете запознаването на децата с визуална активност в предучилищна институция от 2-3 годишна възраст.
Това ръководство е адресирано до педагози, работещи по „Програма за възпитание и обучение в детската градина“, редактирана от M. A. Vasilyeva, V.V. Гербовой, Т.С. Комарова, за организиране и провеждане на занимания по изобразително изкуство във втора младша група.
Книгата включва програма за визуална дейност за втора младша група, планиране на работата за годината и очертания на часовете по рисуване, моделиране и аппликация. Часовете са подредени в реда, в който трябва да се преподават. Това обаче не означава, че преподавателите трябва сляпо да следват реда на класовете, предложен в книгата. Промяна на последователността на часовете - може да бъде продиктувана от характеристиките на групата (например децата са възпитани предучилищнаот първата младша група), регионални характеристики, необходимост от намаляване на разликата между два класа, взаимосвързани по съдържание и т.н.
Уроците, представени в ръководството, са разработени въз основа на следните разпоредби.
Визуалната дейност е част от цялата образователна и възпитателна работа в предучилищна образователна институция и е свързана с всички нейни области. От особено значение за възпитанието и развитието на детето е връзката между уроците по рисуване, моделиране и аппликация с игра. Разностранната връзка повишава интереса на децата към визуални дейности и игра. В този случай е необходимо да се използва различни формикомуникации: създаване на изображения и продукти за играта („красива салфетка в ъгъла на кукла“, „лакомства за играчки за животни“ и др.); използването на игрови методи и техники; използването на игрови и изненадващи моменти, ситуации („да заслепиш мечката с приятели“ и др.); рисуване, моделиране, прилагане на предмети за игри, по темите на игрите („Как играхме играта на открито„ Ловци и зайци “(„ Врабчета и котка “)“ и др.).
За развитието на детското творчество е необходимо да се създаде естетическа среда за развитие, като постепенно се включват децата в този процес, причинявайки им радост, удоволствие от уютната, красива обстановка на групата, кътчета за игра; включват в дизайна на групата индивидуални и колективни рисунки, приложения, създадени от деца. Голямо значениеимат естетически дизайн на часовете; успешен подбор на материали за класове, удобно и рационално поставяне; доброжелателното отношение на учителите към всяко дете, емоционално позитивната атмосфера на урока; уважително отношениевъзрастни към детски рисунки, моделиране, апликации.
Развитието на всякакви способности на децата се основава на опита на пряко познаване на обекти и явления. Необходимо е да се развият всички видове възприятие, да се включат в процеса на овладяване формата и размера на предметите и техните части редуващи се движения по контура на ръцете на двете ръце (или пръстите), така че образът на движението на ръката да е фиксиран и въз основа на него детето може да създава образи. Този опит трябва непрекъснато да се обогатява и развива, формирайки образни представи за вече познати обекти.
За да се развие свободата на творческите решения у децата, е необходимо да се научат на формиращите движения, движенията на ръцете, които са важни за създаването на изображения на предмети с различна форма - отначало прости, а след това по -сложни. Това ще позволи на децата да изобразяват най -различни предмети и явления от околния свят. Как по -добро бебеще овладее оформящите движения във втора младша група, толкова по-лесно и по-свободно ще създава изображения на всякакви предмети, проявяващи креативност, в бъдеще. Известно е, че всяко целенасочено движение може да се направи въз основа на съществуващите идеи за него. Концепцията за движение на ръката се формира в процеса на визуално и кинестетично (моторно-тактилно) възприятие. Оформящите движения на ръката в рисуването и скулптурата са различни: пространствените свойства на изобразените предмети в рисунката се предават чрез контурната линия, а при скулптурата - чрез маса, обем. Движенията на ръцете при рисуване се различават по естество (натиск, обхват, продължителност), поради което разглеждаме всеки вид визуална дейност, включена в педагогически процес, отделно. В същото време всички видове визуална дейност трябва да бъдат взаимосвързани, защото във всеки от тях децата отразяват предмети и явления от околния живот, игри и играчки, образи от приказки, детски стихове, гатанки, песни и т.н. Овладяването на формиращите движения осигурява на децата свобода на творчеството, премахва необходимостта учителят постоянно да показва методите на изображението, позволява ви да активирате преживяването на децата („Както проследите формата с пръсти, така ще рисувате“ ).
Създаването на образи при рисуване, моделиране и приложение, както и формирането на творчеството се основават на развитието на едни и същи психични процеси (възприятие, образност, мислене, въображение, внимание, памет, ръчни умения), които се развиват и в процес на визуална дейност, ако учителят си спомня необходимостта от тяхното развитие.
Във всички класове е необходимо да се развива активността, самостоятелността и креативността на децата. Те трябва да бъдат насърчавани да си спомнят какво са видели интересно наоколо, какво им е харесало; научете да сравнявате обекти; да попитам, активирайки преживяването на децата, какви подобни неща вече са нарисували, изваяли, как са го направили; обадете се на детето да покаже на другите как да изобразят този или онзи обект.
Всеки урок трябва да завършва с колективен преглед на всички изображения, създадени от момчетата. Важно е децата да видят цялостния резултат от урока, да чуят оценката на учителя за тяхната работа, да участват активно в достъпния им разговор, оценката на изразителните образи на предмети, явления; така че всяко дете да види работата си сред работата на другите деца. В процеса на оценяване на образите, създадени от децата, е важно да се привлече вниманието им към най -интересните от тях, да се предизвикат положителни емоции. Това помага да се увеличи техният интерес към изкуството.
При работа с деца от втора младша група възпитателите трябва да вземат предвид личен опитвсяко дете и цялата група като цяло. Характеристиките на всяка група могат да се определят от възрастта на децата (в една група може да има малко по-големи деца; деца, живеещи в същия квартал или в различни; група може да се състои от деца, които са се преместили в нея от първата по -млада група). Възпитателите са изправени пред задачата да разберат характеристиките на своята група и да коригират работата по визуалната дейност в съответствие с това, усложнявайки задачите в случаите, когато групата се състои от деца, възпитани в първата по-малка група или от деца, които са в по -голямата си част 2-4 месеца по -възрастни ... Усложненията могат да се състоят в използването на повече широк обхватматериали (включително повече бои, смели пастели, сангвиник), увеличаване на броя на изображенията (не едно коледно дърво, кукла и т.н., а няколко) и т.н.
В бележките за лекциите, представени в това ръководство, следните заглавия са подчертани.
Софтуерно съдържание.Тази заглавка показва кои задачи за учене и развитие са решени в урока.
Методика за провеждане на урока.В тази част последователно се разкрива методологията на провеждане на урока, поставянето на визуална задача за децата и постепенната насока към постигане на резултат.
Материали.Този раздел изброява всички визуални материали и материали, необходими за създаване на изображения.
Връзка с други професии и дейности.Тази част от конспекта разкрива възможната връзка на урока с различни раздели на възпитанието и образователната работа, с игри и други дейности. Установяването на връзка и нейното осъществяване ще позволи на децата да разнообразят познанията си за обекти и явления, да обогатят своя опит.
В резюметата на някои уроци предлагаме опции за определена тема, вид дейност. Това дава възможност на преподавателите да разберат, че същото визуални задачиможе да се решава по различно тематично съдържание и в бъдеще да бъде креативен при избора на теми за занятия.
Във втората по -млада група се провеждат 1 урок по рисуване, 1 урок по моделиране и веднъж на две седмици по 1 урок по кандидатстване. Общо се провеждат 10 часа на месец (4 за рисуване, 4 за моделиране и 2 за апликиране). В една учебна година има 9 учебни месеца и следователно около 90 урока. След няколко месеца, 4,5 седмици (ако има 31 дни в месеца) и ако този месец се добави един урок, учителят може да го вземе от опциите на урока, включени в бележките, или да избере урока по свое усмотрение.
Надяваме се, че тази книга ще помогне на предучилищните възпитатели образователни институциив организацията на работата по обучение на рисуване, моделиране и апликиране на деца 3-4 години, в развитието на тяхното творчество.

Програма за изящни изкуства

Развийте естетическо възприятие; да привлече вниманието на децата към красотата на околните предмети (играчки), предмети от природата (растения, животни), да предизвика чувство на радост. Генерирайте интерес към класовете визуални дейности... Да се ​​научи да изобразява прости обекти и явления при рисуване, моделиране, приложение, предавайки тяхната изразителност.
Включете в процеса на разглеждане на обект движенията на двете ръце върху обекта, хващайки го с ръце, проследявайки обекта по контура с една ръка, след това с другата ръка, следвайки действието им с погледа си.
Да се ​​развие способността да се вижда красотата на цвета в естествени предмети, детски дрехи, картини, народни играчки (Димково, Филимонови играчки, кукли за гнездене).
Причиняват положителен емоционален отговор към красотата на природата, произведения на изкуството ( книжни илюстрации, занаяти, предмети за бита, дрехи).
Научете се да създавате както индивидуални, така и колективни композиции в рисунки, моделиране, апликации.

Живопис

Предложете на децата да предадат в рисунки красотата на околните предмети и природата (синьо небе с бели облаци; цветни листа, падащи на земята; снежинки, падащи на земята и т.н.).
Продължете да учите как да държите молив, флумастер, четка правилно, без да напрягате мускулите си или да стискате силно пръстите си; постигнете свободно движение на ръката с молив и четка в процеса на рисуване. Научете се да рисувате боя върху четка: внимателно я потопете с цялата дрямка в буркан с боя, отстранете излишната боя по ръба на буркана с леко докосване на дрямката, изплакнете добре четката, преди да вземете боя с различен цвят . Обучете се да изсушите измитата четка върху мека кърпа или хартиена кърпа.
За да затвърдите знанията за имената на цветовете (червено, синьо, зелено, жълто, бяло, черно), да се запознаете с нюансите (розово, синьо, сиво). Да привлече вниманието на децата към избора на цвят, съответстващ на изобразения обект.
Да се ​​включат децата в декоративни дейности: да се научат да украсяват с димковски шарки силуети на играчки (птица, коза, кон и т.н.) и предмети (чинийка, ръкавици), изрязани от учителя.
Да научи ритмичното рисуване на линии, щрихи, петна, щрихи (листата падат от дървета, вали, "Сняг, сняг се върти, цялата улица е бяла", "дъжд, дъжд, капе, капе, капе ..." и т.н.).
Научете се да рисувате прости обекти, да рисувате прави линии (къси, дълги) различни посоки, ги кръстосайте (ленти, панделки, пътеки, ограда, карирана кърпичка и др.). Водете децата до изображението на предмети с различни форми (кръгли, правоъгълни) и предмети, състоящи се от комбинация от различни форми и линии (чаша, снежен човек, пиле, количка, ремарке и т.н.).
Да се ​​формира способността да се създават неусложнени сюжетни композиции, повтарящи изображението на един обект (коледни елхи на нашия сайт, вървят тъмблери) или изобразяващи различни предмети, насекоми и др. (буболечки и червеи пълзят в тревата; кифличката се търкаля по пътеката и т.н.). Научете децата да поставят изображения в целия лист.

Формоване

Създайте интерес към скулптурата. Да се ​​консолидират идеи за свойствата на глина, пластилин, пластична маса и методи за моделиране.
Научете се да търкаляте бучките с прави и кръгови движения, свързвате краищата на получената пръчка, изравнявате топката, смачквайки я с дланите на двете ръце.
Насърчете децата да украсяват изваяни предмети с помощта на заострена пръчка.
Научете се да създавате обекти, състоящи се от 2-3 части, като ги свързвате, като ги притискате заедно.
Засилване на способността за точно използване на глина, поставяне на бучки и изваяни предмети върху дъската.
Научете децата да извайват прости предмети, състоящи се от няколко части (чаша, пиле, пирамида и т.н.). Предложете да комбинирате изваяни фигури в колективни композиции (чашки водят хоровод, ябълки са на чиния и др.). Предизвикайте радост от възприемането на резултата от общата работа.

Приложение

Запознайте децата с изкуството на апликация, за да формирате интерес към този вид дейност. Научете се предварително да поставите върху лист хартия в определена последователност готови части с различни форми, размери, цветове и след това залепете полученото изображение върху хартията.
Научете се внимателно да използвате лепило: разнесете го с четка с тънък слой обратната страназалепена фигура (върху специално подготвена кърпа); нанесете намазаната с лепило страна върху лист хартия и притиснете здраво със салфетка.
Насърчете децата да се насладят на полученото изображение. Формирайте умения за точна работа.
Научете се да създавате в приложения на хартия с различни форми (квадрат, розетка и т.н.) обект и декоративни композиции от геометрични фигурии естествени материали, като ги повтаря и редува по форма и цвят. Развийте чувство за ритъм.

До края на годината децата могат
Покажете емоционална отзивчивост при възприемане на илюстрации, произведения на народното изкуство и занаяти, играчки, предмети и природни явления; радват се на индивидуалната и колективната работа, която са създали.
При рисуване
Познайте и назовете материалите, с които да рисувате; цветове, определени от програмата; народни играчки (кукли за гнездене, димковски играчки).
Да изобразява отделни обекти, прости по композиция и неусложнени по съдържание сюжети.
Изберете цветове, които съответстват на изобразените обекти.
Използвайте правилно моливи, маркери, четки и бои.
В моделирането
Познават свойствата на пластмасовите материали (глина, пластилин, пластична маса); разберете какви предмети могат да бъдат изваяни от тях.
Отделете малки бучки от голямо парче глина, разточете ги с прави и кръгови движения на дланите.
Скулптура различни предмети, състоящ се от 1-3 части, използващи разнообразни техники на скулптура.
В приложението
Създавайте изображения на обекти от готови форми.
Украсете хартиени заготовки с различни форми.
Изберете цветове, които съответстват на изобразените обекти, и по ваше желание; използвайте материалите внимателно.

Приблизително разпределение на програмния материал за годината

Септември

Урок 1. Чертеж "Запознаване с молив и хартия"
Софтуерно съдържание.Научете децата да рисуват с моливи. Научете се да държите молив правилно, да го водите по хартията, без да натискате прекалено силно върху хартията и да не я притискате здраво в пръстите си. Привличайте вниманието на децата към следите, оставени от молив върху хартия; предлагайте да прокарате пръсти по начертаните линии и конфигурации. Научете се да виждате сходството на ударите с обекти. Развийте желание за рисуване.

Урок 2. Моделиране "Запознаване с глина, пластилин"
Софтуерно съдържание.За да дадете на децата идеята, че глината е мека, можете да извайвате от нея, можете да откъснете малки бучки от голяма буца. Научете се да поставяте глинени и изваяни предмети само на дъската, работете внимателно. Развийте желание за извайване.

Урок 3. Рисунка "Вали дъжд"
Софтуерно съдържание.Да се ​​научат децата да предават впечатления от околния живот в рисунка, да виждат изображение на явление в рисунка. Укрепете способността да рисувате къси щрихи и линии, дръжте молива правилно. Развийте желание за рисуване.

Урок 4. Моделиране на "пръчки" ("сладкиши")
Софтуерно съдържание.Научете децата да отскубват малки бучки глина, да ги търкалят между дланите си с прави движения. Научете се да работите внимателно, поставете готови продукти на дъската. Развийте желание за извайване.

Урок 5. Приложение "Големи и малки топки"
Софтуерно съдържание.Научете децата да избират големи и малки кръгли предмети. За да затвърдите представите за обекти с кръгла форма, тяхната разлика в размера. Научете се да залепвате внимателно изображения.

Урок 6. Рисуване "Вържете цветни струни към топките"
Софтуерно съдържание.Научете децата да държат правилно молив; начертайте прави линии отгоре надолу; водят линиите неразделно, заедно. Развийте естетическото възприятие. Научете се да виждате изображението на обект в линиите.

Урок 7. Моделиране "Пастели от различни цветове" ("Сламена за хляб")
Софтуерно съдържание.Упражнение в извайване на пръчки чрез търкаляне на глина с прави длани. Научете се да работите внимателно с глина, пластилин; поставете изваяните предмети и излишната глина върху дъската. Да развие желанието да извайва, да се радва на създаденото.

Урок 8. Рисуване "Красиви стълби"(Опция „Красив раиран килим“)
Софтуерно съдържание.Научете децата да рисуват линии отгоре надолу; носете ги направо, без да спирате. Научете се да рисувате боя върху четка, потопете я с цялата дрямка в боята; премахнете излишната капка, като докоснете ръба на буркана с купчина; изплакнете четката във вода, подсушете я с леко докосване на кърпа, за да вземете боя с различен цвят. Продължете да представяте цветя. Развийте естетическо възприятие.

Урок 9. Моделиране на "Bagels" ("Bagels")
Софтуерно съдържание.Продължете да запознавате децата с глина, научете как да навиете глинена пръчка в пръстен (свържете краищата, като ги притискате плътно един към друг). Укрепвайте способността да търкаляте глина с прави движения, извайвайте спретнато. Развивайте въображаемо възприятие. Насърчавайте децата да се наслаждават на изображенията, които получават.

Урок 10. Приложение "Топките се търкалят по пистата"(Опция „Зеленчуците (плодовете) са на кръгла тава“)
Софтуерно съдържание.Запознаване на децата с кръгли предмети. Насърчавайте ви да очертаете формата по контура с пръстите на едната и другата ръка, като я наричате (кръгла топка (ябълка, мандарина и др.)). Научете техниките на залепване (намажете с лепило задната част на детайла, вземете малко лепило върху четката, работете върху кърпа, притиснете изображението към хартията със салфетка и цялата длан).

Октомври


Урок 11. Чертеж "Многоцветен килим от листа"
Софтуерно съдържание.Развивайте естетическото възприятие, формирайте образни представи. Научете децата да държат четката правилно, потопете я в боята с цялата дрямка, отстранете допълнителната капка по ръба на буркана. Научете се да рисувате листа, като нанесете дрямка с четка върху хартия.

Урок 12. Рисуване "Цветни топки"
Софтуерно съдържание.Научете децата да рисуват непрекъснати линии с кръгови движения, без да вдигат молива (химикалка) от хартията; дръжте молива правилно; използвайте моливи с различни цветове в процеса на рисуване. Да се ​​привлече вниманието на децата към красотата на многоцветните изображения.

Урок 13. Приложение "Големи и малки ябълки в чиния"
Софтуерно съдържание.Научете децата да залепват кръгли предмети. Да се ​​консолидират идеите за разликата в размера на обектите. Подсилете правилните техники на залепване (вземете малко лепило върху четката и я нанесете върху цялата повърхност на формата).

Урок 14. Рисуване "Пръстени"(„Многоцветни сапунени мехурчета“)
Софтуерно съдържание.Научете децата да държат правилно молив, да предават закръглена форма в рисунката. Практикувайте кръгови движения на ръката. Научете се да използвате моливи с различни цветове в процеса на рисуване. Развийте цветовото възприятие. Затвърдете знанията за цветовете. Събудете чувство на радост от съзерцанието на многоцветни рисунки.

Урок 15. Формоване "Колобок"
Софтуерно съдържание.Накарайте децата да искат да създават изображения в скулптурата приказни герои... Засилване на способността за извайване на заоблени предмети чрез търкаляне на глина между дланите с кръгови движения. Укрепване на способността за точна работа с глина. Научете се да нарисувате някои детайли (очи, уста) върху изваяното изображение с пръчка.

Урок 16. Рисуване "Blow Up, Bubble ..."
Софтуерно съдържание.Научете децата да предават изображения на игри на открито в рисунка. Укрепване на способността за рисуване на предмети с кръгла форма с различни размери. Да развива умението да рисува с бои, да държи четката правилно. Затвърдете знанията за цветовете. Развивайте образи, въображение.

Урок 17. Моделиране "Подарък на любимото ви кученце (коте)"
Софтуерно съдържание.Формирайте въображаемо възприятие и въображаеми представи, развивайте въображението. Научете децата да използват придобитите преди това умения в моделирането. Да възпитава добро отношение към животните, желание да направи нещо добро за тях.

Урок 18. Приложение „Плодовете и ябълките са на чиния“
Софтуерно съдържание.Укрепване на знанията на децата за формата на предметите. Научете се да различавате обекти по размер. Упражнявайте се внимателно при използване на лепило, като използвате салфетка за спретнато залепване. Научете се да подреждате свободно изображения на хартия.

Урок 19. Моделиране по дизайн
Софтуерно съдържание.Укрепване на способността на децата да прехвърлят изображения на познати предмети в скулптурата. Научете се самостоятелно да определяте какво искат да заслепят; доведете плана до края. За да развиете способността и желанието да се наслаждавате на работата си.

Урок 20. Чертеж по дизайн
Софтуерно съдържание.Научете децата самостоятелно да осмислят съдържанието на картината. Да се ​​затвърдят научените по-рано умения за рисуване с бои. Насърчете желанието да разглеждате рисунки и да им се наслаждавате. Развивайте цветово възприятие, креативност.

Ноември


Урок 21. Рисунка „Красива балони(топки) "
Софтуерно съдържание.Учете децата да рисуват кръгли предмети. Научете се да държите молив правилно, използвайте моливи с различни цветове в процеса на рисуване. Развийте интерес към рисуването. Събудете положително емоционално отношение към създадените образи.

Урок 22. Приложение „Цветни светлини в къщите“
Софтуерно съдържание.Научете децата да поставят изображения с кръгла форма, изяснете името на формата. Научете се да редувате кръгове по цвят. Упражнение в спретнато залепване. Затвърдете знанията за цветовете (червено, жълто, зелено, синьо).

Урок 23. Моделиране на "гевреци"
Софтуерно съдържание.Укрепване на техниката на търкаляне на глина с директни движения на дланите. Научете децата да разточват получената наденица по различни начини. Да се ​​формира способността да се разглеждат произведения, да се подчертават приликите и разликите, да се забелязва разнообразието от създадени изображения.

Урок 24. Чертеж "Многоцветни колела"(„Цветни обръчи“)
Софтуерно съдържание.Научете се да рисувате обекти с кръгла форма с непрекъснато непрекъснато движение на четката. Укрепвайте способността да измивате четката, попийте купчината измита четка върху кърпа (салфетка). Развийте цветовото възприятие. Консолидирайте знанията за цветовете. Научете децата да гледат готови произведения; за да подчертаете дори красиви пръстени.

Урок 25. Приложение върху лентата "Топки и кубчета"